सेनाद्वारा सगरमाथामा चार हजार किलो फोहोर संकलन

१३ जेष्ठ २०७०, सोमबार १८:४८ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १३ जेठ । सगरमाथा आरोहण अभियानमा रहेका नेपाली र भारतीय सेनाका ‘संयुक्त सगरमाथा आरोहण तथा सफाई अभियान–२०१३’ले सगरमाथाको साउथ कोल र सोभन्दा तल रहेका विभिन्न किसिमका ४ हजार दश केजी फोहोर मैला सङ्कलन गरेको छ । संकतित फोहोर मैला ‘सगरमाथा प्रदुषण नियन्त्रण समिति’का अध्यक्षलाई नाम्चेस्थित श्री बराहदल गुल्मको हाताभित्र एक विशेष समारोहका विच हस्तान्तरण गरिएको सैनिक जनसम्पर्क निर्देशनालयले जनाएको छ । 
नेपाली सेनाको पर्वतारोहण इतिहासमा पहिलो पटक सगरमाथामा भएको प्रदुषणलाई कम गर्ने उद्धेश्यले यस प्रकारको संयुक्त सगारमाथा आरोहण तथा सफाई अभियान–२०१३ सञ्चालन गरिएको हो । विकट भौगोलिक अवस्था र चुनौतिपूर्ण मौसमका बाबजुद २ हजार २ सय ५० के.जी. जैविक रुपमा हानिकारक र १ हजार ७ सय ६० के.जी. जैविक रुपमा कम हानिकारक फोहोरमैला संकलन तथा ढुवानी गरी उक्त फोहोर मैलालाई बातावरणमा प्रतिकुल असर नपर्ने गरी नष्ट गर्न स्थानीय प्रदुषण नियन्त्रण समितीलाई हस्तान्तरण गरिएको जनाइएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री तथा नेकपा संसदीय दलका नेता केपी शर्मा ओलीले दलको प्रमुख सचेतकमा विशाल भट्टराईलाई नियुक्त गरेका छन् ।

काठमाडौं । सत्तारुढ दलभित्र खटपट चरमोत्सर्गमा पुगेका बेला सरकारले ठूलो संख्या प्रमुख जिल्ला अधिकारी (प्रजिअ) सरुवा गरेको छ । गृह

गुल्लरिया । बर्दियाको बाँसगढी नगरपालिकामा एकै दिन चार बालिका बलात्कारको शिकार भएका छन् । १४ वर्षीय एक किशोरले एकै दिन

बैतडी । नेपाल र भारत जिल्लास्तरीय सीमा सुरक्षा समन्वय समितिको बैठक बिहीबार सम्पन्न भएको छ । बैठक भारतको झुलाघाटमा सम्पन्न