आज प्रजातन्त्र दिवस !

७ फाल्गुन २०६९, सोमबार ०९:४४ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ७ फागुन । आज फागुन ७ गते प्रजातन्त्र दिवस । पछिल्लो चरणमा लोकतन्त्र शब्द बढ्ता प्रयोग ग।िरन थालिए पनि जनताको, जनताद्वारा र जनताका लागि गरिने शासन भन्ने अर्थमा बुझिने प्रजातन्त्रमा जनताका प्रतिनिधिले बनाएको संविधान र कानुनअनुसार जनताका प्रतिनिधिहरुले शासन गरिनु नै यसको मूल मर्म हुन्छ । तर, यो मर्मविपरित मुलुकमा शासन सत्ता सञ्चालन भइरहेको अवस्थाले आम प्रजातन्त्रवादी नेपालीलाई मर्माहत तुल्याएको अवस्था छ ।
प्रजातन्त्र दिवसका दिन संविधानका संरक्षक र पालकर्ताको रोहवरमा व्यवस्थापिका संसद नरहेको अवस्थामा जनताका प्रतिनिधिका रुपमा रहेका राजनीतिक दलका नेताहरु त्यसको मर्म विपरित लोकतन्त्रलाई स्वेच्छाचारी प्रशासनिक प्रणालीमा वदल्ने छलफलमा व्यस्त रहेको आशंका र अविश्वास आमजनताका मनमा पैदा भएको छ । प्रजातन्त्र दिवसले हामी सवैलाई लोकतन्त्रका आधारभूत मुल्य, शक्ति पृथकीकरण, संविधानवाद र राजनीतिक दलहरुको भूमिकासहितको लोकतान्त्रिक शासन प्रणाली कायम राख्ने कुरामा प्रेरणा प्रदान गर्नुपर्ने हो, तर यसविपरित संशय र अन्यो जगाएको अवस्था छ ।
यसैबीच प्रधानमन्त्री बाबुराम भट्टराईले प्रजातन्त्र दिवसको अवसरमा दिएको सन्देशमा मुलुकमा दिगो शान्ति स्थापनाका लागि सहकार्य र समझदारी गर्दै अघि बढ्नुपर्ने बताएका छन् । ६३औं प्रजातन्त्र दिवसका अवसरमा एक शुभकामना विज्ञप्ति जारी गर्दै प्रधानमन्त्री भट्टराईले संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रको भावनालाई समेटेर नयाँ नेपालको निर्माण गरी मुलुकमा शान्ति र सद्भाव कायम गर्न सबैको सहयोग अपरिहार्य भएको उल्लेख गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री तथा नेकपा संसदीय दलका नेता केपी शर्मा ओलीले दलको प्रमुख सचेतकमा विशाल भट्टराईलाई नियुक्त गरेका छन् ।

काठमाडौं । सत्तारुढ दलभित्र खटपट चरमोत्सर्गमा पुगेका बेला सरकारले ठूलो संख्या प्रमुख जिल्ला अधिकारी (प्रजिअ) सरुवा गरेको छ । गृह

युरोपेली संघ ‘ईयू’ मा कोरोना भाइरस ‘भ्याक्सिनेसन पासपोर्ट’ अर्थात खोप राहदानीको प्रयोग गर्ने तयारी थालिएको छ । ग्रीस र अस्ट्रियाले

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आकस्मिकरुपमा मन्त्रिपरिषद् बैठक बोलाएका छन् । बैठक शुक्रवार आज साँझ ५ बजेका लागि बोलाइएको