‘तिब्बतको सुरक्षाका लागि’ ल्हासाबाट लुम्बिनीसम्म रेलमार्ग जोड्न प्रचण्डको प्रस्ताव !

६ बैशाख २०७०, शुक्रबार ०५:२७ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ६ वैशाख । चीन भ्रमणमा रहेका एमाओवादी अध्यक्ष प्रचण्डले चीनका राष्ट्रपति सी जिनपिङसँग बिहीबार बेइजिङमा भेटवार्ता गरेका छन्। भेटका क्रममा राष्ट्रपति सीले नेपालको आर्थिक विकासमा तिब्बतको सुरक्षा चासो जोडिएको जनाउँदै 
भारतसँग मिलेर नेपालका ठूला परियोजनामा लगानी गर्न चीन तयार रहेको बताएको प्रचण्डलाई उद्धृत गर्दै एजेन्सीहरुले जनाएका छन् । बेइजिङस्थित ग्रेट हलमा बिहिबार करिब ४५ मिनेट भएको औपचारिक भेटवार्तामा राष्ट्रपति सीले तिब्बतको सुरक्षाका विषयमा मात्र बढ्ता ध्यान केन्द्रीत गरेको प्रचण्डले महसुस गरेका समाचारमा जनाइएको छ । चीनले नेपाललाई महत्व दिनुको मतलब तिब्बत मामला मात्र भएको आफूले अनुभूति गरेको प्रचण्डले स्थानीय नेपाली सञ्चाकर्मीलाई बताएका छन् ।
नेपालको विकासमा पर्यटनको भूमिका महत्वपूर्ण हुने विचार व्यक्त गर्दै आएका प्रचण्डले त्यसका लागि मध्यपहाडी राजमार्ग र उत्तर दक्षिण लिंक रोडमा सहयोग गर्न चीनलाई आग्रह गरेको बताइएको छ । ल्हासादेखि लुम्बिनीसम्मको रेलमार्गका विषयमा प्रस्ताव राख्दा चीन सकारात्मक देखिएको पनि प्रचण्डले बताएका छन् । चीनका उपराष्ट्रपति ली युनचाओ र अन्तर्राष्ट्रिय विभाग प्रमुख वाङ जइरुसँग संघीयताबारे लामो छलफल भएको पनि प्रचण्डले उल्लेख गरेका छन् । संघीयताले नेपालमा समस्या ल्याउँछ कि भनी चिनियाँ नेताहरुले चिन्ता प्रकट गरेका तर संघीयताको विपक्षमै भने चीन नरहेको आफूले अनुभूत गरेको उनले जनाएका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । अघिल्लो स्थानीय तह निर्वाचनमा नेकपा एमालेले धनकुटामा ‘क्लिन स्वीप’ गरेको थियो । तीन नगरपालिकासहित ७ पालिका रहेको धनकुटामा

काठमाडौं । स्थानीय तह निर्वाचनको मतगणना भइरहँदा हालसम्म तीन दलले एक सयभन्दा बढी पालिकाको प्रमुख तथा अध्यक्ष आफ्नो पोल्टामा पार्न

रुपन्देही । स्थानीय तह निर्वाचनको मत परिणाम धमाधम आइरहेको छ । यसै क्रममा लुम्बिनीका १०९ मध्ये ८१ स्थानीय तहको नतिजा

ललितपुर । ललितपुर महानगरपालिकमा हालसम्म नौ वटा वडाको मतगणना हुँदा पाँच वडाको वडाध्यक्षमा नेपाली कांग्रेसका उम्मेदवार विजयी भएका छन् ।