प्रधानन्यायाधीशको नेतृत्वको सरकारविरुद्ध आन्दोलन छेडिने, नेकपा माओवादी शितल निवासमा धर्ना दिँदै

१ चैत्र २०६९, बिहीबार ०६:४४ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १ चैत । अनेक प्रयत्नपछि प्रधानन्यायाधीशलाई अन्तरिम चुनावी सरकारका अध्यक्षका रुपमा सपथ खुवाउने साइत प्रमुख चार राजनीतिक दलले बल्लतल्ल के जुराएका थिए नेकपा-माओवादीलगायत झण्डै दुई दर्जन साना राजनीतिक दलहरु चर्को आन्दोलनमा उत्रने भएका छन् । बाबुराम भट्टराईको सरकारविरुद्ध आन्दोलनको उद्घोष गरेर पनि आन्दोलनको लहर ल्याउन नसकेको वैद्य नेतृत्वको माओवादीलाई अगुवा तुल्याएर साना दलहरु आन्दोलनमा उत्रने भएका हुन् । पार्टीका नाममा डेड दुई दर्जन मानिस भेला पारेर पार्टी दर्ता गरी जनाधार र शक्ति नभए पनि काकतालीले मन्त्री बन्ने अवसर पाएर सत्ताको स्वाद मारिरहेका साना दलका नेताहरुले बाबुरामले सत्ता छोड्लान् भन्ने कल्पना गरेका थिएनन् । तर राजनीतिक परिस्थितिले प्रधानन्यायाधीशका लागि बाटो छोडिदिन बाबुराम बाध्य बनेपछि वर्तमान सरकार विस्थापित हुने निश्चित भयो । खाई पाई आएका साना दलका नेताहरु यसले छाँगाबाट खसेको अवस्थामा पुगे । यही स्थितको आँकलन गरी वैद्य माओवादीले उनुहरुलाई पछि लगाएर आन्दोलनको अगुवा बन्ने चाल चलेको विश्लेषण गरिएको छ ।
नेकपा(माओवादीसहितका २२ दलले प्रधानन्यायाधीश खिलराज रेग्मीलाई चुनावी सरकारको नेतृत्व दिए सशक्त आन्दोलनमा उत्रने चेतावनी दिएका छन् । अन्तरिम संविधानको मर्म विपरीत एमाओवादी, कांग्रेस, एमाले र मधेसी मोर्चाले प्रधानन्यायाधीश रेग्मीको नेतृत्वमा चुनावी सरकार घोषणा गर्न लागेको उनीहरुको आरोप छ । माओवादी सचिव देव गुरुङले प्रधानन्यायाधीश नेतृत्वको चुनावी सरकार कुनै पनि हालतमा स्वीकार्य नहुने बताए । गुरुङले राष्ट्रपतिसमक्ष पनि कुरा राख्ने र उनले पनि आफ्नो कुरा नसुने त्यसको परिणाम गम्भीर हुनेसमेत बताए । आन्दोलनको आरम्भस्वरुप आज बिहान नौ बजेपछि नेकपा माआ्वादीले शितल निवासमा धर्ना दिने भएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री तथा नेकपा संसदीय दलका नेता केपी शर्मा ओलीले दलको प्रमुख सचेतकमा विशाल भट्टराईलाई नियुक्त गरेका छन् ।

काठमाडौं । सत्तारुढ दलभित्र खटपट चरमोत्सर्गमा पुगेका बेला सरकारले ठूलो संख्या प्रमुख जिल्ला अधिकारी (प्रजिअ) सरुवा गरेको छ । गृह

युरोपेली संघ ‘ईयू’ मा कोरोना भाइरस ‘भ्याक्सिनेसन पासपोर्ट’ अर्थात खोप राहदानीको प्रयोग गर्ने तयारी थालिएको छ । ग्रीस र अस्ट्रियाले

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आकस्मिकरुपमा मन्त्रिपरिषद् बैठक बोलाएका छन् । बैठक शुक्रवार आज साँझ ५ बजेका लागि बोलाइएको