बेपत्ता र सत्यनिरुपण आयोग गठनका लागि सहमति

१८ चैत्र २०६८, शनिबार ०७:३२ मा प्रकाशित

काठमाडौ, १७ चैत । प्रमुख तीन दलको आजको बैठकमा बेपत्ता छानबिन आयोग र सत्यनिरुपण तथा मेलमिलाप आयोग तत्काल गठन गर्न दलहरु सहमतिमा पुगेका छन् । सिंहदरवारस्थित शान्ति मन्त्रालयमा बसेको बैठकले आयोग निर्माणको कार्यविधि र अवधारणा बनाउनका लागि तीन सदस्यीय कार्यदल गठन गरेको छ । कार्यदलमा नेपाली एकीकृत नेकपा माओवादीका खिमलाल देवकोटा, नेपाली काङ्ग्रेसका रमेश लेखक र नेकपा एमालेका अग्नि खरेल रहनुभएको छ । काङ्ग्रेस उपसभापति रामचन्द्र पौडेलले बैठकमा उच्चस्तरीय सत्यनिरुपण तथा मेलमिलाप आयोग गठन गर्ने, सर्वोच्च अदालतका पूर्व न्यायाधीशहरु आयोगमा रहने, राजनीतिक सहमतिका आधारमा आयोग गठन गर्ने सहमति भएको जानकारी दिनुभयो । उहाँले घटना र अपराधको प्रकृति हेरी क्षमादान दिने, तर जघन्य अपराधको हकमा भने क्षमादान नदिइ कानुनी कारबाहीका लागि सिफारिस गर्ने सहमति बैठकमा भएको बताउनुभयो । एमाले उपाध्यक्ष बामदेव गौतमले नेपालको कानुन र नेपाल पक्षधर रहेको अन्तर्राष्ट्रिय कानुनअनुरुप सत्यनिरुपण  विधेयक बनाउने सहमति भएको बताउनुभयो । एकीकृत नेकपा(माओवादी)का खिमलाल देवकोटाले पहिले सत्यतथ्य छानबिन गर्ने र त्यसपछि मात्रै घटनाको प्रकृति हेरी क्षमादान दिने वा नदिने भनी निर्णय गर्ने गरी आयोगको कार्यविधि तय गर्ने सहमति भएको उल्लेख गर्नुभयो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

उदयपुर जिल्लाको त्रियुगा नगपालिका–८ उत्तराई टोलमा आज बिहान ५ बजे खुुकरी प्रहारबाट एक वृद्धको हत्या भएको छ । जिल्ला प्रहरी

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री एवं नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाले इस्लाम धर्मावलम्बीको महान् पर्व इद उल अज्हाको अवसरमा सम्पूर्ण नेपाली मुसलमान

विषाक्त मदिरा पिउँदा बागलुङमा चार जनाको मृत्यु भएको छ । जिल्लाको गलकोट नगरपालिका–७ मल्मस्थित खानेपानी आयोजनामा काम गर्ने मजदुरहरू २१

चितवन । चितवनकाे भरतपुर महानगर पालिका ५ कैलाश नगरमा खेत जोत्ने क्रममा ट्याक्टर पल्टिँदा ट्याक्टर चालककोमृत्यु भएको छ । आज