बाबुरामको पदीय आयु एमाओवादी महाधिवेशनसम्म मात्र !! राष्ट्रपतिसँग प्रचण्डले के मागे ?

६ माघ २०६९, शनिबार १२:०२ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ६ माघ । एमाओवादीको आगामी २५ गते हुने भनिएको महाधिवेशनयता बाबुराम भट्टराईलाई प्रधानमन्त्री पदबाट हटाउन प्रचण्डले नचाहेको अनुमान गरिएकै बेला सोको पुष्टि गर्ने एक प्रसंगको खुलासा भएको छ ।  पार्टीभित्र अप्ठयारो परेको भन्दै एमाओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले सहमतीय सरकार गठनको म्याद खुला गर्न राष्ट्रपतिलाई दबाब दिएको सन्दर्भ प्रकाशमा आएबाट यस्तो अनुभूति गरिएको हो । प्रचण्डले राष्ट्रपतिलाई एक महिना समय तोकेरै म्याद मागेका स्रोतको दाबी छ । गत मंगलबार राष्ट्रपति यादवलाई छुट्टै भेटेका बेला प्रचण्डले पार्टीमा आफूलाई अपठेरो पर्ने तर्क गर्दै त्यतिबेलासम्म कुर्न अनुनय गरेका बताइन्छ । दाहालले अहिले नै प्रधानमन्त्रीलाई हटाउँदा पार्टीको महाधिवेशनमा आफूलाई अप्ठयारो पर्ने पिरलो राष्ट्रपतिलाई सुनाएका थिए । फलस्वरुप नवौँ पटकसम्म दिएको समयसीमाको असफलतापछि राष्ट्रपतिले समयसीमा हटाएर आह्वान गरेका हुन् ।
अहिले नै बाबुरामको बहिर्गमनका लागि पार्टीभित्र अप्ठयारो छ । सहमति गर्नुपर्छ भन्नेमा म छु तर त्यसका लागि महाधिवेशनसम्म पर्खनुपर्छ,’ दाहालले भनेका थिए, ‘बाबुराम पनि महाधिवेशनसम्म सरकारमै रहन चाहन्छन् । मलाई पनि त्यसपछि सजिलो हुन्छ । म्याद मात्रै थप्दा राष्ट्रपतिले पनि अपमानित महसुस गर्नुपरेको देखिन्छ ।’ उनले सहमतीय सरकार गठनको आह्वान प्रक्रिया भने जारी राख्न पनि राष्ट्रपतिलाई सुझाएका थिए ।
भट्टराई सरकारको बहिर्गमनका पक्षमा आफू लागे महाधिवेशनमा आफूविरुद्ध आफ्नै सरकार गिराएको अभियोग लाग्नसक्ने भएकाले आफ्नो बाध्यता बुझिदिन राष्ट्रपतिलाई दाहालले आग्रह गरेका थिए । ‘सहमतिको सरकार नबनाई नहुने र बाबुरामलाई नमनाई पनि नहुने अवस्थामा म छु,’ दाहालको भनाइ उद्धृत गर्दै स्रोतले भन्यो ।
दलहरूबीच सहमति हुनै लागिरहेका बेला भाँड्न खोज्ने विभिन्न पक्षहरू सक्रिय रहेकाले दलहरूबीच सहमति नहुन्जेल समयसीमा नतोक्न आफूहरूले राष्ट्रपतिलाई सुझाव दिएको दाहालनिकट एक नेताको भनाइ छ ।
दाहाललाई जवाफमा राष्ट्रपति यादवले दलहरूको अप्ठयारो आफूले पनि बुझेको र दलहरूलाई अप्ठयारो पार्ने आफ्नो नियत नरहेको भन्दै सहमतिको विकल्प नभएकोमा जोड दिएका थिए । ‘म तपाईंलाई अप्ठयारो पार्दिनँ,’ राष्ट्रपति यादवको भनाइ उद्धृत गर्दै स्रोतले भन्यो, ‘तर, सहमति नभएर स्थिति प्रतिकूल हुँदै गएको छ, निकासका लागि गम्भीर भएर प्रयास अगाडि बढाउनुहोला ।’

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आफू कुन पार्टीको हो भन्नेलाई सर्वोच्च अदालत जान सुझाव दिएका छन् । सोमबार नारी

काठमाडौं । जनता समाजवादी पार्टीले जसपाले संसदीय दलको बैठक बोलाएको छ । मंगलबार बोलाइएको बैठकमा प्रतिनिधिसभामा पार्टीको भूमिका र पछिल्लो

दक्षिण कोरियामा रोजगारदाताले आवासको राम्रो प्रबन्ध गर्न नसके प्रवासी श्रमिकले कार्यस्थल परिवर्तन गरी आफ्नो इच्छाअनुसारको कम्पनीमा जान पाउने भएका छन्

ओछ्यानमै सुतिरहेको अवस्थामा अज्ञात समूहद्वारा १५ दिन पहिले बेपत्ता पारिएका पिपरा गाउँपालिका– ५ सहोडवाका वृद्ध दम्पती अझै फेला परेका छैनन्