बर्ड फ्लुको आशंकामा उच्च सतर्कता

७ बैशाख २०७०, शनिबार ०८:४५ मा प्रकाशित

कञ्चनपुर, ७ वैशाख । बर्डफ्लु भित्रिन सक्ने आशङ्कामा कञ्चनपुरमा पशु तथा पशुजन्य पदार्थ आयात–निर्यात हुने नाकाहरुमा उच्च सतर्कता अपनाइएको छ । छिमेकी जिल्ला कैलालीमा बर्डफ्लु देखिएपछि कञ्चनपुरमा उच्च सतर्कता अपनाइएको हो । जिल्ला पशुसेवा कार्यालय मातहतका सबै पशुसेवा केन्द्रका पशु स्वास्थ्यकर्मीहरु नाकामा परिचालन गरिएका छन् ।

“कैलालीमा बर्डफ्लु भेटिएपछि भारतसँग सीमा जोडिएका आठ नाकामा उच्च निगरानी [सर्भिलेन्स] अपनाएका छौँ”–वरिष्ठ पशु विकास अधिकृत डा। मदनसिंह धामीले भन्नुभयो । महाकाली नदीपारि दोधारा, चाँदनी, त्रिभुवनबस्ती, कृष्णपुर, झलारी, सुडा, दैजी, ब्रह्मदेव, नगरपालिका क्षेत्र र शुक्लाफाँटा आरक्ष किनारमा पशु प्राविधिकहरुले निगरानी बढाएका छन् । ती क्षेत्रमा रोगको अवस्थाबारे जानकारी लिने र नमुना सङ्कलन गरी ल्याउने कार्य गरिएको छ । कार्यालयले उच्च जोखिम सूचीमा राखेका यी क्षेत्रबाट सङ्कलन गरिएको नमुना क्षेत्रीय प्रयोगशालामा पठाउने गरिएको छ । कार्यालयले कुखुराको अवस्था जानकारी गराउन सबै किसानलाई आग्रह गरेको छ । जिल्लामा दुई सयभन्दा बढी पोल्ट्री फार्म र एक सय मासु पसल छन् । इन्फ्लुएन्जा भाइरस (एच फाइभ एच सेभेन एन वान)बाट सङ्क्रमित कुखुरा, हाँसलगायतका पन्छीबाट यो रोग सर्ने गर्छ । कैलालीमा दुई वर्षपछि बर्डफ्लु देखिएको हो । यसअघि टीकापुरमा बर्डफ्लु देखिएको थियो । बर्डफ्लु लागेर कैलालीको गदरियामा हाल झन्डै चार सय कुखुरा मरेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपाल राष्ट्र बैङ्कले १० अर्ब रुपैयाँको विकास ऋणपत्र बिक्री गर्ने भएको छ । यसका लागि बोलकबोलको सूचना सार्वजनिक

काठमाडौँ।नेपाल आयल निगमले इन्डियन आयल कर्पोरेसन (आर्इओसी)लाई १३ अर्ब २० करोड रुपैयाँ भुक्तानी गरेको छ । सञ्चित बचत शून्यमा झरेपछि

रसुवा । टिमुरेमा निर्माणाधीन सुक्खा बन्दरगाहको काम क्रमिकरूपले अगाडि बढ्न थालेको छ । नेपाल–चीनबीचको आयात निर्यात सामग्री परीक्षणमा सहज बनाई

काठमाण्डौं ।चालु आर्थिक वर्षको पहिलो छ महिनामा आयातसँगै निर्यातमा समेत बृद्धि भएको छ । सो अवधिमा रु नौ खर्ब ९९