असहायका लागि उपचारको अलग व्यवस्था

२७ फाल्गुन २०६९, आईतवार ०८:०४ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २७ फागुन । वृद्धवृद्धा एवं अपांगले सहज उपचार दिलाउने उद्देश्यले स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले आठवटा अस्पतालमा ‘ज्येष्ठ नागरिक एवं अपांगता विशेषज्ञ ओपिडी’ स्थापना गर्न लागेको जनाएको छ । सरकारी अस्पतालहरूले प्रदान गर्ने सेवा वृद्धवृद्धा एवं अपांग व्यक्तिका लागि प्रभावकारी नदेखिएपछि मन्त्रालयले सामाजिक सेवा कार्यक्रमअन्तर्गत यस्तो अवधारणा ल्याएको बताइएको छ । आठवटा अस्पतालमा वृद्धवृद्धा र अपांगता भएका व्यक्तिलाई छुट्टै विशेषज्ञ ओपिडी सेवा उपलब्ध गराउने यस योजनासम्बन्धी निर्देशिका तयार भइसकेको छ भने केही महिनाभित्रै तोकिएका अस्पतालमा यस्ता युनिट स्थापना हुने मन्त्रालयको कथन छ ।
बताइएअनुसार पहिलो चरणमा केन्द्रीय र क्षेत्रीय अस्पतालबाट यस्तो सेवा दिने तयारी गरिएको छ । केन्द्रको वीर, प्रसूतिगृह र कान्ति बाल अस्पतालमा यस्तो युनिट स्थापना गरिनेछ । काठमाडौंबाहिर कोसी अञ्चल अस्पताल, भरतपुर, पोखरा, बाँके र धनगढी अस्पतालमा यस्तो ओपिडी सेवा सञ्चालन हुनेछ । कान्ति बाल अस्पतालको ओपिडी अपांगता भएका बालबालिकाका लागि हुनेछ भने यस्तो सेवा विपन्न समुदायका लागि यस्तो सेवा निःशुल्क हुनेछ । त्यस्ता नागरिकलाई अस्पतालबाहेकका उपचारका लागि बिरामीको अवस्था हेरेर १० हजारसम्म आर्थिक सहयोगसमेत दिइने जनाइएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । काठमाडौं महानगरपालिकाले आजदेखि फेरि खोप कार्यक्रम सुरु गर्ने भएको छ । केही दिनअघि खोप अभाव भएको भन्दै स्थगित

नेपाल पत्रकार महासङ्घ बेलायत शाखामा नयाँ नेतृत्व चयन भएको छ । आइतबार सम्पन्न निर्वाचनमा पत्रकार ध्रुवराज अर्याल अध्यक्ष पदमा निर्वाचित

काठमाडौं । निर्माण आयोजनाको म्याद छ महिनामात्र थप हुने प्रावधान वैज्ञानिक नरहेको भन्दै नेपाल निर्माण व्यवसायी महासङ्घले गत वैशाख १६

वाशिङ्गटन डिसी । नेपालले अल्पविकसित देशको सूचीबाट स्तरोन्नति भई मध्यमस्तरको विकासशील देशका रूपमा सूचीकृत हुने मापदण्ड पूरा गरेको छ ।