आत्मदाहको सूचना मिलेको भन्दै तिव्वती शरणार्थीमाथि कडा निगरानी

२६ फाल्गुन २०६९, शनिबार ०८:५६ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २६ फागुन । छिमेकी देश चीनमा सत्ता हस्तान्तरणको दिन नजिकिँदै जाँदा तिब्बती शरणार्थीहरु नेपाली भूमिमा प्रवेश गरी अप्रिय (आत्मदाह) घटना गराउन सक्ने आशंका गर्दै सरकारले सीमाक्षेत्र र तिब्बती शरणार्थीहरु बसोबास गर्ने गरेका प्रमुख स्थानहरुमा कडा निगरानी सुरु गरेको छ । गत चार फागुनमा नेपालस्थित राष्ट्रसंघीय शरणार्थी नियोगको क्याम्पमा रहेका तिब्बती नागरिक दुमन डुक्चेले क्याम्पबाट निस्केर आत्मदाह गरेपछि बाबुराम–सरकार निकै सशंकित बनेको थियो । सरकारले सीमाक्षेत्र र शरणार्थी बसोवास गर्दै आएका क्याम्पलगायत मुख्य–मुख्य ठाउँमा त्यसपछि विशेष निगरानी बढाएकोमा अहिले झन् कडा निगरानी राख्न लागिएको हो ।
चीनमा सत्ता हस्तान्तरण हुने दिन पारेर दर्जनभन्दा बढी तिब्बती शरणार्थीले आत्मदाह गर्दैछन् भन्ने सूचना सरकारलाई मिलेकोले सचेत बन्नुपरेको नाम उल्लेख गर्न नचाहने सरकारका एक मन्त्रीले बताए । यसरी शरणार्थी तिब्बतीहरु स्वतन्त्रताका लागि बलिदानमा उत्रने तयारीको सूचनाका कारण नेपाल सरकार सशंकित र सचेत भएको उनको कथन छ ।
चीनमा भोली आइतबार नयाँ नेतृत्वलाई सत्ता हस्तान्तरण गर्ने कार्यक्रम रहेको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । वीरगन्जकी छपकैयाकी मुस्कान खातुनले अमेरिकी विदेश मन्त्रालय दिने अवार्ड पाएकी छन्। गत वर्ष विद्यालय जाँदै गर्दा तेजाब आक्रमणमा

काठमाडौं । गैरआवासीय नेपाली संघका अध्यक्षको नेतृत्वमा संघका एक प्रतिनिधि मण्डल र राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरणका सचिव, मणिराम गेलालले निर्माणाधिन लाप्राक

काठमाडौं । विप्लव समूहका महासचिव नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ आज सार्वजनिक हुनुहुँनेछ । सरकारले विप्लव समूहसँग वार्ता गरी तीन बुँदे सहमति

जिन्दगीको परीक्षार्थीलाई मूल ग्रन्थ बेच्दैन सन्दर्भ पुस्तक पनि बेच्दैन केवल गेसपेपर बेच्छ आजको बजार । विद्रोह चेत बोकेर कविता लेख्ने