साउदीको कानूनी जटिलताका कारण आठ महिनादेखि अस्पतालमै अड्कियो शव

२६ बैशाख २०७०, बिहीबार ०९:०१ मा प्रकाशित

विष्णु सुब्बा, दमक (झापा), २६ वैशाख । करिब आठ महिनाअघि साउदी अरबमा मृत्यु भएका झापा, मेचीनगरका एक युवाको शव ल्याउन समस्या भएको छ । शव ल्याउन रोजगार विभाग, दूतावासलगायतका निकायले चासो नदिँदा मेचीनगर– ११ का प्रदीप बास्कोटाको शव आठ महिनादेखि साउदीको अस्पतालमा अड्किएको हो । यतिका समयदेखि शव ल्याउन नसकिएपछि पीडित परिवार थप पीडित बनेको छ ।
‘छोरोको शव ल्याउन पहल ग¥यौँ, तर माथिल्लो निकायले आलटाल गरिआएको छ,’ आँखाभरि आँसु झार्दै मृतककी आमा मायाले भनिन्, ‘शव नेपालमै ल्याऊँ भन्दाभन्दै यतिका समय बित्यो ।’
दमकमा शाखा सञ्चालन गरिआएको एसओएस ओभरसिजबाट दुई वर्षअघि उनी नारिस साउदी अरब कम्पनीमा रोजगारीका लागि गएका र गत असोज २३ गते करेन्ट लागेर उनको ज्यान गएको थियो । ओभरसिजबाट सो कम्पनीको स्काफोल्डिङ ट्रेडमा गएका बास्कोटाले सम्झौताअनुसार काम नपाएपछि घटना हुनुअघिमात्र गैरकानुनी रूपले काम गरिआएका थिए । ‘कम्पनीले भनेबमोजिम पारिश्रमिक नदिएको गुनासो दाजुले गर्थे,’ मृतकका भाइ प्रकाशले भने, ‘कम्पनीको दुःखका कुरा सुनाउँदै गरेको अवस्थामा दाजुको अकस्मात् ज्यान गयो ।’ मृतकले सो कम्पनीबाट मासिक १५ सय पाउने भनी सम्झौता गरिए पनि भनेबमोजिम सेवा–सुविधा नभएको गुनासो मृतकको परिवारको छ । कम्पनीले सुविधा नदिएपछि उनी सो कम्पनी त्यागेर लुकिछिपी ‘इलिगल’मा काम गरिआएको पीडित परिवार स्वीकार्छन् । भन्छन्, ‘कम्पनीका सुविधाबारे दमकको एसओएस ओभरसिजमा भने पनि कुनै पहल गरेनन् । प्रकाशले भने, ‘हामीले ओभरसिजलाई भने पनि वास्ता गरेनन् ।’ उनले दाजुको शव ल्याउन तथा घटनाबारे पहल गरिदिन ओभरसिजलाई भने पनि कुनै सुनुवाइ नगरेको गुनासो राखे । ‘हामीले ओभरसिज थ्रोबाट पहल गर्दा शव ल्याउन सजिलो हुन्छ भनेर पहल गरे पनि मृतकले ‘इलिगल’ काम गरेको भन्दै पन्छिदै आएको छ,’ प्रकाशको भनाइ थियो । साउदीको अलहासा किङफाद अस्पतालमा रहेको मृतकको शव ल्याउन श्रम विभागबाट आवश्यक पहल भए पनि यतिका दिनसम्म नआउँदा परिवारमा पीडा सुल्झन सकेको छैन ।
एसओएस पूर्वाञ्चल शाखा कार्यालय दमकका प्रमुख लीलाराज वान्तवा भने मृतक आफ्नो ओभरसिजबाट गए नगएको अहिलेसम्म पत्तो नभएको बताए । ‘मृतकको रेकर्ड देखिँदैन, परिवारले सोबारे कार्यालयमा आएका छैनन् ।’ वान्तवा भन्छन्, ‘हाम्रो ओभरसिजबाट गए पनि गैरकानुनी रूपले काम गरे त्यसको जिम्मेवारी आफूहरूको हुँदैन ।’ मानवीय रूपमा त्यस्ता घटनाप्रति आफूले पहल गरिआएको बताउँदै उनले भने, ‘यत्तिका लामो समयसम्म शव उतै रहनु त्यहाँको कानुनको जटिलताको कारण हो ।’

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं।निर्वाचन घोषणाको सवालमा सत्तारूढ गठबन्धन संविधान र कानूनको परिपालना भन्दा पनि बढी नाफा र घाटाको जोडघटाउमा लागेको छ । कानून

दाङ। कोरोना भाइरसको संक्रमणबाट बच्नका लागि दाङमा अग्रपंक्तिमा रहेर काम गर्नेहरूलाई खोप दिन थालिएको छ । स्वास्थ्यकर्मी, सपाइकर्मी, सुरक्षाकर्मी र सञ्चारकर्मीलाई

सुर्खेत। कर्णालीका मुख्यमन्त्री जीवनबहादुर शाहीले आफ्नो सम्पत्ति विवरण सार्वजनिक गरेका छन् । मुख्यमन्त्री भएको करिब चार महिनापछि आफ्नो सम्पत्ति विवरण सार्वजनिक

दाङ। कोरोना संक्रमण दर बढ्दै जाँदा नागरिक स्तरबाट भने स्वास्थ्य सुरक्षा मापदण्ड पालनामा गम्भीर लापर्वाही देखिएको छ । स्वास्थ्य क्षेत्रका जानकारहरूले कोरोना संक्रमणबाट