लामो समय टिभी हेर्दा नपुंशक बन्ने खतरा

३ फाल्गुन २०६९, बिहीबार १०:१६ मा प्रकाशित

एजेन्सी/ शारीरिक कसरत अत्यन्त कम गर्ने र हरदम टेलिभिजन हेरिरहने पुरुषका लागि नराम्रो खबर छ । हालै गरिएको एक अनुसन्धानले त्यस्ता पुरुषमा शुक्राणुको सङ्ख्या कम हुँदै गएर अन्ततः नपुङ्शक नै बन्न सक्ने देखाएको छ । ‘ब्रिटिस जर्नल अफ स्पोर्टस् मेडिसिन’मा प्रकाशित अध्ययनका अनुसार पुरुषका लागि सातामा बीस घन्टाभन्दा बढी टीभी हेर्नु खतरनाक हुन्छ । उक्त शोध लगभग दुई सय छात्रमाथि गरिएको थियो । जर्नलमा प्रकाशित प्रतिवेदनका अनुसार कम्तीमा पनि १५ घन्टा या त्यसभन्दा बढी कसरत गर्ने पुरुषको वीर्यको गुणस्तर राम्रो हुन्छ । कतिपय विशेषज्ञको सुझाव छ कि सन्तानको चाहना राख्ने व्यक्तिले त्यस्ता खेलहरूबाट आफूलाई टाढा नै राख्नुपर्छ जसले शुक्राणुलाई हानि पु¥याउन सक्छ । 
एक अर्को अध्ययनले लामो समयसम्म मोटरसाइकलको सवारी गर्नु र कसिएको कपडा लगाएर लामो दूरी दौडनु पनि उचित नहुने देखाएको छ । कसिएको अण्डरवेयर पहिरिने व्यक्तिको शुक्राणुको स्तर पनि कमसल हुने उक्त अध्ययन–प्रतिवेदनको निचोड छ । यसरी, गतिहीन जीवन बाँचिरहेका पुरुषको शुक्राणुमा सन्तान उत्पादन गर्ने क्षमता ह्रास हुने गरेको पाइएको निचोडमा शोधकर्ताहरू पुगेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

जापानी अर्बपति युसाकु मेजावाले चन्द्रमा भ्रमण गर्नका लागि आठ जना सर्वसाधारणको खोजी गरिरहेका छन् । मेजावाले आफ्नो ट्वीटर अकाउन्ट मार्फत

सिड्नी । अष्ट्रेलियाले पहिलो पटक गुगल र फेसबुकले समाचार सामाग्री राखेबापत सम्बन्धित समाचार संस्थालाई पैसा तिर्नु पर्ने कानुन पारित गरेको

बेइजिङ । अमेरिकी प्रतिबन्धसँग जुझिरहेको चिनियाँ प्रविधि कम्पनी हुवावेले फोल्ड गर्न मिल्ने मोबाइल फोन सार्वजनिक गरेको छ । आठ इन्च

अमेरिकी अन्तरिक्षयान पर्सिभिअरेन्स पृथ्वीबाट उडेको करिब सात महिना पछि मङ्गल ग्रहको सतहमा सफल अवतरण गरेको छ । नेपाली समयानुसार आज