नेपालीहरुका अगुवा लक्ष्मी काँग्रेसका नेता भए

१३ चैत्र २०६८, सोमबार १८:११ मा प्रकाशित

योगेन्द्रमिलन छन्त्याल, लिस्बोन, १३ चैत्र । पोर्तुगलमा रहेका नेपालीहरुका चित्तबुझ्दा अगुवा लक्ष्मीप्रसाद सापकोटा आजदेखि काँग्रेसका नेता भएका छन् । नेपाली जन सम्पर्क समिति पोर्तुगलको दोश्रो महाधिवेशनले लक्ष्मीप्रसाद सापकोटालाई अध्यक्षमा निर्विरोध चयन गरेको हो ।

यस अघि गैह्र आवासीय नेपाली संघमा अध्यक्ष रहँदा निर्विवाद भूमिका निर्वाह बहन गरेका सापकोटा जन सम्पर्कको अध्यक्षमा निर्वाचित हुँदा पोर्तुगलमा रहेका नेपालीहरु अचम्म परेका छन् । अधिवेशनले समितिका सबै पदाधिकारीहरुको निर्विरोध चयन गरेको छ ।

निर्वाचितहरुमा उपाध्यक्षत्रयमा खेमराज रानाभाट, सुशील शर्मा गैरे, भानु सापकोटा, महामन्त्रीमा बिनोद घिमिरे, सहमहामन्त्रीद्वयमा नारायण सुवेदी, वुद्धी गुरुङ र कोषाध्यक्षमा विष्णु लुइँटेल रहेका छन् । सदस्यहरुमा अशोक घिमिरे, बिष्णु गौतम, कमल सापकोटा, कृतिकला पोखरेल, महेन्द्र कंडेल, नरेन्द्रनाथ ढकाल, प्रल्हाद कंडेल, राजेन्द्र परियार, सरोज खनाल, शालिकराम घिमिरे, शिवराज पौडेल र उत्तम रिजाल निर्वाचित भएका छन् ।

उम्मेदवारी फिर्ता गर्ने समय सीमामा अध्यक्षका प्रत्यासी भीम केसीले उम्मेदवारी फिर्ता गरेका थिए भने अर्का उम्मेदवार राजकुमार गौतमले आइतबार दिउसो ३:३० बजे मात्र उम्मेदवारी फिर्ता लिएका थिए । निर्वाचन समितिले भने दिउसो १२ बजे देखि ६ बजेसम्म निर्वाचनको समय निर्धारण गरेको थियो ।

अधिवेशनको उद्घाटन सत्रमा प्रमुख अतिथि जन सम्पर्क समिति युरोपका उपाध्यक्ष एवं जन सम्पर्क समिति पोर्तुगलका अध्यक्ष पूर्ण हमालले समझदारीमा समिति चयन गर्न लामो कसरत गर्दा सफल भएको कुरा बताएका छन् । वक्ताहरुले विदेशमा पनि देशको चिन्ताका लागि राजनीति गर्नुपरेको, जनसम्पर्कले नेतृत्वदायी भूमिका निर्वाह गरेको र यहाँको बेरोजगार र आप्रवासी प्रक्रियामा आइपर्ने समस्या समाधानका लागि काम गर्ने भनाइ व्यक्त गरेका थिए ।

मन्तव्यको क्रममा अरुले उम्मेदवारी फिर्ता लिएर निर्विरोध भएकाहरुलाई शासक नभई शासित जस्तो सामाजिक सेवा गर्न चुनौति पनि दिइएको थियो । आयोजकले प्रचारबाजी गरेर पनि गगन थापालाई प्रमुख अतिथिको रुपमा ल्याउन नसकेकोमा क्षमायाचना मागेका थिए ।

नेपाली लोकतान्त्रिक मंचका अध्यक्ष बालाराम बिक, नेपाली जनप्रगतिशील मंचका प्रतिनिधि नारायण सुबेदी, एनआरएन अध्यक्ष रमेश गुरुङ, खेमराज रानाभाट, हेमन्त सेढाई र दामोदर सुवेदीले अधिवेशनको सफलताका लागि शुभकामना दिएका थिए ।

उद्घाटन सत्रको अध्यक्षता उपाध्यक्ष राजकुमार गौतम, स्वागत सचिव सुरेन्द्र अमगाईं, संचालन सदस्य विनोद घिमिरेले गरेका थिए । प्रमुख अतिथि चाहि जनसम्पर्क पोर्तुगलका अध्यक्ष पूर्ण हमाल रहेका थिए ।

दुई वर्ष कार्यकाल रहेको जन सम्पर्कको अधिवेशन चार वर्षपछि मात्र भएको हो । समितिमा २ जना महिला, १ जना जनजाति र १ जना दलित रहेका छन् । जिल्लागत रुपमा हेर्दा नवलपरासीका ४, बागलुंगका ३, तनहुँका ३, अर्घाखांचीका २, कास्कीका २ र चितवनका २ जना रहेका छन् । अरु काठमान्डौ, रुपन्देही र स्याङ्जाका १/१ जना समेटिएका छन् । उपाध्यक्ष मुक्ति नारायण श्रेष्ठको अध्यक्षतामा संचालन भएको बन्द सत्रमा भीम केसीले प्रस्तुत गरेको विधान संशोधन प्रस्ताव र प्रगति प्रतिवेदन साथै कोषाध्यक्ष नारायणप्रसाद सापकोटाले प्रस्तुत गरेको आर्थिक प्रतिवेदन सर्वसम्मत पारित भएको बताइएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

न्यूयोर्क । न्युयोर्क राज्य संसदमा नेपाली मूलकी सराहना श्रेष्ठले उम्मेदवारी घोषणा गरेकी छिन् । सराहनाले न्युयोर्क राज्य संसदको तल्लो सदनमा

अमेरिका। अमेरिकाको मेरिल्याण्डमा अवस्थित मोर्गन स्टेट युनिभर्सिटीमा कार्यरत एक नेपाली मूलका प्राध्यापकले सो विश्वविद्यालयले प्रदान गर्ने रिसर्च एण्ड स्कलरसिप अवार्ड

न्युयोर्क। पत्रकारितामार्फत मानवताका क्षेत्रमा असाधारण सेवा गरेवापत न्युयोर्क निवासी पत्रकार किशोर पन्थीलाई अमेरिकाको विश्वविद्यालयले मानार्थ पीएचडी अर्थात् डाक्टर अफ फिलोसोफीबाट

काठमाडौं । न्यूयोर्क राज्य संसदको चुनावमा पहिलो पटक नेपाली मूलकी एक युवती सांसद बन्ने सम्भावना बढेको छ । नेपाली मुलकी