नान्समा १५ सदस्यीय कार्यसमिति चयन

१० माघ २०६९, बुधबार ०३:२१ मा प्रकाशित

रामचन्द्र भट्ट, सानफ्रान्सिस्को । शनिबार भएको नान्सको अधिवेशनले उत्तम कार्कीको अध्यक्षतामा १५ सदस्यीय कार्यसमिति चयन गरेको छ ।

यो सँगै लामो समयदेखि क्यालिफोर्नियामा चर्चाको बिषय बन्दै आएको नेपालीहरुको सामुदायीक केन्द्र (कम्युनिटी सेन्टर) को अवधारणा अब अघि बढ्ने भएको छ ।

नेपलिज इन नर्दन क्यालिफोर्निया (नान्स) को अधिवेशनबाट निर्वाचित नयाँ कार्य समितिले नेपाली सामुदायिक केन्द्र निर्माणलाई प्रमुख कार्यसूचिमा राखेको छ ।

नान्सको नयाँ नेतृत्वको लागि उत्तम कार्की, प्रेम लामा रदिनेश पोखरेलको प्यानलबीच चुनाव भएको थियो ।
सानफ्रान्सिस्कोको एलिस स्ट्रिटमा भएको चुनावी कार्यक्रममा नेपालीहरुले बिहान साढे ८ बजेदेखि चुनावको लागि लाइन लागेका थिए । उनीहरुले सामाजिक संस्था भएपनि चुनावी माध्यमबाट नेतृत्व चयन हुँदा काम गर्ने उत्साह हुने भएकोले टिका लगाउने प्रथा अन्त्य गर्नका लागि मतदान गरिएको बताए ।

चुनावमा नेपाली कांग्रेस निकट कार्कीको प्यानल विजयी भएको थियो । कांग्रेस निकट नेपाली जनसम्पर्क समिति क्यालिफोर्नियाको एकताको प्रभाव यस पटक नान्सको निर्वाचनमा देखिएको छ । एकतापछि बे एरियाको नामले परिचित सानफ्रान्सिस्कोको सबैभन्दा ठूलो नेपाली संस्थामा कांग्रेसले पकड जमाएको छ ।

विगत २० वर्षदेखि अमेरिकामा बसोबास गर्दै व्यबसायीको समेत पहिचान बनाएका कार्की सामाजीक कृयाकलपमा सकृय व्यक्ति हुन् । उनले आफ्नो कार्यकालमा नेपाली भवन (नेपाली कम्युनिटी सेन्टर) बनाइछाड्ने प्रतिवद्दता व्यक्त गरे ।

नेपालीबीच सम्पर्क, सहयोग बढाउने र आफ्नो भाषा संस्कृतिको संरक्षणका लागि कम्युनिटी सेन्टर बनाउने योजना नयाँ कार्यसमितिले गरेको छ । नेपाली कम्युनिटी सेन्टर स्थापनाका लागि दुई वर्ष अघि महापुराण समेत आयोजना गरिएको थियो । त्यसक्रममा दुईलाख ५० हजार अमेरिकी डलर संकलन भएको थियो । त्यसमध्य नगद ६० हजार डलर संस्थामा प्राप्त भैसकेको छ ।

शनिबार भएको अधिवेशनले कार्कीको नेतृत्वमा निर्वाचित १५ सदस्यीय कार्यसमिति चयन गरेको छ । निर्वाचित प्रथम उपाध्यक्षमा चन्द्र शेरचन, द्वितीय उपाध्यक्षमा चन्द्र फुयाल, महासचिवमा रबिन्द्र राई, सचिवमा सुजित सिंह र कोषाध्यक्षमा नारायण पोखरेल छन् । सचिव र कोषाध्यक्ष भने निर्विरोध चयन भएका हुन् ।

सदस्यहरुमा सुरज गुरुङ, रमा शर्मा, गेलु शेर्पा, कृष्ण भुजेल, बबिता सिटौला, सुरेश केसी, मिनु थापा, बालकृष्ण आचार्य, देबराज राई निर्वाचित भएका छन् । नान्सलाई अमेरिकाभरि रहेका नेपाली संस्थाहरुमध्य सबैभन्दा बढी सदस्य भएको संस्थाका रुपमा लिइन्छ । नान्समा एकहजार आठसय नेपालीहरु सदस्य छन् । यसमध्य शनिबार भएको निर्वाचनमा एकहजार एकसय ६९ मत खसेको थियो ।

स्थानीय समय अनुसार आइतबार बिहान मत गणना सम्पन्न गरेर परिणाम घोषणा गरिएको थियो । निर्वाचितहरुलाई निर्वाचन समितिका प्रमुख यज्ञ नेपाल, नान्सका पूर्ब अध्यक्षहरु गोपाल खड्की, धनप्रसाद दवाडीले प्रमाणपत्र वितरण गरेका थिए ।

अमेरिकामा क्यालिफोर्नियामा भारतीयहरुले आफ्नो कम्युनिटी सेन्टर बनाएर बिभिन्न कृयाकलापमा संलग्न छन् । १९ वर्ष अघि स्थापना भएको नान्सलाई आगामी दिनमा अझै सकृय बनाएर लैजाने प्रतिवद्धता नयाँ कार्यसमितिले व्यक्त गरेको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

भियना ।नेपाली साहित्यकार समूहले बिश्वभरका नेपालीभाषी साहित्यकारहरूलाई जोडेर रचना वाचन तथा सरस्वति सम्मान कार्यक्रम सम्पन्न ग-यो। जुम प्रविधिको प्रयोग गरेर

पोर्चुगल । शम्भु सिलवाल छ वर्षयता पोर्चुगलमा हुनुहुन्छ । नेपालमा झ्याइँकुटी झ्याई टेलिशृङ्खलामा घिन्ताङे पात्रसँगै दोहोरी साँझ, भजन, लोकदोहोरी क्षेत्रमा

लन्डन । कोरोना सङ्क्रमणबाट अस्पताल भर्ना भएका एक नेपालीको उपचारकै क्रममा मस्तिष्काघातबाट मृत्यु भएको छ । ताप्लेजुङ जिल्ला सिकैँचामा स्थायी

कोरियामा काम गर्दै बचेको समयमा साहित्य सिर्जनामा रमाउने कवि सुष्मा रानाहँमाको नयाँ कविता कृति आमाको तासफोटो र दीपा मेवाहाङ राईको