बैंक तथा वित्तीय संस्थाले गरेको घोटालाबाट ६० मेघावाट बिजुली निस्कने दाबी

२६ चैत्र २०६९, सोमबार ०७:५३ मा प्रकाशित

चन्द्रकान्त खनाल, बुटवल, २६ चैत । बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुमार्फत १० अर्बभन्दा बढी रकम ठगी भएको अर्थविद्हरुले बताएका छन् । बुटवलमा आयोजित बैंक तथा वित्तीय संस्था सञ्चालन जोखिमसम्बन्धी एकदिने र्कायशालामा बोल्दै विज्ञहरुले उक्त कुरा बताएका हुन् ।
कार्यक्रममा ऋर्थविद डा. चिरन्जीवि नेपालले बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुमार्फत १० अर्बभन्दा बढी रकम ठगी भएको बताउँदै बैंकिङ्ग क्षेत्र मार्फत ठगी भएको उल्लेखित रकमले मुलुकमा ६० मेघावाट बिजुली उत्पादन हुन सक्नेदाबी र्गनुभयो । बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरु डुब्नुमा आवश्यकताभन्दा बढी बैंक तथा वित्तीय संस्था खोल्न दिने राज्यको पोलिसी र राष्ट्र बैंकको फितलो अनुगमन प्रमुख कारण रहेको नेपालको भनाई थियो । उहाँले बैैंक तथा वित्तीय संस्था डुब्नुमा चार्टर्ड एकाउन्टेण्टहरुको समेत महत्वपूर्ण भूमिका रहेको उल्लेख गर्नुभयो ।
कार्यक्रममा राष्ट्र बैंकका डेपुटी गर्भनर गोपाल काफ्लेले बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुले आन्तरीक लेखा प्रणालीलाई कडाईका साथ लागू गर्न सके सञ्चालन जोखिम कम हुने बताउँदै आन्तरिक लेखा प्रणलीलाई मजबुत बनाउन बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुलाई आग्रह गर्नुभयो । सम्पत्ति शुद्धिकरण गर्ने प्रयोजनका लागि बैंकमा खाता खोल्दा केही अप्ठेरो प्राबधान राखिएको बताउँदै उहाँले ग्राहक बर्गमा पर्न गएको असुविधालाई मध्यनजर गरी केही दिनमै उक्त प्राबधानलाई सहज बनाउने प्रक्रिया सुरु गरिने जानकारी दिनुभयो ।
सो अवसरमा राष्ट्र बैंकका निर्देशक निलम तिम्सिना र नबिल बैंकका प्रमुख सञ्चालन अफिसर भुवन दाहालले सञ्चालन जोखिम र त्यसबाट बच्न अपनाउनु पर्ने उपायहरुबारे आ–आफ्ना कार्यपत्र प्रस्तुत गरेका थिए ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । भरतपुर महानगरपालिका प्रमुखमा नेकपा माओवादी केन्द्रकी मेयर उम्मेदवार रेनु दाहालले फराकिलो अग्रता लिएकी छन् । पछिल्लो सार्वजनिक मतपरिणमअनुसार गठबन्धनकी

काठमाडौँ । काठमाडौँ महानगरपालिकाको प्रमुख पदमा स्वतन्त्रतर्फबाट उम्मेदवारी दिएका बालेन्द्र शाहले फराकिलो अग्रतालाई कायमै राखेका छन् । मुख्य निर्वाचन अधिकृत कार्यालय

यातायात व्यवस्था विभागले जेठ ४ गतेबाट लागू हुने गरी सार्वजनिक यातायातको भाडा वृद्धि गरेको छ। विभागले मङ्गलबार सूचना जारी गर्दै

काठमाडौं ।स्थानीय तह निर्वाचनको मतगणनाको नजिता आउने क्रम चलिरहेको छ। अहिलेसम्म देशभरका चार सय ४ स्थानीय तहको अन्तिम नतिजा सार्वजनिक