आज चैते दसैँ र रामनवमी पर्व मनाइँदै

१८ चैत्र २०६८, शनिबार ०९:४५ मा प्रकाशित

काठमाडौ, १८ चैत । आज चैत्राष्टमी अर्थात् चैते दसैँ पर्व, दुगौ भवानीको पूजा आराधना गरी मनाइँदै छ । यस अवसरमा राजधानी र अन्यत्रका विभिन्न शक्तिपीठ तथा मन्दिरहरूमा शक्तिस्वरुपा भगवतीको दर्शनार्थ बिहानैदेखि भक्तजनहरूको घुइँचो लागेको छ । आज भगवतीका मन्दिरहरूमा पूजापाठको साथ पशुबली पनि चढाइन्छ । वर्षको दुई पटक चैत्र र आश्विनमा गरिने दुर्गा पूजाको विशेष महत्व रहेको कुरा शास्त्रमा वर्णन गरिएको पाइन्छ । शक्तिस्वरूपा भगवतीको आराधना गर्नाले जस्तोसुकै सङकटबाट पनि पार पाउन सकिन्छ भन्ने कुरा सप्तशती, चण्डी, देवी भागवत, कालिकापुरा आदिमा उल्लेख गरिएको छ ।
त्यसैगरी तिथिको घटबढले गर्दा रामनवमी पनि आजै परेको छ । राम नवमीको अवसरमा आज देशभर भगवान रामको पूजाअर्चना गरिँदै छ । आज जनकपुरधामा विशेष मेला लाग्ने गर्दछ । राम जानकीको दर्शन गर्न श्रद्धालु भक्तजनहरूको बिहानैदेखि भीड लागिसकेको छ । हरेक वर्ष चैत्र शुक्ल नवमीका दिन मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान् श्रीरामको सम्झनामा मनाइने ‘रामनवमी’ पर्व मनाइन्छ । असत्यमाथि सत्यको विजय तथा भगवान् श्रीरामको सम्झनामा मनाइने रामनवमी पर्वका उपलक्ष्यमा भगवान् रामचन्द्रका मन्दिरहरूमा पूजापाठ गरिन्छ । उपत्यकाका श्रद्धालु भक्तहरू भने काठमाडाँैको बत्तीसपुतलीस्थित राममन्दिर तथा पशुपतिनाथ मन्दिर पूर्व–दक्षिणमा रहेको राममन्दिरमा सबेरैदेखि पूजा तथा दर्शनका लागि जाने गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । चितवनमा दैनिक पाँच हजार रुपैयाँ दिएर यौन धन्दामा लगाइएका १० जनाको उद्धार गरिएको छ । प्रहरीका अनुसार चितवनको

काठमाडौं । नेकपा एमालेको बरिष्ठ नेता माधव नेपाल पक्ष सरकारमा सहभागी हुने भएको छ । माओवादी अध्यक्ष प्रचण्डले स्थायी कमिटी

काठमाडौं । नेपालमा २४ घन्टाको अवधिमा ३ हजार ८ सय ९९ जना कोरोना भाइरस संक्रमित थपिएका छन् भने २० जनाको

काठमाडौं । पूर्वसभामुख कृष्णबहादुर महराले उच्च अदालतबाट पनि सफाइ पाएका छन् । जवर्जस्ती करणी उद्योग मुद्दामा अदालतले सफाइ दिएको हो