१ सय ६ वर्षिया वृद्धालाई नागरिकताको प्रमाणपत्र

५ जेष्ठ २०७०, आईतवार २०:०४ मा प्रकाशित

रुपन्देही, ५ जेठ । १ सय ६ वर्षमा नागरिकता प्राप्त भयो भन्दा अचम्म नमान्ने सायद कोही नहोलान् । तर यस्तै उदेकलाग्दो यथार्थ कथाको पात्र बन्न पुगेकी छिन् कपिलवस्तु जिल्ला हथौसा ७ भडिहवा निवासी नन्दीदेवी गैरे । उनलाई १ सय ६ वर्षको उमेरमा जिल्ला प्रशासनले घरैमा पुगी नागरिकताको प्रमाणपत्र प्रदान गरेको छ ।
जिल्ला प्रशासन कार्यालय कपिलवस्तुको कोपवामा संचालनमा रहेको घुम्ती शिविर अन्तर्गत उहाँलाई प्रशासकीय अधिकृत पुरन गिरीले नागरिकता प्रदान गर्नुभएको हो । नागरिकता प्रदान गर्दै अधिकृत गिरीले हालसम्म यति लामो समयसम्मको उमेरको नागरिकलाई नागरिकता प्रदान नगरेको बताउनुभयो ।
वि.स १९६४ साल चैत १४ गते पर्वत जिल्लाको तत्कालीन मैदान गाविस ५ मा जन्मनुभएकी गैरेको  थुमपोखरा ४ स्यांग्जामा विवाह भएको र उहाँ २०३८ सालमा कपिलवस्तु वसाईसराई गरि आउनुभएको थियो । २०५२ सालमा जिल्ला विकास समितिले सामान्य परिचय पत्र दिएको र सोहिको आधारमा वृद्धा भत्ता खाँदै आएपछि नागरिकताको जरुरी नपरेकाले हालसम्म नवनाएको उहांका छोरा कुल प्रसाद गैरेले बताउनु भयो । अव निर्वाचनको लागि फोटो सहितको परिचयपत्रलाई नागरिकता चाहिने हुदा नागरिकता वनाइएको उहांका नाति मणि प्रसाद गैरेले बताउनु भयो ।  नागरिकतासँगै निर्वाचनको लागि चाहिने फोटोसहितको मतदाता नामावली समेत वनाइएको छ । उहां अझै सामान्य वोलचाल र घरमै आवाजावत गर्न सक्नुहुन्छ ।
चन्द्रकान्त खनाल

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

नयाँ दिल्ली । कोरोनाभाइरसको दोस्रो लहरको सामना गरिरहेको भारतमा केही दिनदेखि संक्रमितको दैनिक मृत्यु संख्यामा कमी आएको छैन । भारतको

दक्षिण एसिया लगायत विकासोन्मुख राष्ट्रहरुमा यो कुरा आम भएपनि विकसित राष्ट्रहरुमा यस्ता कुराहरु नौला लाग्दछन् । हप्तामा छुट्टीको दिन नुहाउने

बागलुङको बडिगाड गाउँपालिका–४ मा एकैघरका तीन जनाको कोरोना सङ्क्रमणबाट मृत्यु भएको छ । उनीहरूको एक हप्ताभित्रै मृत्यु भएको हो ।

गत वर्ष कोरोना सङ्क्रमणको दर तीव्र भएका बेला दैलेखमा आइसीयू र भेन्टिलेटर जडान भयो । तीनवटा आइसीयू र दुईवटा भेन्टिलेटरका