समयअघि जन्मने बच्चाको मृत्युदर अधिक

११ माघ २०६९, बिहीबार ०७:४७ मा प्रकाशित

एजेन्सी/ विश्वभर अपरिपक्व अर्थात् प्रिमेच्योर बच्चाको सङ्ख्या लगातार बढिरहेको छ । विकसित देशहरूमा प्रत्येक वर्ष करिब एक करोड ५० लाख बच्चाको जन्म समयभन्दा अगाडि नै हुन्छ या गराइन्छ । तथ्याङ्कअनुसार प्रत्येक वर्ष अपरिपक्व या जन्मनुपर्ने समयभन्दा अगाडि नै जन्मने करिब ११ लाख बच्चाको मृत्यु हुने गरेको छ । पाँच वर्षभित्र जति पनि बालबालिकाको मृत्यु हुन्छ त्यसको प्रमुख दोस्रो कारण भनेकै नौ महिना नपुग्दै जन्म भएकोले हो भन्ने अनुसन्धानकर्ताहरूको दाबी छ ।
चिकित्साविज्ञहरूका अनुसार यदि अपरिपक्व बच्चाको जन्मदरलाई समयमै रोक्न सकिएन भने कम उमेरमा बच्चा मर्ने समस्यालाई नियन्त्रण गर्न सकिने छैन । यो निकै चिन्ताको विषय हो । विशेषज्ञको भनाइअनुसार मानव बच्चाको जन्मने परिपक्व अवधि भनेको ३७ हप्ता हुन्छ, यसभन्दा अगावै जन्मनेको मृत्यु–सम्भावना अधिक हुने गर्दछ । ३९ वटा विकसित देशमा गरिएको शोधपछि विशेषज्ञहरूले पाए कि ती देशहरूमा ‘आईबीएफ’ अर्थात् इन–बिट्रो फर्टिलाइजेसनको माध्यमबाट जुन बच्चा पैदा गरिन्छ त्यसको कारण नवजात शिशुको मृत्यु चाँडै हुने गरेको छ । त्यसैले डाक्टरहरूले आईबीएफका माध्यमबाट एउटा मात्र सन्तान जन्माउन सुझाव दिने गर्दछन् । विशेषज्ञहरूको भनाइ मान्ने हो भने अपरेसन गरेर बच्चा जन्माउने कामलाई रोक्न सकेमा वर्षमा कम्तीमा पनि ५८ हजार बच्चालाई समयपूर्व नै जन्मनुबाट रोक्न सकिन्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

नयाँ दिल्ली । कोरोना महामारीको नयाँ प्रकारले आक्रान्त बनेको भारतमा पछिल्लो केही दिनयता भने संक्रमितको संख्यामा केही कमी आएको छ

जेनेभा । विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) का प्रमुख एवं महानिर्देशक टेड्रस अधानोम गेब्रेयससले कोभिड–१९ सङ्क्रमणको दर बढ्दै जाँदा र धेरै

छिमेकी मुलुक भारतमा कोरोना संक्रमणको गतिले आज पनि नयाँ रेकर्ड कायम गरेको छ । भारतमा पछिल्लो २४ घण्टामा ४ लाख

इजरायलको एक धार्मिक समारोहमा भागदौड मच्चिंदा ३८ जनाको मृत्यु भएको छ । इजरायली अधिकारीहरुका अनुसार इजरायलको पुर्व पश्चिम क्षेत्र माउण्ट