आज चैते दसैँ र रामनवमी पर्व मनाइँदै

१८ चैत्र २०६८, शनिबार ०९:४५ मा प्रकाशित

काठमाडौ, १८ चैत । आज चैत्राष्टमी अर्थात् चैते दसैँ पर्व, दुगौ भवानीको पूजा आराधना गरी मनाइँदै छ । यस अवसरमा राजधानी र अन्यत्रका विभिन्न शक्तिपीठ तथा मन्दिरहरूमा शक्तिस्वरुपा भगवतीको दर्शनार्थ बिहानैदेखि भक्तजनहरूको घुइँचो लागेको छ । आज भगवतीका मन्दिरहरूमा पूजापाठको साथ पशुबली पनि चढाइन्छ । वर्षको दुई पटक चैत्र र आश्विनमा गरिने दुर्गा पूजाको विशेष महत्व रहेको कुरा शास्त्रमा वर्णन गरिएको पाइन्छ । शक्तिस्वरूपा भगवतीको आराधना गर्नाले जस्तोसुकै सङकटबाट पनि पार पाउन सकिन्छ भन्ने कुरा सप्तशती, चण्डी, देवी भागवत, कालिकापुरा आदिमा उल्लेख गरिएको छ ।
त्यसैगरी तिथिको घटबढले गर्दा रामनवमी पनि आजै परेको छ । राम नवमीको अवसरमा आज देशभर भगवान रामको पूजाअर्चना गरिँदै छ । आज जनकपुरधामा विशेष मेला लाग्ने गर्दछ । राम जानकीको दर्शन गर्न श्रद्धालु भक्तजनहरूको बिहानैदेखि भीड लागिसकेको छ । हरेक वर्ष चैत्र शुक्ल नवमीका दिन मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान् श्रीरामको सम्झनामा मनाइने ‘रामनवमी’ पर्व मनाइन्छ । असत्यमाथि सत्यको विजय तथा भगवान् श्रीरामको सम्झनामा मनाइने रामनवमी पर्वका उपलक्ष्यमा भगवान् रामचन्द्रका मन्दिरहरूमा पूजापाठ गरिन्छ । उपत्यकाका श्रद्धालु भक्तहरू भने काठमाडाँैको बत्तीसपुतलीस्थित राममन्दिर तथा पशुपतिनाथ मन्दिर पूर्व–दक्षिणमा रहेको राममन्दिरमा सबेरैदेखि पूजा तथा दर्शनका लागि जाने गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप १७३६ जनामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ। मंगलबार स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले

काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रले सरकारलाई दिएको समर्थन यथावत् राखेको छ । माओवादी केन्द्र स्थायी कमिटीको मंगलबार बसेको बैठकले समर्थन

काठमाडौं । नेकपा एमालेका बरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपालसहित संघका २७ र प्रदेशका ५ सांसदलाई पार्टी अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले स्पष्टीकरण

काठमाडौं । काठमाडौंमा जारी त्रिकोणात्मक टी–२० सिरिज अन्तर्गत नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग ३ विकेटले पराजित भएको छ । नेपालले दिएको २ सय