नेपाल र भारतका प्रमुख धाम अब रुपन्देहीमै

१२ बैशाख २०७०, बिहीबार ०७:३१ मा प्रकाशित

चन्द्रकान्त  खनाल, रुपन्देही, १२ वैशाख । मोक्षधाम सेवा आश्रम रुपन्देहीले धामहरुको सिलान्यास गराएको छ । मोक्षधाम निर्माणाधीन स्थल रुपन्देहीको आनन्दवन पश्चिम पहुनीमा आयोजना गरिएको कार्यक्रममा धामका संरक्षक अध्यक्ष ईश्वरकृष्ण सास्त्री तथा स्थानीय वासिन्दाले संयुक्त रुपमा धामहरुको सिलान्यास गरेका हुन् ।  धामको गुरुयोजना अनुसार अमृत कुण्ड, पशुपतिनाथ लगायतका धामहरुको सिलान्यास गरिएको छ भने बाँकी धामहरु बिस्तार गरिँदै लैजाने अध्यक्ष शास्त्रीले बताए ।
जिल्लालाई धार्मिक पर्यटनको गन्तव्यका रुपमा विकास गर्ने लक्ष्यसहित आठ धाम सिलान्यासका लागि आर्थिक संकलन तथा प्रचारप्रसार गर्ने उद्देश्यले गत चैतको १४ देखि २४ गतेसम्म रुपन्देहीको भैरहवामा श्रीमद्भागवत धार्मिक महामहोत्सव गरिएको थियो । रुपन्देहीको आनन्दवन गाविसको पश्चिम पहुनीमा निर्माण गर्न थालिएको मोक्षधाम सेवा आश्रममा नेपालका पशुपतिनाथ, मुक्तिनाथ, जनकपुरधाम र बुद्धधाम तथा भारतका बद्रिनाथ, जगन्नाथपुरी, रामेश्वरम तथा द्वारिका गरि आठ धाम निर्माण गर्ने, त्यस्तै सोही स्थानमा गौशाला, अखण्ड दीप, त्यसैको समिप तिनाउ नदि किनारमा सव दाहगृह, धार्मिक अध्ययनका लागि पाठशाला, त्यस्तै अनुसन्धान केन्द्र बनाउने लक्ष्य लिइएको छ ।
आठ धाम सिलान्यासकै क्रममा दानबिरहरुलाई सम्मान गरिने पनि कार्यक्रम तय गरिएको छ । मोक्षधाम निर्माण गर्ने लक्ष्य सहित गत वर्ष पनि यस्तै धार्मिक महायज्ञ गरिएको थियो । सो महायज्ञबाट संकलन भएको रकमबाट १ करोड बढीको आर्थिक लगानीमा राधाकृष्ण मन्दीर, तथा सन्त निवास सहित प्रवचन हल निर्माण गरि सकिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले संसद अधिवेशन आव्हान गरेकी छन् । सोमबार बसेको मन्त्रिपरिषद बैठकको सिफारिस गरेअनुसार राष्ट्रपति भण्डारीले फागुन

विसं २०७८ मा तीन दशैँ परेको छ । यो वर्ष चैत्र शुक्ल पक्षमा पर्ने दुई वटा चैते दशैँ परेको छ

डोटी । जिल्लामा एघार प्रतिशत किशोरी उमेर नपुग्दै गर्भवती हुने गरेको पाइएको छ । जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालयको तत्थ्याङ्कअनुसार जिल्लाभरका स्वास्थ्य

काठमाडौं । नेकपा प्रचण्ड–माधव समूहले प्रमुख सचेतकबाट देव गुरुङलाई हटाएकोमा आपत्ति जनाएको छ । सोमबार बिहान बसेको सचिवालय बैठकले प्रधानमन्त्री