नागरिकता नपाउनेले दिए सशस्त्र युद्धको धम्की

२९ फाल्गुन २०६९, मंगलवार १४:४३ मा प्रकाशित

काठमाडौ, २९ फागुन । आफूहरुलाई तत्काल बंशजको आधारमा नागरिकता पाउने गरि कानूनी ब्यवस्था मिलाउन केही युवायुवतीले माग गरेका छन् । जन्मसिद्ध नागरिकता पाएका नागरिकहरुका सन्तानले यस्तो माग गरेका हुन् । राज्यविहीन मधेसी यूवा संघर्ष समितिको नाममा संगठित भएका उनीहरुले राजधानीमा पत्रकार सम्मेलन गरेर नागरिकता नपाउँदा आफूहरु राज्यविहीन भएको र कतै कुनै अवसर पाउनबाट बञ्चित बनेको भन्दै तत्काल नागरिकता पाउने ब्यवस्था नगरे आफूहरुसँग आत्महत्या गर्ने वा अधिकारको लागि हतियार उठाएर विद्रोह गर्नुको विकल्प नरहेको चेतावनी दिए ।
समितिले त्यसको लागि कानून निर्माण गर्नु पर्ने, नागरिकता बनाउनको लागि विपन्नका लागि बजेटको ब्यवस्था गर्नुपर्ने, सीमा क्षेत्रमा नागरिकता छानविन आयोग दुबै देशको सहमतिमा गर्नुपर्ने, आमाको नामबाट नागरिकता पाउनु पर्ने, नागरिकताका लागि जागरण अभियान सञ्चालन गर्नुपर्ने, नागरिकता वितरणसहित मतदाता नामावली संकलन कार्य तत्काल सुरु गर्नुपर्ने माग अघिसारेको छ ।
कार्यक्रममा बोल्दै समितिकी अध्यक्ष संगिता चौरसियाले आमासँग बंशजको आधारको नागरिकता भएको तर बाबुको जन्मसिद्ध नागरिकता भए पनि आफूले नागरिकता नपाउँदा महिला विकासको जागिर तीन महिना खाएर छाड्नु परेको र अहिलेसम्म सबै अवसरबाट बञ्चित हुनु परेको गुनासो गरिन् । यस्तै हेमन्त पाण्डेले आफूले नागरिकता नभएकै कारण उच्चशिक्षा अध्ययन बञ्चित हुनु परेको गुनासो सुनाए भने साह आलम अन्सारीले आफूले देश मान्ने तर देशले आफूहरुलाई किन नमानेको भन्दै प्रश्न गरे । महोत्तरीका एमवीए पास गरेर अर्जुनकुमार साहले पनि नागरिकताविहीन भएर आफूले रोजगारी पाउन नसकेको बताए ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । निर्वाचन आयोगले राष्ट्रिय सभामा रिक्त एक सदस्यको निर्वाचन यही जेठ ६ गते निर्वाचन हुँदैछ । माओवादी केन्द्रले आफ्नो

वासिङ्टन । अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले आगामी जुनको अन्तिमसम्ममा संसारका विभिन्न मुलुकलाई कोरोना विरूद्धको ८ करोड डोज खोप दिने घोषणा

नयाँदिल्ली । भारतमा कोभिड महामारीको सङ्कट झेलिरहेका पश्चिमी राज्यहरूमा शक्तिशाली समुद्री तुफानको प्रकोपका कारण कम्तीमा २० जनाको ज्यान गएको र

दाङ । दाङको बबई गाउँपालिकाको ट्वाङखोला घाटमा सोमबार दिउँसो स्थानीय पत्रकार लक्ष्मण बस्नेतका बुबा टोपबहादुरको दाहसंस्कार हुँदै थियो । उपचारको