नेपाली दुताबासद्धारा यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्सलाई आधिकारिक मान्यता

२० फाल्गुन २०६९, आईतवार २२:३७ मा प्रकाशित

वासिङटनडिसि, अमेरिका । अमेरिकामा रहेका नेपाली व्यवसायीहरुको एकमात्र छाता संगठन अमेरिका नेपाल व्यवसायी संघ-(यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्स) लाई अमेरिकाको वासिङटनडिसि स्थित रहेको नेपाली दुतावासले अमेरिकामा रहेका नेपाली व्यवसायीहरुको छाता संगठनका रुपमा आधिकारिक मान्यता प्रदान गरेको छ । अमेरिका नेपाल व्यवसायी संघ-(यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्स) न्यूयोर्कमा अमेरिकाको कानुन अनुसार र यो संस्था गैर राजनितीक , मुनाफा रहित संस्थाका रुपमा स्थापित छ । हाल सम्म ३१वटा स्टेट बाट २५० देखी ३०० व्यपारीहरुले आवद्धता जनाइसकेको अफ कमर्सका प्रतिनिधीहरु र दूतावासका अधिकारीहरुबीच मार्च १ सुक्रबार भएको छलफलपछि दूतावासले आधिकारिक र लिखित रुपमा नै छाता संगठनका रुपमा आधिकारिक मान्यता प्रदान गरेको छ भने दूतावासले यसको जानकारी नेपाल सरकार, उधोग मन्त्रालय, नेपाल उधोग वाणिज्य महासंग, नेपाल चेम्बर अफ कमर्स लाई दिने भएको छ ।
दुताबासले अमेरिकन सरकार ,अमेरिकामा रहेका उधोग वाणिज्य, बिभिन्न निकायहरुसंग सम्बन्ध विस्तारका लागी सहयोग र समन्वय गर्नेछन । । यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्स का अध्यक्ष मोहन ज्ञवालीलाई अमेरिकाका लागि नेपाली राजदूतले डा. शर्माले हस्ताक्षर गरेको लिखित हस्तान्तरण गर्नुभएको थियो ।दुताबासले अमेरिकामा नेपाल सरकारका , उधोग वाणिज्य निकायका उच्च पदस्थ अधिकारीहरु आउदा कुनै कार्यक्रम गर्न परेमा यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्ससंग समन्वय गरि यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्स समेतको सहाभागीतामा यस्ता कार्यक्रम गरिने भएको छ । । दुताबास र चेम्बर बिच सम्झौताले लगानी पर््रवर्द्धन, प्रविधि विकासलगायतका विषयमा सहयोग पुग्ने विश्वास लिइएको छ ।
ज्ञायत रहोस गत बर्ष अमेरिका नेपाल व्यवसायी संघ -(यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्स) र नेपाल चेम्बर अफ कमर्शको बिचमा एक सम्झौता भएको छ । नेपाल चेम्बर अफ कमर्शले यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्सलाई अमेरिकामा रहेका नेपाली व्यवसायीहरुको छाता संगठनका रुपमा आधिकारिक मान्यता प्रदान गरेको छ । र नेपाल चेम्बर अफ कमर्शले यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्सलाई काठमाडौंमा अफिसकोठा समेत प्रदान गरेको छ ।
हस्ताक्षर कार्यक्रम अगाडी वासिङटनडिसि स्थित रहेको नेपाली दुतावासको प्रायोजनमा अमेरिकामा रहेका नेपाली व्यवसायीहरुको छाता संगठन अमेरिका नेपाल व्यवसायी संघ-यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्स) को विषेश अन्तरक्रिया कार्यक्रम भएको थियो । दूतावासले यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्सका प्रतिनिधीहरुका लागि दिवाभोजको आयोजना पनि गरेको थियो ।
