मन्त्रालयका सचिवमाथि अब सीसीटीभीको नजर

३ जेष्ठ २०७०, शुक्रबार ०७:०५ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ३ जेठ । मन्त्रालयका सचिवहरुको कामकारकाहीमाथि निगरानी राख्न सरकारले आगामी असार १५ देखि सचिवको कार्यकक्षमा सीसीटीभी जडान गर्ने भएको छ । सचिवहरूले के गरिरहेका छन्, केकस्ता मानिसलाई भेट्दै छन्, निर्णय गर्नुपर्ने फाइल टेबुलमा थुपारेर राखिएको छ वा छैन भनी नियाल्ने उद्देश्यले यस्तो व्यवस्था गर्न लागिएको मन्त्रिपरिषद कार्यालय स्रोतले जनाएको छ । स्रोतका अनुसार सबै मन्त्रालय र प्रधानमन्त्री कार्यालयका सचिवहरूको दिनभरको कामकारबाही र गतिविधि सीसीटीभीबाट मुख्यसचिवले आफ्नै कार्यकक्षमा बसेर निगरानी गर्नेछन् ।
सरकारको यस कदमबाट सरकारका कामकारबाही पारदर्शी बनाउन मद्दत पुग्ने विश्वास गरिए पनि कतिपय पूर्वप्रशासकहरूले सीसीटीभीमार्फत सरकारले मुख्यसचिवमार्फत सचिवहरूको कामकारबाहीमा प्रत्यक्ष निगरानी राख्दा मन्त्रालयहरूमा प्रधानमन्त्रीको नियन्त्रण र हस्तक्षेप बढ्ने भएकाले मन्त्रीहरू आफ्ना मन्त्रालयप्रति उत्तरदायी नहुने स्थिति आउन सक्ने धारणा प्रकट गरेका छन् । सरकारी एक अधिकारीले यस्तोखाले निगरानीको व्यवस्था संसारमा कहीँ पनि नरहेको उल्लेख गर्दै सचिवको कार्यकक्षमा सीसीटीभी राख्दैमा सरकारका कामकारबाही पारदर्शी नहुने बताए । सचिवको कामकारबाही र प्रभावकारिताको मूल्यांकन गर्न र बढी जिम्मेवार बनाउन अरु नै विधि अवलम्वन गर्नुपर्ने तर्क उनीहरुले अघिसारेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

गुल्लरिया । बर्दियाको बाँसगढी नगरपालिकामा एकै दिन चार बालिका बलात्कारको शिकार भएका छन् । १४ वर्षीय एक किशोरले एकै दिन

बैतडी । नेपाल र भारत जिल्लास्तरीय सीमा सुरक्षा समन्वय समितिको बैठक बिहीबार सम्पन्न भएको छ । बैठक भारतको झुलाघाटमा सम्पन्न

म्याग्दी । म्याग्दीको बेनी नगरपालिका–४ फापरखेतमा बिहीबार राति भएको जिप दुर्घटनामा एक जनाको मृत्यु भएको छ भने चार घाइते भएका

काठमाडौं । सर्वोच्च अदालतले संसद विघटन बदर गरेपछिको अवस्थामा छिमेकी मुलुकले पनि चासो देखाउन थालेका छन् । नेपालमा भएको राजनीतिक