साना दलको छनोटमा परे उपराष्ट्रपति

२१ फाल्गुन २०६९, सोमबार १८:०२ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २१ फागुन । प्रधानन्यायाधीशको नेतृत्वमा सरकार घोषणाको मुखैमा प्रमुख राजनीतिक दलहरु पुगिसेको परिवेशमा निर्वाचन आयोगमा दर्ताभएका साना दलहरुको एक गठबन्धनले उपराष्ट्रपति परमानन्द झाको नेतृत्वमा चुनावी सरकार गठन गर्नुपर्ने माग अघिसारेको छ । ४३ वटा साना दलको गठबन्धनले अन्तरिम संविधानबाटै निकास खोज्नुपर्नेमा जोड दिँदै प्रधानन्यायधिसको नेतृत्वमा सरकार गठन गर्नु संविधानविपरित हुने तर्क गरेको छ ।
संविधानको धारा ३६ (ग) र झ १ बमोजिम संविधानसभाको विघटनपछि राष्ट्रपति र उपराष्ट्रपति मात्रै वैद्यानिक संस्थाको रुपमा बाँकी रहेकोले निकासको लागि राष्ट्रपतिले उपराष्ट्रपतिको नेतृत्वमा चुनावी सरकार गठन गरेर अघि बढ्नु पर्नेमा गठबन्धनले जोड दिएको हो ।
गठबन्धनका संयोजक शोभाराम थापाले ठूला दलहरुको सिण्डिकेटमा परेर मुलुक अप्ठ्यारो अवस्थामा पुगेको आरोप लगाउँदै राष्ट्रपति चार दलको घेरबाट निष्किएर निकास दिन लाग्नु पर्ने बताए । उनले संविधानबाहिरबाट खोजिने निकास आफूहरुलाई मान्य नहुने भन्दै संविधानतः बैधानिक हैसियतमा रहेका उपराष्ट्रपतिको नेतृत्वमा चुनावी सरकार गठन गरेर मुलुकलाई निकास दिन माग गरे ।
प्रधानन्यायधिशको नेतृत्वमा चुनावी सरकार गठन गर्नु संविधान र लोकतन्त्रको बलात्कार हुने भन्दै संविधान र लोकतन्त्रलाई बचाई राख्न राष्ट्रपतिको नेतृत्वमा निर्वाचन आयोगमा दर्ता भएका सबै राजनीतिक दलहरुसँगको छलफलको आधारमा मन्त्रीपरिषद गठन गर्नु पर्ने बताए ।
गठबन्धनका सचिव विक्रमबहादुर कुवँरले मुलुकको जिम्मा लिएका चार दल असफल भईसकेको दाबी गरे ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । पर्यटन विकास आयोजना वागमती प्रदेश हेटौडा, मकवानपुरका सव–इन्जिनियर नेत्रप्रसाद लामिछाने ५० हजार रुपैयाँ घुससहित पक्राउ परेका छन् ।

काठमाडौं । प्रचण्ड नेपाल नेतृत्वको नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीले संसदीय दलको नेतामा पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डलाई दलको नेता चयन गरेको छ ।

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका महासचिव नेत्रविक्रम चन्दका उपस्थितिमा दुवै पक्षबीच बिहीबार भएको सहमतिमा आज

नवलपरासी । सरकारले प्रतिबन्ध फुकुवा गरेसँगै नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका महासचिव नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ सार्वजनिक भएका छन् । नवलपरासी (बर्दघाट–सुस्तापूर्व) नवलपुरको