भारतको नेपाल-नीति परिवर्तन नभएको खुर्सिदको खुलासा

११ बैशाख २०७०, बुधबार ०८:४७ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ११ वैशाख । एमाओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले नेपाल, भरत र चीनबीच विभिन्न परियोजनामा त्रिपक्षीय सहकार्यबारे छलफल हुने अभिव्यक्ति दिइरहेका बेला भारतीय विदेशमन्त्री सलमान खुर्सिदले यस्तो त्रिपक्षीय सहकार्य वर्तमान परिवेशमा सम्भव नरहेको प्रस्ट पारेका छन्। भारत कुनै पनि त्रिपक्षीय विषयमा काम गर्ने अवस्थामा पुगिनसकेको जनाउँदै भारतीय निम्तोमा भारत भ्रमणमा रहेका नेपाली पत्रकार टोलीसँग खुर्सिदले केही क्षेत्रमा चीनसँग भारतले द्विपक्षीय र बहुपक्षीय रूपमा काम गरे पनि प्रचण्डले भनेझैँ त्रिपक्षीय विषयमा सोच्नु वा काम गर्नु हतारको काम हुनसक्ने प्रस्टिकरण दिए ।
राष्ट्रसंघ, विश्व व्यापार संगठन, जलवायु परिवर्तनलगायत मुद्दामा चीनसँग सहकार्य हुँदै आएको र पछिल्लो समय राजनीतिक र व्यापारिक सम्बन्ध सुधार भएको विदेशमन्त्री खुर्सिदले उल्लेख गरे। इतिहासमा चीनसँग केही विषयमा गम्भीर समस्या रहे पनि सम्बन्ध सुमधुर बनाउन पुराना समस्यालाई भारतले नउचालेको टिप्पणी पनि उनले गरेका छन् । भारत अहिले पनि चीनलाई बुझ्ने प्रक्रियामा रहेको र चीन पनि भारत बुझ्ने प्रक्रियामा देखिएको भन्दै खुर्सिदले चीनसँग राजनीतिक सम्बन्ध विस्तारमा आठ वर्षयता धेरै काम भएको र यसलाई निरन्तरता दिन चाँडै बेइजिङ जाने तयारीमा रहेको बताए। यसैगरी नेपाल संवेदशील अवस्थामा रहेकाले यतिबेला यथास्थितिले काम नचल्ने भन्दै भारतीय विदेशमन्त्री खुर्सिदले नेपालसँगको सम्बन्धमा नयाँ सोच र संयम आवश्यक रहेको जनाए । भारतको नेपाल नीतिमा तत्कालै परिवर्तन भने नहुने खुलासा पनि उनले गरे र भने- ‘नेपालका कुनै दलविशेषका नेतालाई भारतले महत्व दिएको छैन, कुन नेतालाई कति महत्व दिने भन्ने विषय नेपाली जनताको हो, भारतले सबैलाई बराबरी रुपमा लिएको छ।’

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । सत्तारुढ नेकपा विवाद नटुंगिएसम्म कांग्रेसले भावी सरकारको बारेमा निर्णय नलिने भएको छ । पार्टी सभापति शेरबहादुर देउवाको निवास

काठमाडौं । विगत् १० महिनादेखि श्रीलंका कारागारमा रहेका २६ नेपाली महिला तत्काल छुट्ने सम्भावना नरहेको श्रीलंकास्थित नेपाली दूतावासले जनाएको छ

काठमाडौं । प्रतिनिधिसभा पुनःस्थापनापछि नेकपाका अध्यक्षद्वय पुष्पकमल दाहाल र माधवकुमार नेपालले भेटवार्तालाई तीव्र पारेका छन् । बिहीबार बामदेव गौतमसँगको भेटवार्तापछि

बुटवल । सेवाग्राहीसँग ५० हजार रुपैयाँ घुस लिएको आरोपमा रुपन्देहीको गैडहवामा कार्यरत सशस्त्र प्रहरीका प्रहरी निरीक्षक (इन्स्पेक्टर) सहित दुई जना