एमाओवादी मच्चिन्छ–मच्चिन्छ र थच्चिन्छ :: झलनाथ खनाल

२७ माघ २०६९, शनिबार ०९:२४ मा प्रकाशित

० महाधिवेशनपछि मुलुकमा सहमति र सहकार्यको वातावरण निर्माण हुने दाबी एमाओवादी नेतृत्वले गरेको छ, तपाईंलाई के लाग्छ ?
– एमाओवादीको महाधिवेशन हुनु राम्रो कुरा हो । तर महाधिवेशनपछि पनि एमाओवादीले राम्रो नीति, विचार र कार्यक्रम लिएर आउने छाँट देखिएन । अग्रगति, प्रगति, सहमति र सहकार्यको एजेण्डा लिएर आउने विश्वास गर्न सकिएन । उही विमति, अविश्वास या मुलुकलाई अझ बर्बादीको खाडलमा हाल्ने नीति नै अंगाल्न खोजेको देखिएकोले एमाओवादीको दाबी बेकार बनेको छ ।
० प्रचण्डले कांग्रेस र एमालेलाई स्वीकार्य हुने फर्मुला तयार गरेको उद्घोष गरेका छन्, अब त कांग्रेस–एमालेले माओवादीसँग मुख बटार्न नमिल्ला नि ?
– माओवादीले त्यस्ता फर्मुला अहिले मात्र होइन दर्जनौँपटक अगाडि सारेको हो । उसका सबै फर्मुला झुट ठहरिइसके । महाधिवेशनबाट अर्को झुटको पुलिन्दा नै आयो । एमाओवादीको यो झुटको शृङ्खलामा अर्को झुट मात्र सावित भयो । इमानदार भई साँच्चै शान्ति र सहमतिमा जाने प्रस्ताव आएन । यसले उनीहरुको पनि कल्याण भएन र देश तथा जनताले पनि राहत महसुस गर्न पाएनन् ।
० प्रचण्डले स्वतन्त्र व्यक्ति (प्रधानन्यायाधीश)को नेतृत्वमा सरकार गठन हुनुपर्छ र आगामी जेठ १५ भित्र निर्वाचन गरिनुपर्छ भनेका छन्, यसमा एमाले के भन्छ ?
– एमाओवादीमा आएको यो गम्भीर दक्षिणपन्थी भडकाव हो । राजनीतिक पार्टीहरूलाई छोडेर, बहुदलीय लोकतान्त्रिक पद्धतिलाई उपेक्षा गरेर स्वतन्त्र व्यक्तिको खोजी गर्ने कुरा आफैँमा एउटा दक्षिणपन्थी भडकाव हो भन्न मेरो ठहर छ । यस्तो भडकावमा उहाँहरू कसरी भासिनुभयो भन्ने कुराको कारण खोतल्नुपर्ने भएको छ । कमसेकम यस्ता भडकावपूर्ण र गलत रवैयालाई सच्याएर राजनीतिक दलहरूबाटै सरकार निर्माण गरी अघि बढ्ने सद्बुद्धि एमाओवादीलाई प्राप्त होस् ।
० दलहरूबीच असहमति चुलिएको सन्दर्भमा स्वतन्त्र व्यक्तिको नेतृत्वमा चुनावी सरकार गठन गर्दा तपाईंहरूको टाउको दुख्नुपर्ने किन ?
– दलीय सरकार गठन गर्ने कुरामा एमाओवादीको टाउको दुख्नुपर्नेचाहिँ किन रहेछ नि ? दलीय लोकतन्त्रमा दलको नेतृत्वलाई अस्वीकार गर्ने कुरा कति गम्भीर छ भन्ने विश्लेषण हुनुपर्छ कि पर्दैन ? यो निर्दलीय पञ्चायत हो कि अन्य राजाको उदय हुन थालेको हो ? यसमा समस्तजन गम्भीर र सचेत हुनुपर्छ ।
० तपाईंहरूलाई बाबुराम भट्टराई स्वीकार्य नहुने अनि एमाओवादीलाई सुशील कोइराला अस्वीकार्य हुने भएपछि बीचको बाटो खोज्नु ठीकै हो नि, होइन र ?
– उनीहरूको फर्मुला मात्रै लागू गर्न खोजेर हुन्छ र भनेको ? उनीहरूलाई जे–जे इच्छा लाग्छ त्यही–त्यही गर्न अरू सबैले तयार भइदिनुपर्ने भए किन चाहियो दलीय व्यवस्था, निरङ्कुश एकदलीय एमाओवादी शासन–सत्ता मानेर सबै उसका पाउमा नतमस्तक भइदिनुपर्ने हो ? नेपाली जनताको इच्छा, नेपालका लोकतान्त्रिक शक्तिहरूको इच्छा सबभन्दा महत्वपूर्ण कुरा हो भन्ने कसैले नबिर्सौं । जबसम्म लोकतान्त्रिक शक्तिले भनेको कुरालाई मानिँदैन तबसम्म देश अगाडि बढ्ने आधार निर्माण हुँदैन । दश–दश वर्षसम्म जनयुद्धका उट्पट्याङ काम–कुरा गरेर आज आएर फेरि शान्तिपूर्ण बाटोमा हिँड्नुपर्ने रहेछ भनी स्वीकार गर्नुप¥यो कि परेर उसले ? हाम्रो पार्टीले त ०४६ सालमा नै भनेको थियो अबको हाम्रो कार्यदिशा भनेको क्रान्तिको कुरा मात्र होइन आर्थिक क्रान्ति र उत्पादनको काम गर्नुपर्छ भनेर । आखिर दश–दश वर्ष मुलुकलाई रगतको आहालमा डुबाएर अहिले फेरि हामीले २०–३० वर्षअघि नै ठह¥याएको बाटोमा माओवादीले आउनुप¥यो कि परेन ? त्यसैले हामी यतिबेला जे भनिरहेका छौँ माओवादी भोलि नाकमा नत्थी लगाएर हामीले भनेकै ठाउँमा आउनुपर्ने हुन्छ, यो लेखेर राख्नुहोस् ।
