निःशुल्क डाइलाइसिस सेवाको घोषणा

१ चैत्र २०६९, बिहीबार ०७:१५ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १ चैत । राष्ट्रिय मृगौला उपचार केन्द्र वनस्थलीले मृगौला दिवस अवसरमा आज चैत १ गतेबाट विपन्न वर्गका मृगौला रोगीहरुलाई निःशुल्क डाईलाइसिस सेवा उपलब्ध गराउने भएको छ । राष्ट्रिय मृर्गौला उपचार केन्द्रले दिनप्रतिदिन बढ्दै गएका मृगौला रोगीको अवस्थालाई मध्यनजर गरी उक्त सेवा उपलब्ध गराउने घोषणा गरेको हो ।
राजधानीमा आयोजित सोसम्बन्धी अन्तरक्रिया कार्यक्रममा गत वर्ष केन्द्रले ३६ हजार ५ सय सेसन डाइलाइसिस गरेकोमा आगामी वर्षदेखि वर्षको ४० हजार मृगौला रोगीको निःशुल्क डाइलाइसिस गर्ने योजना रहेको जानकारी दिइयो । कार्यक्रममा बोल्दै राष्ट्रिय मृगौला उपचार केन्द्रका अध्यक्ष कृष्णप्रसाद आचार्यले स्थापनाकालदेखि नै मृगौला रोगीहरुको सर्वसुलभ तरिकाबाट उपचार गर्दै आएको केन्द्रले अब आप्mनै भवन निर्माण गरेर अत्याधुनिक तरिकाबाट स्तरिय सेवा दिने बताए भने केन्द्रका कार्यकारी निर्देशक ऋषिकुमार काफ्लेले हेल्थ केयर फाउण्डेशन नेपाल नामक गैरसरकारी संस्थाले सञ्चालन गरेको राष्ट्रिय मृगौला उपचार केन्द्रले ५ वटा मेसिनबाट डाइलाइसिस सुरु गरेकोमा हाल ४० वटा मेसिनबाट दिनको १ सय जनाको डाइलाइसिस गरिरहेको जानकारी दिए । मासिक ३५ हजार खर्च लाग्ने डाइलाइसिस गर्न जो कोहीले नसक्ने भएकाले मृगौला रोगीको संख्या घटाउन वर्षमा एकपटक रगतमा देखिने क्रियाटिनिन र पिसावमा प्रोटिन जचाउन उनले सुझाव दिए ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री एवम् नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले वरिष्ठ नेता झलनाथ खनाललाई टेलिफोन गरेर स्वास्थ्य लाभको कामना गरेका

काठमाडौँ । कर तिर्न सरकारले असार २५ गतेसम्म आग्रह गरेको छ । आन्तरिक राजस्व विभागले बुधबार (आज) एक सूचना जारी

काठमाडौं । गत २४ घण्टामा नेपालमा कोभिड १९ बाट थप २८२८ जना संक्रमित भएका छन् । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका

सिन्धुपाल्चोक । हिजो परेको पानीकाकारण सिन्धुपाल्चोकको हेलम्बु र मेलम्ची क्षेत्रमा भिषण बाढी र पहिरो गएको छ । बाढी र पहिरोबाट