शिक्षक दरवन्दी पूर्तिमा नयाँ व्यवस्था

२१ माघ २०६९, आईतवार ११:२५ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २१ माघ । सर्वोच्चको आदेशबाट शिक्षकको पदपूर्तिमा कतैबाट अवरोध नभएपछि हरेक वर्ष आवश्यक शिक्षक दरबन्दीका लागि विज्ञापन खुल्ने भएको छ । शिक्षक सेवा आयोगले आवश्यक दरबन्दीमा पदपूर्तिका लागि अब हरेक वर्ष विज्ञापन खुलाउने तयारी गरेको आयोग अध्यक्ष उदयराज सोतीले जनाए । आगामी वर्षदेखि क्यालेन्डर नै प्रकाशन गरेर हरेक वर्ष शिक्षक विज्ञापन गरिने अध्यक्ष सोतीको भनाइ छ ।
१९ मंसिरमा मन्त्रिपरिषद् बैठकले शिक्षक सेवा आयोग निमावली संशोधन गरेपछि आयोगलाई विज्ञापनका लागि बाटो खुलेको थियो । विज्ञापन खुलाइएपछि खारेजीको माग गर्दै अस्थायी शिक्षकका तर्फबाट सर्वोच्चमा रिट दायर भएको थियो । तर, सर्वोच्चले शिक्षक विज्ञापनलाई निरन्तरता दिन आदेश दिएपछि आयोगलाई अवरोध हटेको हो । सोतीका अनुसार आयोगले रिक्त दरबन्दीको माग जिल्ला शिक्षा कार्यालयसँग गर्ने र त्यही आधारमा आवश्यक शिक्षक पदपूर्तिका लागि विज्ञापन गर्नेछ । प्रत्येक वर्ष सेवानिवृत्त र विभिन्न किसिमले २ हजारको हाराहारीमा दरबन्दी खाली हुने गरेको छ । वषैपिच्छे विज्ञापन गर्दा पदपूर्ति सजिलो हुने सोतीको भनाइ छ ।
एकैपटक धेरैको संख्यामा विज्ञापन खुलाउँदा समस्या आउने भएकाले आयोगले प्रत्येक वर्ष विज्ञापन गर्न लागेको हो । प्रत्येक वर्ष विज्ञापन गर्दा परीक्षा लिन पनि सजिलो हुने आधारमा पनि यस्तो व्यवस्था गरिन लागिएको स्रोतको कथन छ । परीक्षार्थीको संख्या अत्यधिक हुने भएपछि आयोगले विभिन्न कार्यालयको सहयोग लिएर परीक्षा सञ्चालन गर्ने तयारी गरेको छ ।
विज्ञापनमा आयोगले ११ वैशाख ०६३ पछि रिक्त रहेको १२ हजार ८ सय ९० शिक्षकको माग गरेको छ । माध्यमिकमा २ हजार २ सय ४६, निम्नमाध्यमिकमा २ हजार ७ सय ६७ र प्राथमिक तहका लागि ७ हजार ८ सय ७७ शिक्षकको पदपूर्तिका लागि आयोगले माग गरेको छ । आयोगले दरखास्त फारम बुझाउने अन्तिम मिति २५ माघसम्म र दोब्बर दस्तुर तिरी २ फागुनसम्म तोकेको छ । परीक्षा ९ जेठदेखि तीन दिन तोकेको छ । आयोगले आवेदन शुल्क भने माध्यमिक तहका लागि ७ सय, निम्नमाध्यमिकलाई ५ सय र प्राथमिक तहका लागि ३ सय तोकेको छ । त्यसमा समावेशीका लागि थप रकम तोकिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । सत्तारुढ नेकपा विवाद नटुंगिएसम्म कांग्रेसले भावी सरकारको बारेमा निर्णय नलिने भएको छ । पार्टी सभापति शेरबहादुर देउवाको निवास

काठमाडौं । विगत् १० महिनादेखि श्रीलंका कारागारमा रहेका २६ नेपाली महिला तत्काल छुट्ने सम्भावना नरहेको श्रीलंकास्थित नेपाली दूतावासले जनाएको छ

काठमाडौं । प्रतिनिधिसभा पुनःस्थापनापछि नेकपाका अध्यक्षद्वय पुष्पकमल दाहाल र माधवकुमार नेपालले भेटवार्तालाई तीव्र पारेका छन् । बिहीबार बामदेव गौतमसँगको भेटवार्तापछि

बुटवल । सेवाग्राहीसँग ५० हजार रुपैयाँ घुस लिएको आरोपमा रुपन्देहीको गैडहवामा कार्यरत सशस्त्र प्रहरीका प्रहरी निरीक्षक (इन्स्पेक्टर) सहित दुई जना