पश्चिम दैलेखमा छाउपडी प्रथा कायमै

१५ चैत्र २०६८, बुधबार १५:३८ मा प्रकाशित

दैलेख, १५ चैत । दैलेखको पश्चिममा पर्ने आधा दर्जन गाविसमा छाउपडी प्रथा अझै कायमै रहेको छ । सिगौडी सात्तला लगायतका गाविसमा महिलाहरु महिनावारी भएको बेला घरबाट टाढा गोठ अथवा सानो टहरोमा बसाल्ने गरिन्छ । पछिल्लो समयमा केही गैरसरकारी संस्था र शिक्षित मानिसहरुको पहलमा केही कमी आएपनि धेरै जसो स्थानमा महिलालाई महिनावारी भएको सात दिनसम्म घरमा पस्न नदिने प्रचलन कायमै रहेको छ । महिनावारी भएको बेलामा कुल देउता रिसाउछन् भन्दै दुध, दही र अन्य भाडासमेत छुनबाट वन्चित गरिने गरेको सिगौडी ९ की लक्ष्मी नेपालीले बताउनु भयो । सात दिनसम्म खाना पनि परिवारका अरु सदस्य भन्दा पौष्टिक आहार कम भएको खाना दिइने गरिन्छ । पहिलो पटक महिनावारी हुने किशोरीलाई ९ देखि १३ दिनसम्म कसैले नदेख्ने स्थानमा राख्ने गरिन्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । काठमाडौँस्थित अमेरिकी दूतावासले आफ्ना कर्मचारीलाई निवासबाहिर ननिस्कन निर्देशन दिएको छ । नेपाल सरकारले चैत १६ देखि लकडाउन घोषणापछि

विर्तामोड । मेचीनगरमा इन्टरनेट र टेलिफोनको तार चोरी गरेको आरोपमा एक किशोरसहित दुई व्यक्ति पक्राउ परेका छन् । मेचीनगर नगरपालिका–७

काठमाडौं । नेकपा एमालेका नेता माधवकुमार नेपाल, भीम रावल, घनश्याम भुसाल र सुरेन्द्र पाण्डेले दर्ता गराउनुभएको रिट निवेदनमा सर्वोच्च अदालतले

काठमाडौँ । काठमाडौँ उपत्यकामा वैशाख १६ गतेदेखि निषेधाज्ञा जारी गरिने भएको छ । सोमबार बिहान काठमाडौँ, ललितपुर र भक्तपुरका प्रशासनबिच