मुलुक निर्वाचनको दिशामा गएको नेताहरुको दाबी, संविधानसभा सदस्य संख्या ४ सय ९१ हुने

१ चैत्र २०६९, बिहीबार ०९:२६ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १ चैत । प्रधानन्यायाधीशको अध्यक्षतामा चुनावी सरकार गठनको सहमतिमा पुगेका दलहरुले अबको संविधानसभा व्यवस्थापिका संसद् ४ सय ९१ सदस्यीय बनाउने निर्णय गरेका छन् । पहिलेको सदस्य संख्या ६ सय १ बाट घटाएर ४ सय ९१ सदस्यीय संविधानसभारसंसद् बनाउने निर्णय गरिएको हो, जसमा प्रत्यक्ष २ सय ४०, समानुपातिक २ सय ४० र मन्त्रिपरिषद्बाट मनोनीत ११ चयन हुने र निर्वाचन क्षेत्र भने २ सय ४० नै हुने सहमति भएको छ ।
संविधानसभाले संविधान निर्माण नभएसम्म सविधानसभा र व्यवस्थापिका संसद् दुवै हैसियतको काम गर्ने र यसको समयावधि अब बन्ने संविधानबमोजिम हुने सहमतिमा उल्लेख गरिएको छ । निर्वाचनका लागि २०६४ सालको संविधानसभाको निर्वाचन मतदाता नामावलीलाई आधार मानी अध्यावधिक गर्ने निर्णय दलहरूले गरेका छन् भने संविधानसभा निर्वाचनसँगै स्थानीय चुनाव संविधानसभा निर्वाचनपछि बन्ने सरकारले गर्ने सहमति पनि दलहरुले गरेका छन् ।
यसैगरी, नेपाली सेनामा समायोजन भएका माओवादीका पूर्वलडाकुमध्येबाट एकजनालाई कर्णेल र अन्य दुईलाई लेफटनेन्ट कर्णेल दिने निर्णय भएको बताइएको छ । यो विषयमा दलहरूबीच भएको सहमतिमाचाहिँ विशेष समितिको निर्णयका आधारमा गर्ने भन्ने उल्लेख गरिएको थियो ।
द्वन्द्वकालमा कब्जा घरजग्गालगायत सम्पत्ति हकवालालाई तुरुन्त फिर्ता गर्न एमाओवादीले पूर्णरूपमा सहयोग गर्ने सहमतिमा उल्लेख छ । सहमतिपछि अवरोधका्े बाटो खुलेको र मुलुक चुनावमा गएको नेताहरूले जनाएका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री एवम् नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले वरिष्ठ नेता झलनाथ खनाललाई टेलिफोन गरेर स्वास्थ्य लाभको कामना गरेका

काठमाडौँ । कर तिर्न सरकारले असार २५ गतेसम्म आग्रह गरेको छ । आन्तरिक राजस्व विभागले बुधबार (आज) एक सूचना जारी

काठमाडौं । गत २४ घण्टामा नेपालमा कोभिड १९ बाट थप २८२८ जना संक्रमित भएका छन् । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका

सर्लाही । विषाक्त घरेलु मदिरा सेवनबाट सर्लाहीको ब्रह्मपुरी गाउँपालिका–५ पडरियामा आठ जनाको मृत्यु भएको छ । नेपाल–भारत सीमावर्ती क्षेत्रमा पर्ने