उक्त कार्यक्रममा प्रमुख अतिथीका रुपमा राजदुत डा शंकर शर्माको सहभागिता थियो । अमेरिका नेपाल व्यवसायी संघका अध्यक्ष मोहन ज्ञवालीको सभापतित्वमा सम्पन्न उक्त कार्यक्रममा बिभिन्न स्टेटबाट आएका उक्त संघका प्रतिनिधी सहित स्थानिय स्तरका व्यवसायी ,व्यापारीको सहभागिता थियो । यसका लागि विगत लामो समयदेखि महावाणिज्यदूत एवं -अमेरिका नेपाल व्यपसायी संघ) अमेरिका नेपाल चेम्बर अफ कमर्सका संस्थापक प्रेमराजा महतले विशेष पहल गर्दै आउनुभएको थियो ।
कार्यक्रमलाई संम्वोधन गर्दै प्रमुख अतिथी महामहिम राजदुत डा शंकर शर्माले म संघको सफलता र उत्तरोतर प्रगतिको लागि हार्दिक धन्यवाद दिन चाहान्छु भन्दै यस संस्थाले पहिला नेपाली व्यवसायीले अमेरिकन सरकारलाई के फइदा दिएका छन् त्यसको तथ्यांक ल्याउनर्ुपर्छ । नेपाली व्यवसायी ,व्यापारीले कति लगानी गरेका छन् , कति रोजगारी दिएका छन् । र यो देशले नेपाली व्यपारीबाट कति फाइदा पाएको छ भन्ने कुरा प्रकाशमा आएपछि हामीले यहाको सरकार संग तपाईहरुको हकहितका लागि आवश्यक लविङ्ग गर्न सक्छौ भन्दै तपाइहरुले आगामि योजना प्रष्ट रुपमा ल्याउनुस । जहा सम्म तपाईहरुका समस्या छन तिनीहरुलाई वुदागत गरेर ल्याउनुभयो भने हामी अमेरिकन सरकार संग कुरा गर्न सक्दछौ । तपाईहरुको चेम्बर अफ कमर्श संग जुन सम्झौता भएको छ अत्यन्त राम्रो हो यसले दुइ देश बिच व्यापार पर््रबर्धन ,व्यापारीको हक हित र नयां लगानिको अवसरलाई मद्दत पुर्याउदछ । तपाइहरु आउनुहोस म दुतावासका तर्फावाट र मेरो तर्फावाट सक्दो सहयोग गर्ने छु । यस संस्थाले प्रगति गरोस भन्नुभयो ।
कार्यक्रममा महावाणिज्य दुत प्रेम राजा महतले म येा संघ स्थापनाको काल देखि सक्रिय रहेको छु । म महावाणिज्य दुत भएकाले यहांका नेपाली व्यापारी ,व्यवसायीलाई परेको मर्काको, उनीहरुको हकहितका बारेमा सहयोग गर्नु मेरो कर्तव्य हो र उहांहरुले जसरी संस्थाको निर्माण गर्नु भयो त्यसले म अत्यन्त हषिर्त छु । त्यसैले अमेरिकामा नेपाली व्यापारीको अवस्थाको तथ्यांक संकलन गर्ने , नेपालमा सरकार संग समन्वय गर्ने र अमेरिका नेपालमा व्यापारको पर््रवर्धन गर्नमा मेरो तर्फाट हरेक कदममा यो संस्थालाई सहयोग हुने छ भन्नुभयो ।
कार्यक्रमलाई सम्वोधन गर्दै उक्त संघका उपाध्यक्ष सानुबाबु सिलवालले संघको उद्घेश्य माथि प्रकाश पार्दै सारा अमेरिकामा रहेका नेपाली व्यापारीहरुको हकहितका लागि यो संस्था गठन भएको र यसले सम्पर्ूण्ा व्यापारी,व्यवसायीलाई एकजुट बनाउने छ । यहां नेपालीले गरेको लगानिको लेखाजोखा गर्ने छ र यसले संगठित हावाज राखेर व्यापारीको हकहितको लागी आवाज उठाउने छ भन्नुभयो ।
त्यसै गरि सम्मेलनमा संघका केन्द्रिय सदस्य वेद प्रसाद खरेलले उक्त संघ अमेरिका ३१ स्टेटमा पुगि सकेको झण्डै २५० देखी ३०० व्यापारीहरुले आवद्घता जनाइसकेका,संस्थाको विधान बनाउने कार्य सम्पन्न भइसकेको छ भन्दै केहि दिन भित्र सदस्यता वितरणको कार्य शुरु हुने ,हरेक व्यवसायी सदस्यता वापत १०० तिनुपर्ने छ । यो संस्था विशुद्घ गैह्र राजनितीक ,मुनाफा रहित र व्यापारीक संस्था भएकोले यसमा कसैले राजनिती घुसाउन चाहेमा मान्य हुने छैन भन्दै हामी व्यापारी हौ र अमेरिकामा रहेका व्यापारीको हकहित कसरी सुरक्षित हुन्छ भन्ने मात्र प्रमुख प्राथमिकता रहने छ भन्नुभयो ।
