प्रथम हिमालयन फिल्म फेस्टिभल सम्पन्न

१९ चैत्र २०६८, आईतवार ११:५७ मा प्रकाशित

स्कटल्याण्डका दुई शहरहरु एबरडिन र ग्लास्गोमा नेपाली वृत्तचित्र र चलचित्रहरु प्रदर्शन गर्दै  प्रथम हिमालयन फिल्म फेस्टिभल सम्पन्न भएको छ । स्कटल्याण्डमा सक्रिय नेपालीहरुको संस्था अर्गनाइजेशन फर नेप्लिज कल्चर एण्ड वेलफेयर (ओएनसीडब्लु) र लण्डन छलफलको संयुक्त आयोजनामा फिल्म फेस्टिभलको संयोजन गरिएको थियो । फिल्म फेस्टिभलमा वृत्तचित्रहरु एरिक भ्यााली निर्देशित क्याराभान, मोहन मैनाली निर्देशित पुनेको पाइन्ट, निसानि काएनेएन निर्देशित फेयरी टेल अफ काठमाडौं, दीपक रौनियार निर्देशित चौकठ र भुषण दाहाल निर्देशित चलचित्र कागबेनी देखाइएको थियो ।
आयोजक संस्था ओएनसीडब्लुका अनुसार स्कटल्याण्डमा पहिलोपटक नेपाली फिल्म फेस्टिभलको आयोजना गरिएको हो । ग्ल्यास्गोमा युनिभर्सिटी अफ ग्लास्गोको हलमा एक दिन फेस्टिभल आयोजना गरिएको थियो भने एबरडिनमा भने युनिभर्सिटी अफ एबरडिनको हलमा  मार्चको अन्तिम साता तीन दिनसम्म फिल्म देखाइएको थियो । प्रदर्शित फिल्महरुकोबारेमा दर्शकहरुले विभिन्न जिज्ञासा राखेका थिए भने कतिले फिल्मको विषयवस्तुबारे आफ्नो अनुभव र धारणा ब्यक्त गरेका थिए । फिल्म फेस्टिभलमा स्कटिश समुदायको अतिरिक्त विश्वविद्यालयका विद्यार्थीहरु, प्राज्ञिक वर्ग र कर्मचारीहरु र नेपाली समुदायको सहभागिता रहेको थियो ।
फिल्म फेस्टिभलमा सहकार्य गरेको युनिभर्सिटी अफ एबरडिनस्थित सेन्टर फर सस्टेनेबल इन्टरनेशनल डेभलपमेन्ट (सीएसआईडी)की निर्देशक डा हिलारी होम्सले फिल्म फेस्टिभलले नेपाललाई स्कटिश समुदाय र विश्वविद्यालयमा अध्ययन गर्न आउने विश्वभरका विद्यार्थीहरुमाझ परिचित गराउन सघाउ पुयाएको धारणा राखिन् । आयोजक संस्था ओएनसीडब्लुका अध्यक्ष दीपेश रेग्मीले नेपाललाई विदेशमा प्रवद्र्धन गर्ने र नेपाली कला संस्कृतिको उन्नयनमा क्रियाशील रहिरहने प्रतिबद्धता ब्यक्त गरेका छन् ।

 

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

लण्डन । बेलायतमा लामो समयदेखि बस्दै आउनुभएकी कवयित्री प्रतिभा केसी यस वर्ष अनेसास सुप्रमा इप्रमा पुरस्कारबाट सम्मानित हुनुभएको छ ।

लन्डन । नेपाल पत्रकार महासङ्घ (एफएनजे) युके शाखाले एक समारोहबीच पत्रकार श्रीभक्त खनाललाई यस वर्षको ‘एफएनजे युके वर्ष पत्रकारिता पुरस्कार’

काठमाडौँ । नेपाली काँग्रेस केन्द्रीय तरुण विभागको डेनमार्क शाखा प्रमुखमा काभ्रेका प्रदिप तिवारी मनोनयन हुनु भएको छ । आठ वर्षदेखि

अमेरिकाको टेक्सास राज्यस्थित युलेस सिटी काउन्सिल मेम्बरमा नेपाली मूलका टीका पौडेल विजयी हुनुभएको छ । स्थानीय समयानुसार शनिबार राति सम्पन्न