‘थ्रेस होल्ड’को त कुरै उठेको थिएन :: अग्नि सापकोटा (प्रवक्ता, एमाओवादी)

१४ जेष्ठ २०७०, मंगलवार ०८:४८ मा प्रकाशित

० अहिलेको अवस्थामा एमाओवादी संविधानसभाको निर्वाचन नै चाहँदैन भनी मानिसहरुले भन्न थाले नि, किन होला ?
– कसले त्यसो भन्न सक्छ ? अहिलेको राजनीतिक प्रक्रिया या परिपाटी र एमाओवादी पार्टीले लिएको पहलकदमी जस्ता तथ्यप्रति पूरै अनभिज्ञ व्यक्तिले मात्रै यस्तो आक्षेप लगाउन सक्छ । कि चाहिँ त्यस्तो व्यक्ति घोर पूर्वाग्रहबाट ग्रसित हुनुपर्छ । नत्र यसरी यथार्थविपरितको कुरा किन गर्छ कसैले ? हामीले पाईखाई आउको सरकार छोडेको नै चुनावमा जानका लागि हो, अनि हामी नै चुनाव नचाहने कसरी हुन सक्छौँ ? मनोगत कुरा गरेर त भएन नि ! सरकार छोडेर केन्द्रीय समितिको बैठक बसी चुनावका लागि कार्यक्रम र योजनाहरू बनायौँ, विभिन्न समितिहरू गठन गरेका छौँ र अहोरात्र चुनावी माहोल निमाृणकै लागि अहोरात्र लागिरेहका छौँ हामी भने एमाओवादी चुनाव चाहँदैन भन्नु त दिनलाई रात पार्नु मात्रै होइन र ?
० चुनावभन्दा सरकारको नेतृत्व पुनः हत्याउन चाहन्छ एमाओवादी नेतृत्व भन्ने आरोपको मूहानचाहिँ के होला त ?
– यस्तो अराजनीतिक र मनोगत आरोपको मुहान खोज्ने कुरामा समय खर्च गर्नु नै बेकार हो । जनताको नयाँ जनादेृशले बाहेक अहिले मुलुकको समस्याको निकास अरु कुराले दिन सक्दैन भन्नेमा हाम्रो पार्टी दृढ छ । यति कुरा सबैले बुझ्नु उचित हुन्छ । हामी छिटोभन्दा छिटो चुनावमा जान चाहन्छौँ, यसका लागि सरकारले वातावरण बनाओस्, मिति तोकोस् भन्ने हाम्रो चाहना र माग पनि छ ।
० चुनावको मिति र वातावरणका लागि त दलहरूबीच सहमति हुनुप¥यो नि होइन र ?
– हो, त्यसैले त हामी भनिरहेका छौँ कि अत्यन्त जरुरी परेको कुरामा मात्र वाधाहरू फुकाऔँ, अनेक विवादतिर नपसौँ । तर, यहाँ ‘थ्रेस होल्ड’ र के–के जस्ता अनावश्यक कुरा घुसाएर वातावरण विथोल्न खोजिँदैछ ।
० ‘थ्रेस होल्ड’ त आवश्यक कुरा हो नि होइन र ?
– कुनै पनि राम्रो कुरा हो भने त्यो सबैलाई चाहिन्छ । तर, यतिबेलाको आवश्यकता त जसरी हुन्छ संविधानसभाको निर्वाचन गराउने पो हो । सकेसम्म विवाद नहुने गरी नियम–कानूनहरू ल्याउनुपर्छ नि यस्तो परिवेशमा त । तर, यहाँ त विवाद साम्य गर्ने भन्दा कसरी नयाँ–नयाँ विवाद झिकेर अल्झाउने भन्नेमा पो प्रतिष्पर्धा गर्न खोजेको देखिँदैछ । हामी गाँठो फुकाउन खोज्ने अरुहरू गाँठो कस्न खोज्ने भएपछि गल्ती कसको ?
० यो विषयमा तपाईंहरूले पनि पहिले सहमति जनाएकै हो, अहिले यसरी दुईधारे कुरा गर्न मिल्छ र ?
