राजासहितको प्रजातन्त्र पुनस्र्थापित हुनेमा कमल थापा ढुक्क

६ जेष्ठ २०७०, सोमबार २२:०९ मा प्रकाशित

चन्द्रकान्त खनाल, रुपन्देही, ६ जेठ । राप्रपा नेपालका अध्यक्ष कमल थापाले राप्रपा र राष्ट्रिय जनशक्ति पार्टीको एकीकरणरुपी गठबन्धनले राप्रपाको वैचारिक मृत्यु भएको टिप्पणी गरेका छन् । यो एकीकरणपछि राप्रपा प्राणविनाको शरिरजस्तो भएको थापाले बताए । उनले आगामी मंसिरमा दोस्रो संविधानसभाको चुनाव हुनेमा आशंका प्रकट गर्दै वर्तमान सरकार चारदलिय सिन्डीकेटको लाचार छाया भएको आरोप पनि लगाए ।
चारदलिय सिन्डीकेट कायम रहेसम्म स्वतन्त्र र निष्पक्ष एवं भयरहित वातावरणमा चुनाव हुने कुरामा आफुलार्ई विश्वास नभएको उल्लेख गर्दै थापाले सरकार गठन भएको दुई महिनासम्म पनि चुनावको मिति घोषणा नहुनु चिन्ताको विषय भएको गुनासो गरे । उनले सरकारको अहिलेसम्म ठोस र सार्थक काम नदेखिएको धारणा प्रकट गरे ।
नेकपा–माओवादी लगायत ३३ दललाई चुनावमा ल्याउनको लागि जुनसुकै सर्त पनि मान्न थापाले सरकारलाई सुझाव दिएका छन् । राजासहितको प्रजातन्त्र पुनस्र्थापित हुने कुरामा आफु सत प्रतिशत विश्वस्त रहेको थापाले बताए । विगत आठ वर्षको अवधिमा दलहरुका गतिविधिले राजसंस्थाको औचित्य र महत्व बढेर गएको थापाको दावी छ । उनले २०६३ साल वैशाख ११ गते गिरिजाप्रसाद कोइरालाको महाराजगंजस्थित निवासमा संसदवादी सातदलसँंग संवैधानिक राजासहितको प्रजातन्त्रीक प्रणाली कायम राख्ने भन्ने सम्झौता भएबमोजिम राजाले संसदको पुनस्र्थापना गरेकोमा दलहरुले राजालाई धोका दिएको आरोप लगाए । उक्त सम्झौतामा तत्कालिन नेकपा माओवादीको मौन संलग्नता भएको कुरा समेत थापाले बताए । थापाले राजा, संसदवादी र माओवादी एकै ठाउँ अट्ने प्रजातान्त्रिक प्रणाली स्थापना गर्नुपर्नेमा जोड दिए ।
पार्टी संगठनको क्रममा सुदुरपश्चिमाञ्चलको भ्रमणपछि राजधानी फर्कने क्रममा थापाले सोमबार बुटवलमा पत्रकार सम्मेलन गरेका हुन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । जनता समाजवादी पार्टी(जसपा)का अध्यक्ष महन्थ ठाकुरले केन्द्रीय कार्यकारिणी समितिको बैठकबारे थाहा नभएको बताएका छन् । ठाकुर-महतो पक्षले वरिष्ठ

काठमाडौं । राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (राप्रपा)ले पार्टीको केन्द्रीय महाधिवेशन स्थगन गरेको छ । यही जेठ २२ देखि २५ गतेसम्म काठमाडौंँमा

काठमाडौँ । पछिल्लो २४ घण्टामा देशभर थप ८१६७ जनामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका

काठमाडौं । सरकारले विभिन्न ११ वटा मुलुकमा राजदूत नियुक्तिका लागि ११ जनाको नाम सिफारिस गरेको छ । मन्त्रिपरिषदको यसअघिकै बैठकले