बुटवलमा घुम्ती शौचालय सञ्चालन

१४ बैशाख २०७०, शनिबार २०:२४ मा प्रकाशित

रुपन्देही, १४ वैशाख ।  लामो समयको कसरतपछि बुटवलमा सार्वजनिक घुम्ती शौचालय संचालनमा आएको छ । बुटवल नगरपालिका र मणिमुकुन्द सेन  उद्यान संरक्षण समितिको संयुक्त लगानीमा यस क्षेत्रमै पहिलोपटक घुम्ती शौचालय संचालनमा ल्याइएको हो । घुम्ती शौचालयको एक कार्यक्रमबीच बुटवल नगरपालिकाका वरिष्ठ अधिकृत भुवाप्रसाद लुइटेलले उद्घाटन गरे ।
बुटवलमा दिनप्रतिदिन बस्ति बिकाससंगै शहरीकरण्ँ बढ्दै गएपछि नगरपालिकाले मोबाइल शौचालयको अवधारण्ाँ अगाडि सारेको थियो । शहरी वातारण्ँका लागि सार्वजनिक नीजि साझेदारी कार्यक्रम अन्तर्गत पीपीपीयूई/युएनडीपी र बुटवल नगरपालिकाको ७ लाख ५० हजार र मण्ँिमुकुन्दसेन उद्यानको ३ लाख ७५ हजार गरी ११ लाख रुपैयां लगानीमा घुम्ती शौचालय ल्याइएको हो ।
बुटवल ४ फूलबारीको गेटको देब्रे साईडमा आकाशे रंगमा सजिएको शौचालयमा एकपटक तीनजना पुरुष र तीनना महिला गरी ६ जनाले शौच गर्न सक्ने क्षमता रहेको मण्ँिमुकुन्द सेन उद्यानका अध्यक्ष मोतिराज ज्ञवालीले बताए । बुटवल नगरपालिकालाई वार्षिक २५ हजार रुपैयां बुझाउनेगरी घुम्ती शौचालयको  संचालन मणिमुकुन्द सेन उद्यानले गर्ने सम्झौता भएको छ ।
बुटवलमा रहेका सार्वजनिक शौचालयहरुको बर्षेनी ब्यबस्थित प्रयोग र उपयोग गर्न नसक्दा नगर प्रदुषित हुनुका साथै बाताबरण प्रदुषण पनि बढिरहेको बेलामा संचालनमा ल्याइएको शौचालयको प्रभाबकारिता बढ्ने बिश्वास गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ। पछिल्लो २४ घण्टामा ९,१९६ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार १९ हजार ९८७

काठमाडौँ । कोरोना संक्रमण परीक्षणका लागि आज प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको स्वाब संकलन गरिएको छ । आज बालुवाटारमा प्रधानमन्त्री, उनका

काठमाडौं । नेकपा एमालेको वरिष्ठ नेता माधव कुमार नेपालले ओलीसँग कुनै सहमति नभएको जानकारी दिएका छन् । उनले सामाजिक सञ्जाल

काठमाडौं । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी र एमाले वरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपालबीच गएराति करिब तीन घन्टा भेटवार्ता भएको छ । कांग्रेस