– सहमति भएका कुराबाट हामी दाया–बायाँ चलेका छैनौँ । ‘थ्रेस होल्ड’को बारेमा सहमतिको कुरा त कुरै छोडौँ दलहरूबीच चर्चासम्म पनि चलेको छैन । चर्चा नै नउठेको मुद्दामा सहमति भएको भनेर काङ्ग्रेस–एमालेहरूले दिउँसो रात पार्न खोजेका छन् । उनीहरूको चालबाजी अत्यन्त खतर्नाक र मनस्थिति अत्यन्त कमजोर देखियो । उचित, वस्तुनिष्ठ, व्यवहारिक र वैज्ञानिक कुरा पो गर्ने हो त, अव्यवहारिक कुरा झिकेर वातावरण विथोल्न खोज्नु राजनीतिक धर्म हो र ? यो सबै हेर्दा त काङ्गैस–एमाले कात्तिक–मङ्सिरमा पनि चुनाव चाहँदैन भन्ने गम्भीर आशङ्का हामीभित्र पैदा भएको छ ।
० काङ्ग्रेस–एमालेले स्पष्ट शब्दमा भनिसक्यो कि एक प्रतिशतको ‘थ्रेस होल्ड’ पनि चाहिन्छ र ६०१ नभई ४ सय ९१ मात्र सदस्य सङ्ख्या हुनुपर्छ ! अब कुरा कसरी मिल्छ त ?
– देशलाई झन् अराजकतातिर लैजाने भए त जे–जेमा अडान लिइरहे पनि भयो, होइन भने मिल्ने कुरा गर्नुप¥यो । अनावश्यक अडान छोड्नु प¥यो । सडकमा उत्रिएका पार्टीहरूलाई ‘यो पनि दिन्नौँ, त्यो पनि मान्दैनौँ’ भन्दै झन् भड्काएर उग्र तुल्याउने कि टेबुलमा तानेर ल्याई छलफलबाट निचोड खोज्ने ? हामीले ६०१ नै हुनुपर्छ भनेर कहाँ भनेका छौँ र ? सबैको सुनुवाई गरौँ पो भनेको त । चुनाव सम्पन्न गर्नका लागि रेग्मी सरकारको राजीनामा र २५ बुँदे बाहेकका कुरामा हामी लचकदार बन्छौँ भनिरहेका छौ नि हामीले । चुनावको मिति घोषणा गरेर अघि बढे कुराहरू मिल्दै जान्छन् भन्ने हामीलाई लाग्छ ।
० खिलराज रेग्मीले पछिल्लो पटक आफू चुनाव गराउन आतुर रहेको कुरा गर्नुभएको छ, उहाँको अभिव्यक्तिलाई कसरी लिनुहुन्छ तपाईं ?
– पछिल्लो चरणमा सरकारले तदारुकता देखाएको छ भन्ने हामीलाई पनि लागेको छ । हाम्रा अध्यक्षसँग पनि मन्त्रिपरिषदका अध्यक्षले आफू गम्भीरताका साथ निर्वाचन गराउन लागिपरेको बताउनुभएको छ । तर, प्रमुख भनिएका दलका नेताहरूले नै उहाँसँग भेटेर अहिले निर्वाचनको मिति घोषणा गर्न हतार गर्नु पर्दैन भन्न थालेकाले उहाँलाई अप्ठ्यारो परेको होला भन्ने हाम्रो ठम्याई छ । काङ्ग्रेस र एमालेका नेताहरु मिलेरै त्यसो भनिरहेका छन् ।
० तपाईंहरू मधेसी मोर्चासँग मिल्न हुने अनि काङ्ग्रेस–एमाले मिलेकोचाहिँ तपाईंहरू देख्नै नसक्ने किन नि ?
– उनीहरू मिल्नु हुँदैन भनेको होइन र पार्टी नै एक भए पनि हामीलाई कुनै डाह–छटपटी हुँदैन । तर, दोहोरो कुरा गरेर मुलुकलाई अल्मल्याउनु ठिक होइन भन्ने हाम्रो कुरा हो । प्रमुख दलहरूले अनावश्यक कुरामा पोजिसन लिएर व्यवधान खडा गर्न भएन भन्न भन्ने हाम्रो भनाई हो । टेबुलमा बसौँ, छलफल गरौँ, आधारभूत कुराबाहेक अन्य विषय त छलफलबाट फेरवदल गर्न सकिन्छ भन्ने हो । सबै पार्टीलाई चुनावमा ल्याउनुपर्छ पनि भन्ने, अनि उनीहरुका जम्मै कुरा निषेध गर्न खोजेपछि कुरा कसरी मिल्ला त ?
