आत्मदाहको सूचना मिलेको भन्दै तिव्वती शरणार्थीमाथि कडा निगरानी

२६ फाल्गुन २०६९, शनिबार ०८:५६ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २६ फागुन । छिमेकी देश चीनमा सत्ता हस्तान्तरणको दिन नजिकिँदै जाँदा तिब्बती शरणार्थीहरु नेपाली भूमिमा प्रवेश गरी अप्रिय (आत्मदाह) घटना गराउन सक्ने आशंका गर्दै सरकारले सीमाक्षेत्र र तिब्बती शरणार्थीहरु बसोबास गर्ने गरेका प्रमुख स्थानहरुमा कडा निगरानी सुरु गरेको छ । गत चार फागुनमा नेपालस्थित राष्ट्रसंघीय शरणार्थी नियोगको क्याम्पमा रहेका तिब्बती नागरिक दुमन डुक्चेले क्याम्पबाट निस्केर आत्मदाह गरेपछि बाबुराम–सरकार निकै सशंकित बनेको थियो । सरकारले सीमाक्षेत्र र शरणार्थी बसोवास गर्दै आएका क्याम्पलगायत मुख्य–मुख्य ठाउँमा त्यसपछि विशेष निगरानी बढाएकोमा अहिले झन् कडा निगरानी राख्न लागिएको हो ।
चीनमा सत्ता हस्तान्तरण हुने दिन पारेर दर्जनभन्दा बढी तिब्बती शरणार्थीले आत्मदाह गर्दैछन् भन्ने सूचना सरकारलाई मिलेकोले सचेत बन्नुपरेको नाम उल्लेख गर्न नचाहने सरकारका एक मन्त्रीले बताए । यसरी शरणार्थी तिब्बतीहरु स्वतन्त्रताका लागि बलिदानमा उत्रने तयारीको सूचनाका कारण नेपाल सरकार सशंकित र सचेत भएको उनको कथन छ ।
चीनमा भोली आइतबार नयाँ नेतृत्वलाई सत्ता हस्तान्तरण गर्ने कार्यक्रम रहेको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । काठमाडौं महानगरपालिकाले आजदेखि फेरि खोप कार्यक्रम सुरु गर्ने भएको छ । केही दिनअघि खोप अभाव भएको भन्दै स्थगित

नेपाल पत्रकार महासङ्घ बेलायत शाखामा नयाँ नेतृत्व चयन भएको छ । आइतबार सम्पन्न निर्वाचनमा पत्रकार ध्रुवराज अर्याल अध्यक्ष पदमा निर्वाचित

काठमाडौं । निर्माण आयोजनाको म्याद छ महिनामात्र थप हुने प्रावधान वैज्ञानिक नरहेको भन्दै नेपाल निर्माण व्यवसायी महासङ्घले गत वैशाख १६

धनुषा । आर्थिक वर्ष २०७८/७९ को नीति तथा कार्यक्रम सर्वसम्मत पारित भएको छ । बिहीबार प्रदेशसभामा प्रस्तुत सरकारको नीति तथा