मोहन गुरुङ्ग वासिङ्गटन ले भेलालाई संवोधन “आज यूएस नेपाल चेम्बर अफ कमर्स को स्थापना भएको करिब २ वर्षभएको छ । अमेरिकामा लामो समय देखि छरिएर रहेका नेपाली व्यवसायीहरुलाई एकिकृत गर्ने,लगत तयार पार्ने, नेपाली व्यवसायी बाट अमेरिकामा गरिएको लगानिको रुपरेखा तयार पार्ने र असंगठित रुपमा रहेका नेपाली व्यापार , व्यवसायीहरुलाई एउटा छाता मुनि ल्याएर उनीहरुको हक अधिकारका लागी ठोस प्रभावकारी कदम चाल्न छ भन्नुभयो ।
कार्यक्रमलाई संवोधन गर्दै संघको केन्द्रिय सलहकार हेम पतक – टेक्सास) त्यसै गरि अर्का केन्द्रिय सलहकार दुर्गा दहाल क्यालिफोर्निया ले अमेरिकामा व्यापार व्यवसाय गर्नका लागी थुप्रै चुनौती र कठिनाइ रहेका छन् भन्दै अब हामी संगठित भएका छौ र यसले निश्चय पनि हामीहरुका समस्या निराकाण गर्ने छ भन्नुभयो ।
कार्यक्रमको अन्त्यमा बोल्दै अध्यक्ष मोहन ज्ञवलीले “यो व्यापार,व्यवसायी संघ एक दुइ दिनको पहलमा जन्मिएको होइन यो त वर्षौ दिन सम्मको छलफल , अन्तरक्रिया ,मिटिङ्ग गरेर जन्मिएकेा हो हाम्रो व्यापारमा लामो समय अनुभव छ अव हामी अगाडी कसरी बढ्ने , पछाडी आउने पुस्ताले कसरी व्यापारी,व्यवसाय गर्ने उनिहरुलाई कसरी प्रोत्साहन गर्ने भनेर यो संगठन खुलेको हो । अहिले हाम्रो च्यालेन्ज भनेको विभिन्न राज्यमा रहेका व्यापारी,व्यवसायीहरुको लगत तयार गर्ने ,संगठित गर्न ,लगानिको खाका तयार गर्ने सरकारलाई तिरेको करको खाका निकाल्ने,नेपाल चेम्बर अफ कमर्श ,नेपाली दुतावास, अमेरिकन कमर्श र नेपाल सरकारसंग मिलेर सहकार्य गर्ने हो भन्दै अब हामीले जसले व्यापार गरेको त्यसलाई सरक्षण गर्ने र जसले व्यापार गरेको छैन त्यसलाइृ व्यापार गर्न प्रोत्साहन गर्ने छौ भन्दै सबै व्यापारी,व्यवसायीहरु एक जुट भएर यस संघमा लाग्न आव्हान गर्नुभयो ।
चेम्बर अफ कमर्सका का सचिव प्रकाश थापाले संचालन गर्नुभएको उक्त चेम्बर अफ कमर्सका केन्द्रिय सदस्य लोक नाथ तिवारी विजय श्रेष्ठले स्वागत गर्नुभएको थियो । कार्यक्रममा रबी लमिछ्ने ,प्रेम श्रेष्ठ लगायतकाले आफ्नो बिचार राखनु भएको थियो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

अमेरिकाको टेक्सास राज्यस्थित युलेस सिटी काउन्सिल मेम्बरमा नेपाली मूलका टीका पौडेल विजयी हुनुभएको छ । स्थानीय समयानुसार शनिबार राति सम्पन्न

भाषा मानव जातिले मौखिक, लिखित वा सांकेतिक माध्यममा प्रयोग गर्ने संचार माध्यम हो। संसारका कतिवटा भाषाहरू छन् भनेर एकिन का

बाबा राजेश्वरी थापा, अस्ट्रिया:  बेलायतमा बिहीवार ६ मे २०२१ मा  सम्पन्न स्थानीय निर्वाचनमा हन्सलोस्थित काउन्सिलमा बिष्णु बहादुर गुरुङ्ग मेयर, र

नेपाली समाजिक र साँस्कृतिक संस्था ‘नेसास’ अष्ट्रियाको यहिँ २४ अप्रिल २०२१, शनिबारको दिन सम्पन्न भएको अधिबेशनबाट सर्वसहमतीमा २०२१-२०२३ को लागी