पूर्वपञ्चहरू एकताबद्ध हुँदै, महाधिवेशनमा हिन्दुवादी राष्ट्रको प्रस्ताव ल्याइने

१ जेष्ठ २०७०, बुधबार २१:०१ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १ जेठ । सूर्यबहादुर थापा नेतृत्वको राष्ट्रिय जनशक्ति पार्टी र पशुपतिशमशेर राणाले नेतृत्व गर्नुभएको राप्रपा मिलेर बनेको राष्ट्रिय शक्ति प्रजातन्त्र पार्टीको एकता महाधिवेशन आगाी ३ गते शुक्रबारदेखि जेठ ५ गतेसम्म राजधानीमा सम्पन्न हुने भएको छ । नवगठित पार्टीको नाम महाधिवेशनले राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी कायम गर्ने निधो गरेको बुझिएको छ भने प्रथम अध्यक्ष सूर्यबहादुर थापा नै हुनुहुने भएको छ । पार्टीको शीर्ष तहमा पाँचजनाको अध्यक्षमण्डल राखिने र मण्डलमा सूर्यबहादुर थापा, लोकेन्द्रबहादुर चन्द, पशुपतिशमशेर राणा, राजेश्वर देवकोटा तथा डा. प्रकाशचन्द्र लोहनी रहनुहुने बताइएको छ । 
निर्वाचनको सम्भावना बढ्दै गएपछि पूर्वपञ्चहरूले यसरी एकताबद्ध हुन जाँगर चलाएका छन् । सम्बद्ध स्रोतले जनाएअनुसार अध्यक्षमण्डलका सदस्यहरूले क्रमश: एक–एक वर्ष अध्यक्ष पदको जिम्मेवारी सम्हाल्ने व्यवस्था गरिएको छ । पचहत्तरवटै जिल्लाको सहभागिता रहने एकता महाधिवेशनले देशभरिका राष्ट्रवादी एवम् प्रजातान्त्रिक शक्तिहरूलाई एकताबद्ध गर्ने विश्वास उक्त पार्टीका नेताहरूले गरेका छन् ।
यसै सन्दर्भमा राप्रपाका नेता जगत गौचनसँग सम्पर्क गर्दा उहाँले महाधिवेशनपछि देशमा राष्ट्रवादी र प्रजातान्त्रिक पक्षको एउटा बलियो शक्ति निर्माण हुने विश्वास प्रकट गर्नुभयो । एकता महाधिवेशनले मुलुकको राजनीतिमा कस्तो प्रभाव पार्ला भन्ने जिज्ञाशामा नेता गौचनको भनाइ छ, ‘नेपाली काङ्ग्रेस, नेकपा एमाले र माओवादीले राष्ट्रहितमा काम गर्न नसकेकाले जनतामा नयाँ शक्तिको चाहना बढेको छ । जनचाहनाबमोजिमको शक्ति हामै्र पार्टी बन्ने विश्वास हामीले गरेका छौँ ।’ राजसंस्थाप्रति तपाईंहरूको धारणा कस्तो हुनेछ भन्ने हाम्रो प्रश्नको जवाफमा गौचनले भन्नुभयो, ‘राजसंस्थाबारे पार्टीभित्र विविध सोचहरू छन् । व्यक्तिगत रूपमा म राष्ट्रवादी र राजावादी हुँ । नेपालमा गणतन्त्र घोषणा हुनुमा हाम्रो कुनै योगदान छैन, अरूले ल्याएको गणतन्त्रलाई हामीले मानिदिएका मात्र हौँ । हामी देशका सबै शक्तिबीच एकता र सहकार्य हुनुपर्छ भन्ने मान्यता राख्दछौँ, राजा पनि एउटा शक्ति भएको हुनाले राजालाई समेत विश्वासमा लिनुपर्छ भन्ने मेरो धारणा छ । त्यसैले आलङ्कारिक भए पनि राजसंस्था रहनु मुलुक र प्रजातन्त्रका लागि बेस हुन्छ भन्ने हाम्रो ठम्याइ छ ।’ हिन्दु राष्ट्रका बारेमा चाहिँ के भन्नुहुन्छ नि भन्ने प्रश्नमा गौचनको जवाफ छ, ‘जुन प्रक्रियाबाट हिन्दू राष्ट्र नेपाललाई धर्मनिरपेक्ष घोषणा गरियो त्यो गलत छ । यो विषयमा जनमतसङ्ग्रह नै गरिनुपर्छ भन्ने हाम्रो धारणा छ । व्यक्तिगत रूपमा म हिन्दूवादी हुँ, हिन्दूधर्म मान्छु र देशलाई पनि हिन्दू राष्ट्रकै पहिचान दिनुपर्छ भन्ने मलाई लाग्दछ ।’ गौचनले अगाडि भन्नुभयो, ‘एकता महाधिवेशनमा हामी नेपाललाई हिन्दू राष्ट्र बनाइनुपर्छ भन्ने प्रस्ताव राख्नेछौँ ।’

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । आठ वर्षअघि सुन्दरी प्रतियोगिताकी एक प्रतिस्पर्धीले आफूमाथि आयोजकले बलात्कार र यौन शोषण गरेको घटना सार्वजनिक गरेसँगै काठमाडौंको माइतीघरमा

हेटौंडा । स्थानीय तह निर्वाचन २०७९ अन्तर्गत हेटौंडा उपमहानगरपालिकाको अन्तिम मत परिणाम सार्वजनिक भएको छ । उपमहानगरपालिकाको मेयर पदमा नेकपा

काठमाडौं । प्रदेश सांसदबाट राजीनामा दिएर तीन जना नेता स्थानीय तह निर्वाचनमा लडे । करोडौं बजेट परिचालन गर्न पाइने र

कैलाली । कैलालीको लम्कीचुहा नगरपालिकाको मेयर र उपमेयरमा सुशीला शाही र जुना चौधरी निर्वाचित भएका छन् । नेपाली कांग्रेसबाट शाही