कांग्रेस महासमिति बैठकको बन्दसत्रमा छलफल जारी

२७ चैत्र २०६९, मंगलवार १८:३२ मा प्रकाशित

आरपी उपाध्याय, नवलपरासी, २७ चैत । नवलपरासीको त्रिवेणीस्थित गजेन्द्रमोक्ष धाममा जारी नेपाली कांग्रेस महासमितिको वैठकको बन्दसत्र शुरु भएको छ । बन्दसत्रमा यतिबेला उपसभापति रामचन्द्र पौडेलले प्रस्तुत गर्नुभएको राजनितिक प्रस्तावमाथि सहभागीहरुले आफ्नो धारणा राखिरहेका छन् । सहभागीहरुले राजनितिक प्रतिवेदन लामो भएको प्रष्ट भाषा प्रयोग नगरिएको गुनासो गरेका छन् । प्रस्तावमाथि अहिले संसोधन प्रस्ताव दर्ता गर्ने क्रम जारी छ । बन्द सत्रको दोस्रो सत्रलाई सभापती कोइराला आफैंले सञ्चालन गरिरहेका छन् । बन्द शत्रमा नेपाली कांग्रेसका महामन्त्री प्रकाशमान सिंहले महामन्त्रीको प्रतिवेदन प्रस्तुत गरेका थिए । 
महामन्त्री प्रकाशमान सिंह र कृष्णप्रसाद सिटौलाको संयुक्त आठ पेज लामो प्रतिवेदनमा राजनीतिक दलहरुसंगको वार्ता, शान्ति प्रक्रिया सम्बन्ध, संविधानसभा विघटनको मुल कारण, सहमतिको सरकार, आसन्न संविधान सभा र संसदको निर्वाचन, पार्टी केन्द्रिय कार्यालयको भवन निर्माण, पार्टीको आन्तरिक संगठन, भातृ तथा शुभेच्छुक संस्थाहरुका सम्बन्ध लगायतका विषयहरु समेटिएको छ ।
महामन्त्रीको प्रस्तावमा २०६९ साल जेठ १४ गते बेलुका संविधान सभा, व्यवस्थापिका संसद, राजनीतिक सहमति र संवैधानिक प्रक्रियालाई छलेर एकीकृत माओवादी नेतृत्वको सरकारले एक लौटी र कपटपूर्ण शैलीमा गरेको निर्वाचनको घोषणाले संविधान संविधान निर्माण नहुंदै संविधानसभा विघटन हुन पुगेको उल्लेख गरिएको छ । त्यसैगरी बन्द शत्रमा उपसभापति रामचन्द्र पौडेनले राजनीतिक आर्थिक सामाजिक कार्यदिशासहितको राजनीतिक प्रस्ताव पनि प्रस्तुत गरे । राजनीतिक प्रस्तावमा वैठकले शासकीय स्वरुप र संघीयताबारे नीतिगत अन्यौललाई प्रष्ट पार्न राजनीतिक प्रस्तावमा ७ र १३ दुई विकल्प छलफलका लागि महासमितिको वैठकमा पेश भएको छ । उपसभापतिले पेश गर्नुभएको ३२ पेज लामो राजनीतिक प्रस्तावमा २०७० सालभित्र स्थानीय निकायको निर्वाचन सुनिश्चित गराउन नेपाली कांग्रेस कटिबद्ध रहने उल्लेख गरिएको छ ।
त्यसैगरी वैठकमा महामन्त्री सिटौलाले जिल्ला सभापतिहरु र केन्द्रिय सभापतिलाई अधिकार थप गर्ने गरी विधान संसोधनको प्रस्ताव पेश गरेका छन् । त्यस्तै पार्टीको केन्द्रदेखि गाउं इकाइसम्म पदाधिकारी र सदस्य निर्वाचनबाट छानिने व्यवस्था गर्नु पर्ने विधानको संशोधनको प्रस्ताव पनि राखिएको छ । बन्द शत्रमा नेपाली कांग्रेसका महासमिति प्रतिनिधिहरुबीच पेश गरिएका प्रस्ताव र प्रतिवेदनहरुमाथि छलफल जारी छ ।

भातृ संगठनको निर्वाचन गर्न माग
नेपाली कांग्रेस महासमितिको वैठकको बन्द शत्र शुरु भइरहँदा बाहिर कार्यकर्ताहरुको एक समुहले भातृ संगठनको निर्वाचन गर्न माग गरेका थिए ।
कांग्रेसका युवा कार्यकर्ताहरुले बन्द सत्र स्थलदेखि केही पर युवा कार्यकर्ताहरुले नेपाली कांग्रेसको नेपाल विद्यार्थी संघ, तरुण दल, महिला संघ लगायतको छिटो निर्वाचन गर्न माग गरेका थिए । उनीहरुले संगठनहरुको निर्वाचन गरी संगठनलाई संक्रिय बनाउन माग गरेका हुन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । सत्तारुढ नेकपा विवाद नटुंगिएसम्म कांग्रेसले भावी सरकारको बारेमा निर्णय नलिने भएको छ । पार्टी सभापति शेरबहादुर देउवाको निवास

काठमाडौं । विगत् १० महिनादेखि श्रीलंका कारागारमा रहेका २६ नेपाली महिला तत्काल छुट्ने सम्भावना नरहेको श्रीलंकास्थित नेपाली दूतावासले जनाएको छ

काठमाडौं । प्रतिनिधिसभा पुनःस्थापनापछि नेकपाका अध्यक्षद्वय पुष्पकमल दाहाल र माधवकुमार नेपालले भेटवार्तालाई तीव्र पारेका छन् । बिहीबार बामदेव गौतमसँगको भेटवार्तापछि

बुटवल । सेवाग्राहीसँग ५० हजार रुपैयाँ घुस लिएको आरोपमा रुपन्देहीको गैडहवामा कार्यरत सशस्त्र प्रहरीका प्रहरी निरीक्षक (इन्स्पेक्टर) सहित दुई जना