० त्यसो भए तपाईंहरू एमाओवादी अध्यक्षको फर्मुलालाई स्वीकार गर्ने पक्षमा हुनुहुन्न ?
– असल शक्तिले गलत कुरालाई कदापि स्वीकार गर्दैन । उनका अन्टसन्ट कुराहरूलाई हामीले किन स्वीकार गर्ने ? नेकपा एमाले फेरि पनि दृढताका साथ भन्छ कि दलीय व्यवस्थाको मर्मका आधारमा दलहरूबाटै सरकार बन्नुपर्छ, दलहरूको सिद्धान्तका आधारमा मुलुक अगाडि बढ्नुपर्छ । यो मुलुक अब प्रतिगमनतर्फ जान सक्दैन ३० वर्षे निर्दलीय तानाशाही व्यवस्थालाई हामीले चिहानमा गाडिसकेका छौँ । आज एमाओवादी त्यो चिहानबाट त्यसको भूतप्रेतलाई निकाल्न खोज्दै छ । यो किन र कसरी स्वीकार गर्ने हामीले ?
० तपाईंहरूले त्यो प्रस्ताव नमाने तपाईंहरूमाथि सङ्कट आउँछ, तपाईंहरू समाप्त हुनुहुन्छ भन्ने दाबी गरेका छन् प्रचण्डले, हेक्का राख्नुभएको छ कि छैन ?
– कागले ‘काग–काग’ भनेर आफ्नो नाम काडेजस्तै कुरा हो यो । माओवादीले एमाले र कांग्रेस सिद्धिन्छ भनेर भनेको कुरा ‘आफैँ सिद्धिन्छु, सिद्धिने बाटोमा छु’ भनेको हो भनी बुझ्दा सही होला । महाधिवेशनपछि पनि आफूलाई सच्याएर अगाडि बढ्ने मति एमाओवादीमा फिर्दैन भने नेपालको कम्युनिस्ट आन्दोलनबाट माओवादी सदाका लागि बढारिनेछ, नेपालको लोकतान्त्रिक आन्दोलनबाट सदाका लागि ऊ किनारा लाग्छ ।
० अहिलेको स्थितिमा माओवादीलाई निषेध गरेर तपाईंहरू अगाडि जान सक्नुहोला र ?
– हामीले निषेधको कुरा कहाँ ग¥यौँ ? हरदम सहमतिको कुरा गरिरहेका छौँ हामी । सही कार्यदिशा लिएर कोही आउँछ भने सहकार्य गर्न हामीलाई आपत्ति किन हुन्छ
र ? तर, सर्वसत्तावाद कसले लागू गरिरहेको छ, निषेधको राजनीति व्यवहारतः कसले गरिरहेको छ, एमाओवादीले नै होइन र ? एमाले र कांग्रेसलाई एमाओवादी निषेध नै गर्न खोज्छ भने हामी पनि जस्तालाई तस्तै ढिँडालाई निस्तै बनाउन कुनै कसर छोड्ने छैनौँ । हेटौँडा महाधिवेशनबाट एमाओवादीले आफूलाई गम्भीर भई नियालेर, आत्मसमीक्षा गरीकन सर्वसत्तावादको जालोबाट बाहिर निस्कन प्रयत्न गर्नुपर्छ भन्ने हाम्रो सुझाव र सद्भाव छ । अन्य लोकतान्त्रिक शक्तिसँग ऐक्यबद्धताका साथ हिँड्नु अपरिहार्य छ भन्ने उसले मनन गर्नैपर्छ । ताजा जनादेश लिन चाँडोभन्दा चाँडो तत्परताका साथ चुनाव गर्ने सङ्कल्प लिन ऊ तयार हुँदैन भने एकाध ठाउँमा मौका हेरेर उनीहरू मच्चिएलान्, तर मच्चिन्छन्– मच्चिन्छन् र आफैं थच्चिन्छन्, हेर्नुहोला ।
० आगामी जेठमा चुनाव हुन सक्ला कि नसक्ला त अब ?
– त्यो सम्भावनालाई त एमाओवादीले तुहाइसक्यो नि । समय बाँकी रहँदासम्म बखेडा गर्ने अनि समय घर्किएपछि ‘जेठमै चुनाव गर्नैपर्छ’ भन्दै कुर्लिएर एमाओवादी नेतृत्वले नौटङ्की देखाइरहेको छ । यस्तो प्रवृत्तिबाट ऊ मुक्त हुनुपर्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । अघिल्लो स्थानीय तह निर्वाचनमा नेकपा एमालेले धनकुटामा ‘क्लिन स्वीप’ गरेको थियो । तीन नगरपालिकासहित ७ पालिका रहेको धनकुटामा

काठमाडौं । स्थानीय तह निर्वाचनको मतगणना भइरहँदा हालसम्म तीन दलले एक सयभन्दा बढी पालिकाको प्रमुख तथा अध्यक्ष आफ्नो पोल्टामा पार्न

रुपन्देही । स्थानीय तह निर्वाचनको मत परिणाम धमाधम आइरहेको छ । यसै क्रममा लुम्बिनीका १०९ मध्ये ८१ स्थानीय तहको नतिजा

ललितपुर । ललितपुर महानगरपालिकमा हालसम्म नौ वटा वडाको मतगणना हुँदा पाँच वडाको वडाध्यक्षमा नेपाली कांग्रेसका उम्मेदवार विजयी भएका छन् ।