एचआईभीबारे बुझ्न विदेशी कपिलवस्तुमा

१४ माघ २०६९, आईतवार २०:०१ मा प्रकाशित

रुपन्देही, १४ माघ । कपिलवस्तुमा एचआईभी, एड्स सम्वन्धी कार्यक्रमको प्रभावकारिता बुझ्न विदेशी सहयोगीदातृ निकायको टोली कपिलवस्तु आएकोछ । सक्रिय सेवासमाजको साझेदारीमा विगत एकदशकदेखि एचआईभी, एड्सको क्षेत्रमाआर्थिक अनुदान सहयोग पु¥याउंदैआएका उत्तर अमेरिकाको टोली नेपालकोसुदूर पश्चिम भ्रमण गर्दै कपिलवस्तुआइपुगेको हो । टोलीमादातृ निकायकाप्रतिनिधि बेथ गुड् जोन विल्यमसन, लिनविल्यमसन र नेपालको सुदूर पश्चिमीक्षेत्रमा कार्यरत संस्थागत विकाससञ्जालका बालकृष्ण महर्जन रहेकाछन्टोलीले सक्रिय सेवासमाजकपिलवस्तुलेकार्यक्रम सञ्चालनगरेको विभिन्न क्षेत्रकाप्रतिनिधिहरुबीचअन्तरक्रिया गरेका छ । सो अवसरमाएचआईभी संक्रमित हरि अर्याल,दिलकुमारी चौधरी, चैनकुमार थारु,रामलखन थारुलगायत लेआफूलेपाएकोसेवासुविधाका साथै सरारी संयन्त्रकाकारण भोग्नुपरेको समस्याबारेजानकारी गराएका थिए। सोही अवसरमा गाउं एड्स समन्वयसमितिमा प्रतिनिधित्व गर्ने राजनीतिककर्मी, शिक्षक, धर्मगुरु,स्वास्थ्यकर्मी, बालक्लब, संक्रमितप्रभावित,मानवअधिकारकर्मी,सञ्चारकर्मीलगायतले सक्रियलेसञ्चालन गरेको कार्यक्रमकोप्रभावकारिता, अवसर, चुनौती रसमस्यालगायतका विषयमाधारणाराखेकाथिए । समग्रमा सक्रिय सेवासमाजले एचआईभी, एड्सको सवालमाकपिलवस्तुमा उठाएकोअभियान निकैफलदायी र प्रभावकारी रहेको सहभागीलेठहर गरेका छन् । सक्रियको कार्यक्रमफेजआउट भए पनि आफूहरु गाउंसमुदायकैविभिन्ननेटवर्क आफ्नै खुट्टामाउभिन सक्षमभइसकेको समेतसहभागीको भनाई छ । अन्तरक्रियामासक्रिय सेवा समाज काठमाडौंकी कार्यकारी निर्देशक विष्णु घिमिरेलेआफूहरुले कार्यक्रमको दीगोपनालाईख्याल गदै सत्रं क्रमितहरुका े सगं ठनात्मकविकास, आयआर्जन, स्वावलम्बी रआत्मनिर्भर बनाउने सवालमा विशेषजोडदिंदैआएकोबताउनुभयो । कपिलबस्तुमा ८६ जना संक्रमितको मृत्यु: जिल्ला एड्स समन्वयसमितिको तथ्याड्ढ अनुसार कपिलवस्तुमा हाल ५सय १५जनाएचआईभी संक्रमित पहिचान भएकोमा८६जनाको मृत्यु भइसकेको छ ।त्यसैगरीएचआईभी संक्रमणसंगै ४सय२९ जना जिवितै छन् । त्यस्तै सक्रियसेवा समाज कपिलवस्तुको सम्पर्कमा मात्ररहेकाएचआईभी संक्रमितहरुकोपछिल्लो तथ्याड्ढ १ सय ९३ जना रहेकोटिम लिडर सुशिला बेल्बासेले जानकारीदिनुभयो । जसमा ८८ जना पुरुष१ सय ५ जना महिला रहेका टिम लिडरबेल्बासेको भनाई छ । सम्पर्कमा मात्रएआरटी खाने ८० जना रहेको वेल्वासेकोभनाई छ ।वेलवासेका अनुसार सातजना बच्चाहरु छन् । साथै टी.बी. र एचआईभीसंगैबाचिरहेका संक्रमित ३ जनारहेका छन् भने संक्रमित कूल बच्चाकोसंख्या मात्र २३ जना रहेका छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

बुटवल । सेवाग्राहीसँग ५० हजार रुपैयाँ घुस लिएको आरोपमा रुपन्देहीको गैडहवामा कार्यरत सशस्त्र प्रहरीका प्रहरी निरीक्षक (इन्स्पेक्टर) सहित दुई जना

जिल्लाको हेटौँडा उपमहानगरपालिका–११ नवलपुरमा आज बिहानै ट्रकले ठक्कर दिँदा सफारी रिक्सा चालकको मृत्यु भएको छ । मृत्यु हुनेमा हेटौँडा उपमहानगरपालिका–११

प्रत्येक वर्ष माघ शुक्ल द्वादशीका दिन साँखुस्थित शालिनदी क्षेत्रमा करिब डेढ सय वर्षदेखि हुने गरेको भीमसेन जात्रा सांस्कृतिक झाँकीसहित सम्पन्न

जाजरकोट । जुनिचाँदे गाउँपालिकाले पाँच सय बढी सुत्केरी महिलालाई तेल, कुखरा र न्यानो कपडा वितरण गरेको छ । सुत्केरी आमासँग