युद्धस्तरमा लागे असारमै चुनाव सम्भव : पूर्वनिर्वाचन आयुक्त

३ चैत्र २०६९, शनिबार २३:०० मा प्रकाशित

काठमाडौं, ३ चैत । राजनीतिक दलहरुले आगामी असार पहिलो साताभित्रै निर्वाचन गर्ने भनी गरेको सहमतिमाथि चौतर्फी आशंका व्यक्त भइरहेको बेला निवर्तमान निर्वाचन आयूक्त अयोधिप्रसाद यादवले सो समयभित्रै निर्वाचन सम्भव रहेको बताएका छन् । यसअघि सरकारले घोषणा गरेको मंसिर र बैशाखको निर्वाचनको लागि निर्वाचन आयोगले विभिन्न तयारी गरेको र त्यो प्रक्रिया जारी रहेकोले असार पहिलो साताभित्र निर्वाचन सम्भव रहेको उनको भनाई छ ।
शनिबार राजधानीमा आयोजित एक कार्यक्रमबीच यादवले भने– ‘निर्वाचन आयोग तयार नै छ, हामीले गत मंसिरमै निर्वाचन हुन्छ भनेर तयारी गरेका थियौँ, त्यो मितिमा हुन सकेन । त्यसपछि सरकारले बैशाखमा भन्यो, त्यसको लागि पनि हामिले तयारी जारी राखेका थियौँ । त्यसैले असार पहिलो साता गर्न चाहे निर्वाचन गर्न सकिन्छ, तर त्यसका लागि दश–पाँच नभनी युद्धस्तरमा काम गर्नु आवश्यक छ ।’
यादवले तत्काल निर्वाचन आयोगमा प्रमुख आयूक्त र आयूक्तहरु नियूक्त गर्नुपर्नेमा जोड दिदै त्यसपछि मतदाता नामावली संकलन, मतपत्र छपाई, अन्तर्राष्ट्रिय पर्यवेक्षकलाई निम्तो गर्ने कामलाई अगाडि बढाउनु पर्ने बताए । छुटेका मतदाताहरुलाई सूचिमा समावेश गर्न सकिने भन्दै निर्वाचनको लागि मतदान केन्द्र बढाउनु पर्ने उनको भनाई थियो ।
यादवले विदेशमा रहेका नेपालीहरुलाई यस वर्षकै निर्वाचनमा मताधिकार दिन सक्ने अवस्था नभए पनि उनीहरुलई मताधिकार दिने विषयमा आयोगले अध्ययन गरिसकेको तर पदाधिकारी नहुँदा ठोस काम अघि बढ्न नसकेको जानकारी दिए ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले अविश्वास प्रस्तावबाट आफूलाई हटाएर देखाउन चुनौती दिएका छन् । उनले प्रतिनिधि सभा विघटन गर्ने

चीनसँगको अन्तर्राष्ट्रिय व्यापारिक नाका सोमबारदेखि पुनःसञ्चालन हुने भएको छ । चीनमा वसन्त उत्सव समाप्त भएसँगै ल्होसारदेखि बन्द रहेको केरुङ नाका

काठमाडौँ । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) प्रचण्ड–माधव समूहका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले सर्वोच्च अदालतमा लिखित जवाफ पेश गरेका छन् ।

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली आज गृह जिल्ला झापा जाँदै छन् । पुलको शिलन्यास र चीन नेपाल मैत्रिपूर्ण औधोगिक