० तर, वैद्य नेतृत्वको नेकपा–माओवादीलाई चुनावमा नल्याउन त तपाईंहरू नै भित्री खेल खेलिरहनुभएको गम्भीर आरोप लगाएका छन् नि काङ्ग्रेस–एमालेका नेताहरूले त ?
– यो गम्भीर होइन हास्यास्पद आरोप हो । हामी त किरणजीको अलग पार्टी दर्ता कार्यमा सहजता पुगोस् भनी दशहजार नागरिकता नंबरको प्रावधान नै अनावश्यक छ भनिरहेका छौँ । दश हजार व्यक्ति जुटाउन उहाँहरूलाई कुनै अप्ठ्यारो पनि नपर्ला, तर उहाँहरूप्रति सदासयता राखेर हामी उक्त प्रावधान अनावश्यक रहेको कुरा गरिरहेका छौँ भने उहाँहरूलाई चुनावमा नल्याउन हामी कसरी खेल खेल्न सक्छौँ ?
० वैद्यजीहरूले यो सरकार विघटन हुनुपर्ने कुरा गरेका छन्, यसमा तपाईंहरू सहमत हुन सक्नुहुन्छ त ?
– सरकार नै विघटन भएपछि त यो प्रक्रिया नै छिन्नभिन्न हुन्छ नि । यो कुरा त व्यवहारिक हुन सक्दैन । उहाँहरूको यो कुरा त बालहठ जस्तो भयो ।
० साँच्चै उहाँहरूलाई समेटेर चुनाव गराउने हो भने त यो सरकार खारेज गर्न तपाईंहरू पनि तयार हुनै प¥यो नि, होइन र ?
– यो सरकार खारेज गरेपछि त चुनाव हुने होइन अनेक–अनेक वेथिति पैदा भई सधैँका लागि चुनाव टर्छ भन्ने हाम्रो बुझाइ छ । यस्ता सर्त राखेर मुलुकलाई अराजकतामा धकेल्ने र झन् सङ्कट निम्त्याउने काम गर्नु हुँदैन । यो व्यवहारिक कुरा होइन । सरकार परिवर्तनबाहेकका कुरा सम्बोधन गर्न हामी तयार छौँ ।
० काङ्ग्रेस सभापतिले रेग्मीजीले प्रधानन्यायाधीशबाट राजीनामा दिनुपर्ने कुरा उठाउनुभएको छ, तपाईं कसरी लिनुहुन्छ उहाँको यो अभिव्यक्तिलाई ?
– यस्तो अव्यवहारिक कुरा उहाँजस्तो नेताले गर्न सुहाउँदैन । उहाँ कसैको बहकावमा पो पर्नुभयो कि भन्ने आशङ्का उठेको छ । कसैको प्रश्नको उत्तर दिन नसकेर प्रश्न गर्नेकै लहैलहैमा लाग्नुभएको जस्तो छ कोइरालाजी त । नेतृत्वले त कसैको एउटा कुरा सुन्नेवित्तिकै लहैलहैमा दौडने नभई सोचेर निर्णय लिने र लिएको निर्णयमा दृढताका साथ उभिने स्वभाव दर्शाउनु पर्छ भन्ने सुझाव उहाँलाई दिन सकिन्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । अघिल्लो स्थानीय तह निर्वाचनमा नेकपा एमालेले धनकुटामा ‘क्लिन स्वीप’ गरेको थियो । तीन नगरपालिकासहित ७ पालिका रहेको धनकुटामा

काठमाडौं । स्थानीय तह निर्वाचनको मतगणना भइरहँदा हालसम्म तीन दलले एक सयभन्दा बढी पालिकाको प्रमुख तथा अध्यक्ष आफ्नो पोल्टामा पार्न

रुपन्देही । स्थानीय तह निर्वाचनको मत परिणाम धमाधम आइरहेको छ । यसै क्रममा लुम्बिनीका १०९ मध्ये ८१ स्थानीय तहको नतिजा

ललितपुर । ललितपुर महानगरपालिकमा हालसम्म नौ वटा वडाको मतगणना हुँदा पाँच वडाको वडाध्यक्षमा नेपाली कांग्रेसका उम्मेदवार विजयी भएका छन् ।