आयोगको प्रतिवेदनमाथि सभासद्हरूको फरक फरक टिप्पणी

१८ चैत्र २०६८, शनिबार ०७:१६ मा प्रकाशित

काठमाडौ, १७ चैत । संविधानसभाको आजको बैठकमा पनि विभिन्न दलका सभासद्हरूले राज्य पुनःसंरचना आयोगको प्रतिवेदनमाथि आ–आफ्ना धारणा राखेका छन् । आज अन्तिम दिन भएको छलफलमा भाग लिँदै नेकपा मालेका सभासद् नीलम केसीले सबै जात, वर्ग तथा क्षेत्रलाई समेट्ने गरी राज्यको पुनःसंरचना गरिनुपर्ने बताउनुभयो । यसैगरी दलित जनजाति पार्टीका सभासद् विश्वेन्द्र पासवानले समनतामूलक समाज निर्माणका लागि सङ्घीयतामा जानुपर्नेमा जोड दिनुभयो ।
छलफलमा भाग लिँदै एकीकृत नेकपा माओवादीका प्रभु साह तेलीले एकात्मक राज्यसत्ताको विभेद् हटाउनका लागि राज्यको पुनःसंरचना गर्नुपर्नेमा जोड दिनुभयो । काङ्ग्रेसका नरबहादुर पुनले राज्य व्यवस्थामा सबैको समानुपातिक प्रतिनिधित्वका लागि सङ्घीयता आवश्यक रहेको बताउनुभयो ।
यसैगरी छलफलमा भाग लिँदै नेकपा एमालेका सभासद् थममाया थापाले विचारले राज्य सञ्चालन गर्नुपर्छ भन्दै जनतालाई विश्वासमा लिएर गरिने कार्य सर्वस्वीकार्य हुने उल्लेख गर्नुभयो ।
एकीकृत नेकपा माओवादीका भक्तबहादुर साहले उत्पीडन र पछौटेपनबाट अघि बढ्न सङ्घीयता चाहिएको तर्क गर्दै सामथ्र्य र स्रोतका आधारमा राज्य बत्रुपर्ने बताउनुभयो । छलफलमा भाग लिँदै एकीकृत नेकपा माओवादीकै सुरेश आलेमगरले आयोगको प्रतिवेदनलाई सिद्धान्तः स्वागत गर्दै यसमा रहेका कमजोरीलाई हटाएर लागु गर्नुपर्नेमा जोड दिनुभयो । सबै जात जातिलाई अधिकार सम्पत्र गराइए कोही कसैले पनि देश विखण्डन गर्न नसक्ने बताउँदै सभासद् मगरले सामथ्र्य र पहिचानलाई ध्यान दिएर राज्यको पुनःसंरचना गर्नुपर्नेमा जोड दिनुभयो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

नेपालका लागि नवनियुक्त भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तव आफ्नो कार्यकाल सम्हाल्न काठमाडौं आइपुगेका छन् । उनी शनिबार दिउसो ४ः ०० बजे

काठमाडौं । अन्तर–सरकारी वित्त व्यवस्थापन ऐन, २०७४ अनुसार स्थानीय तहले असार १० गतेभित्र नीति तथा कार्यक्रम र बजेट सार्वजनिक गरिसक्नुपर्छ

काठमाडौँ । भारतीय राजदूत नविन श्रीवास्तव आज काठमाडौंँ आउने भएका छन् । श्रीवास्तव आज अपरान्ह ४ बजे काठमाडौं आउन लागेका

काठमाडौं । नेकपा एकीकृत समाजवादीका अध्यक्ष माधवकुमार नेपालले पार्टी विभाजनका क्रममा एमालेमै बसेका १० स्थायी कमिटी सदस्यहरुलाई दासको संज्ञा दिएका