अमेरिकी राजदूतद्वारा ‘टीच फर नेपाल’लाई सहयोगको घोषणा

१० बैशाख २०७०, मंगलवार ०७:२२ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १० वैशाख । नेपालमा शैक्षिक असमानताको अन्त्यका लागि कार्यरत विश्वविद्यालय शिक्षा हासिल गरेका तथा युवा पेशेवरहरूको अभियान ‘टीच फर नेपाल’का लागि अमेरिकी राजदूत पिटर डब्लु. बोडीले ६५ लाख रुपैयाँबराबरको सहयोग घोषणा गर्नुभएको छ । शंकर होटलमा आयोजित सार्वजनिक शुभारम्भ कार्यक्रमका अवसरमा फिनल्याण्डका राजदूत, पूर्वउपकुलपति केदारभक्त माथेमालगायत टीच फर नेपालका नेतृत्व परिषद् तथा शुभचिन्तकहरूको उपस्थितिमा उक्त घोषणा गरिएको हो । टीच फर नेपालले वैशाख महिनाको अन्त्यदेखि ललितपुरका सरकारी विद्यालयहरूमा ३० जना युवा नेपाली शिक्षकहरूलाई खटाउन लागेको छ ।
‘टीच फर नेपालसँग आवद्ध शिक्षकहरू नेपालको शैक्षिक परिदृश्य परिवर्तनका लागि शक्तिशाली संवाहकका रुपमा अग्रसर छन्’ भन्दै राजदूत बोडीले अगाडि भन्नुभयो, ‘नेपालका अत्यन्तै न्यून सेवा प्राप्त समुदायका बालबालिकाको जीवन रुपान्तरणका लागि प्रतिभाशाली युवाहरूलाई सशक्त बनाई यस कार्यक्रमले नेपाललाई सम्मृद्धि, स्थायित्व र अवसर हासिल गर्नेतर्फ आवश्यक गतिको सिर्जना गरिदिनेछ ।’
संस्थाका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत शिसिर खनाल र तालिम प्रमुख स्वस्तिका श्रेष्ठ दुबैले अमेरिकी विश्वविद्यालयबाट शिक्षा हासिल गरेको जानकारी दिँदै राजदूत बोडीले उनीहरूको शिक्षाप्रतिको प्रतिबद्धताबारे भन्नुभयो– ‘शिसिर खनाल र स्वस्तिका श्रेष्ठ नयाँ विचारका साथ आफ्नो राष्ट्रको भविष्यका लागि सकेसम्म ठूलो योगदान पु¥याउने उद्देश्यले स्वदेश फर्केर आउने युवा नेपालीहरूको विशिष्ट उदाहरण हुन् ।’
अमेरिकी सरकारद्वारा टीच फर नेपालका लागि प्रदान गरिएको आर्थिक अनुदानले संस्थालाई ३० जना शिक्षकहरूको पहिलो समूहको  प्रारम्भिक तालिम र भविष्यमा जारी रहने पेशागत विकासका साथै शिक्षकहरूको अर्को समूहको नियुक्तिका लागि समेत सहयोग पु¥याउने बताइएको छ ।
स्मरण रहोस्, अमेरिकाका तेजस्वी युवाहरूलाई निम्न आय भएका समुदायका प्राथमिक तथा माध्यमिक विद्यालयमा दुई वर्ष अवधिका लागि शिक्षकका रुपमा कार्य गर्न खटाउने उद्देश्यका साथ अमेरिकामा २५ वर्षअघि खडा गरिएको ‘टीच फर अमेरिका’कै ढाँचामा टीच फर नेपाल स्थापित भएको हो । यस्ता किसिमका कार्यक्रम बङ्गलादेश, चीन, भारत र पाकिस्तान लगायत २६ वटा अन्य राष्ट्रहरूमा पनि कार्यान्वयन गरिएका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । निर्वाचन आयोगले नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) को आधिकारिकतासम्बन्धी विवाद छिट्टै निरुपण गर्ने भएको छ । यसका लागि सम्बन्धीत

काठमाडौं । संयुक्त राष्ट्रसंघको विकास नीतिसम्बन्धी समितिले नेपाललाई अति कम विकसित राष्ट्रबाट स्तरोन्नति गर्न सिफारिस गरेको छ । फागुन १०

‘प्रथम छहरे (लिखु) महोत्सवको उद्घाटन समारोहमा हेलिकोप्टर मार्फत पुष्पगुञ्जा अर्पण गरिंदै । महोत्सव आगामी २२ गतेसम्म चल्ने आयोजक लिखु गाउँपालिकाले

नेपाल फ्रान्स कुटनीतिक सम्बन्ध स्थापनाको ७०औ वर्षगाँठको उपलक्ष्यमा प्रकाशित स्मारिका “कर्म” को नेपालस्थित फ्रान्सेली राजदूत फ्रन्स्वा जाभिए लेजेर पेरिसस्थित नेपाली