संघियता नभए मधेश टुक्रिने मधेसी मोर्चा नेताहरुको चेतावनी

१८ चैत्र २०६८, शनिबार १८:१० मा प्रकाशित

काठमाडौ, १८ चैत । शान्तिप्रक्रिया तोकिएकै समयमा पूरा गरेर सङ्घीयतासहितको नयाँ संविधान जारी गर्न दबाब दिने उद्देश्यले मधेसी मोर्चाले आज राजधानीको खुल्ला मञ्चमा प्रर्दशन सहित आमसभा गरेको छ ।  आमसभा अघि राजधानीका विभिन्न ठाउँबाट मोर्चामा आबद्ध राजनीतिक दल तथा तीनका भ्रातृ संगठनहरुले प्रर्दशन गरेका थिए ।
आमसभालाई संबोधन गर्दै मधेसी जनअधिकार फोरम लोकतान्त्रिकका अध्यक्ष विजयकुमार गच्छदारले संघीयता विना संविधान जारी हुनै नसक्ने भन्दै त्यस्तो प्रयास गरे मधेसी, दलित, आदीवासी जनजातीले मिलेर भिषण आन्दोलन गर्ने चेतावनी दिनु भयो ।
उनले मधेसी मोर्चा शान्ति र संविधानको सुनिश्चितताकोलागी नै सरकारमा गएको भन्दै यहि सरकारले शान्ति र संविधानको काम पुरा गर्ने विश्वास ब्यक्त गर्नुभयो ।
सद्भावनाका अध्यक्ष एवम् स्वास्थ्य तथा जनसंख्यामन्त्री राजेन्द्र महतोले संघियता विनाको संविधान बन्न नसक्ने बताउनुभयो । उहाँले संघियता विनाको संविधान बने देश टुक्रिन सक्ने बताउनुभयो । हिमाल, पहाड र तराईबीच अझै एकताको हुन नसकेको बताउँदै महताले परम्परागत शासकहरुले राष्ट्रघात गरेको आरोप लगाउनुभयो ।
यस्तै कार्यक्रममा तराई मधेस लोकतान्त्रिक पार्टी नेपालका अध्यक्ष महेन्द्र यादवले संघियताका लागि महाभारत जत्रै युद्ध हुने बताउनुभयो । उहाँले संघियता विनाको संविधान संभव नभएको भन्दै संघियताका लागि आदिवासी, जनजाति र मधेसी एक हुनुपर्ने बताउनुभयो । यस्तै मधेसी जनअधिकार फोरम गणतान्त्रिकका कार्यबहाक अध्यक्ष राजकिशोर यादवले मधेसको स्रोत उपभोग गर्ने नेताहरुले मधेसलाई उपेक्षा गरेको आरोप लगाउनुभयो । उहाँले संघियता विनाको संविधान ल्याउन खोज्ने नेताहरु सिंहदरबारबाट काशी गएर माला जपे हुने बतानुभयो । उहाँले आफूहरुले देश टुक्राउने कुराको कल्पनासम्म पनि गर्न नसक्ने बताउनुभयो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । चितवनमा दैनिक पाँच हजार रुपैयाँ दिएर यौन धन्दामा लगाइएका १० जनाको उद्धार गरिएको छ । प्रहरीका अनुसार चितवनको

काठमाडौं । नेकपा एमालेको बरिष्ठ नेता माधव नेपाल पक्ष सरकारमा सहभागी हुने भएको छ । माओवादी अध्यक्ष प्रचण्डले स्थायी कमिटी

काठमाडौं । नेपालमा २४ घन्टाको अवधिमा ३ हजार ८ सय ९९ जना कोरोना भाइरस संक्रमित थपिएका छन् भने २० जनाको

काठमाडौं । पूर्वसभामुख कृष्णबहादुर महराले उच्च अदालतबाट पनि सफाइ पाएका छन् । जवर्जस्ती करणी उद्योग मुद्दामा अदालतले सफाइ दिएको हो