नेकपा–माओवादी चैत १ बाट आन्दोलनमा

३० फाल्गुन २०६९, बुधबार ११:०७ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ३० फागुन । राष्ट्रिय स्वाधीनताको मुद्दामा सशक्त आन्दोलन गर्ने उद्घोष गर्दै आएको नेकपा–माओवादी भोली चैत १ बाट औपचारिक रूपमै सङ्गठित आन्दोलनमा उत्रने भएको छ । पार्टीले अघि सारेका आन्दोलनका एजेण्डामा सङ्घीय लोकतान्त्रिक राष्ट्रिय मञ्चसम्बद्ध सङ्घीय लिम्बुवान राज्यपरिषद्ले पनि सहमति जनाएपछि माओवादीले चैत १ बाट आन्दोलनका कार्यक्रम सुरु गर्न लागेका हो ।
नयाँ परिस्थितिमा मिलेर आन्दोलन गर्नुको विकल्प नभएको भन्दै नेकपा–माओवादीले सङ्घीय लोकतान्त्रिक राष्ट्रिय मोर्चासँग मिलेर आन्दोलन गर्न लागिएको नेता देव गुरुङले जानकारी दिए । उनका अनुसार आन्दोलनको सुरुवात सिंहदरबारबाट हुनेछ । गुरुङले १ चैतमा सिंहदरबार घेराउ गरी प्रशासनिक काम ठप्प पार्ने जानकारी दिए । उनले भने, ‘हामीले उठाएका मुद्दालाई स्थापित गराएर मात्र आन्दोलन रोक्छौँ । सुरुमा हामी सिंहदरबार घेर्छौं, त्यसपछि विस्तारै राजाधानी घेर्नेसम्मका आन्दोलनका कार्यक्रम तय गरी अघि बढ्नेछौँ ।’
उनले सिंहदरबार घेराउ आन्दोलनका सबै तयारी पनि पूरा भइसकेको जानकारी दिए । गुरुङले भने, ‘हामी शान्तिपूर्ण तरिकाबाट सिंहदरबार घेराउ गर्छौं, यदि सरकारले प्रतिकार गर्न खोज्यो र स्थितिले अर्कै रूप लियो भने त्यसको परिणाम सरकारले भोग्नुपर्छ ।’ उनका अनुसार आन्दोलनमा नेकपा (एकीकृत), नेकपा (माओवादी), क्रान्तिकारी कम्युनिस्ट पार्टी नेपाल र सङ्घीय लोकतान्त्रिक राष्ट्रिय मञ्चसम्बद्ध संघीय लिम्बुवान राज्यपरिषद्ले साथ दिनेछन् । त्यस्तै, आदिवासी जनजाति मधेसी मुस्लिम दलित गण्ँतान्त्रिक मोर्चा, खम्बुवान राष्ट्रिय मोर्चा, आदिवासी जनजाति पार्टी नेपाल, सङ्घीय लोकतान्त्रिक राष्ट्रिय मञ्च (थरुहट) र मंगोल मूलवासी पार्टीले पनि आन्दोलनमा सहभागिता जनाउनेछन् ।
राजनीतिक र संवैधानिक सङ्कटको निकासका लागि वर्तमान सरकारले पदत्याग गरी सहमतिको मार्ग प्रशस्त गरी दलहरूबाटै राष्ट्रिय संयुक्त सरकार गठन गर्ने मागसमेत उनीहरूले गरेका छन् । अन्तरिम संविधान २०६३ ले परिकल्पनासम्म नगरेको न्यायपालिकाको प्रमुखलाई कार्यपालिकाको प्रमुख बनाउने भन्दै तीन दल र मधेसी मोर्चाबीचको छलफलप्रति कडा आपति जनाउँदै गुरुङले भने, ‘त्यसले राष्ट्रिय स्वाधीनतामा गम्भीर आँच पु¥याउने, अन्तरिम संविधानलाई विस्थापित गर्दै असंवैधानिक दिशामा लैजाने, विगतका आन्दोलनका उपलब्धि गुमाउने तथा दलहरूको भूमिकालाई विस्थापित गर्दै निर्दलीयता र निरङ्कुशताको दिशातर्फ लैजाने देखिएकाले पनि आन्दोलनको विकल्प देखिएन । अर्को आन्दोलनका कार्यक्रम पनि तत्कालै संयुक्त बैठक बसी सार्वजनिक गर्ने जानकारी दिँदै गुरुङले भने, ‘अब आन्दोलनको शृङ्खला सुरु भयो, यसले वारपारको स्थिति निम्त्याउँछ ।’

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री एवम् नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले वरिष्ठ नेता झलनाथ खनाललाई टेलिफोन गरेर स्वास्थ्य लाभको कामना गरेका

काठमाडौँ । कर तिर्न सरकारले असार २५ गतेसम्म आग्रह गरेको छ । आन्तरिक राजस्व विभागले बुधबार (आज) एक सूचना जारी

काठमाडौं । गत २४ घण्टामा नेपालमा कोभिड १९ बाट थप २८२८ जना संक्रमित भएका छन् । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका

सर्लाही । विषाक्त घरेलु मदिरा सेवनबाट सर्लाहीको ब्रह्मपुरी गाउँपालिका–५ पडरियामा आठ जनाको मृत्यु भएको छ । नेपाल–भारत सीमावर्ती क्षेत्रमा पर्ने