पश्चिम दैलेखमा छाउपडी प्रथा कायमै

१५ चैत्र २०६८, बुधबार १५:३८ मा प्रकाशित

दैलेख, १५ चैत । दैलेखको पश्चिममा पर्ने आधा दर्जन गाविसमा छाउपडी प्रथा अझै कायमै रहेको छ । सिगौडी सात्तला लगायतका गाविसमा महिलाहरु महिनावारी भएको बेला घरबाट टाढा गोठ अथवा सानो टहरोमा बसाल्ने गरिन्छ । पछिल्लो समयमा केही गैरसरकारी संस्था र शिक्षित मानिसहरुको पहलमा केही कमी आएपनि धेरै जसो स्थानमा महिलालाई महिनावारी भएको सात दिनसम्म घरमा पस्न नदिने प्रचलन कायमै रहेको छ । महिनावारी भएको बेलामा कुल देउता रिसाउछन् भन्दै दुध, दही र अन्य भाडासमेत छुनबाट वन्चित गरिने गरेको सिगौडी ९ की लक्ष्मी नेपालीले बताउनु भयो । सात दिनसम्म खाना पनि परिवारका अरु सदस्य भन्दा पौष्टिक आहार कम भएको खाना दिइने गरिन्छ । पहिलो पटक महिनावारी हुने किशोरीलाई ९ देखि १३ दिनसम्म कसैले नदेख्ने स्थानमा राख्ने गरिन्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

सर्लाही । सर्लाहीको ब्रह्मपुरी गाउँपालिका–३ भेल्हीस्थित निजी पोखरीमा डुबेर मृत्यु भएको अवस्थामा नौ दिनको शिशुसहित तीन जनाको शव फेला परेको

काठमाडौं । सिन्धुलीगढीमा नेपाली सेनाले शुरु गरेको युद्ध सङ्ग्रहालयको निर्माण सम्पन्न भएको छ । युद्ध सङ्ग्रहालयको आज राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले

काठमाडौं । चितवनमा दैनिक पाँच हजार रुपैयाँ दिएर यौन धन्दामा लगाइएका १० जनाको उद्धार गरिएको छ । प्रहरीका अनुसार चितवनको

काठमाडौं । पूर्वसभामुख कृष्णबहादुर महराले उच्च अदालतबाट पनि सफाइ पाएका छन् । जवर्जस्ती करणी उद्योग मुद्दामा अदालतले सफाइ दिएको हो