युक्रेनको अर्को शहर रुसको कब्जामा, जेलेन्स्कीले सक्लान् त पुटिनलाई रोक्न ?

२० असार २०७९, सोमबार १५:२५ मा प्रकाशित

काठमाडौँ । युक्रेनको सेनाले आफ्नो पूर्वी सहर लिसिचान्स्क अब रुसी सेनाको नियन्त्रणमा रहेको पुष्टि गरेको छ । ‘युक्रेनी रक्षा बलहरू लिसिचान्स्कको लागि भयंकर युद्ध पछि आफ्नो स्थानबाट पछि हट्न बाध्य भएका छन् ।’ सेना जनरल स्टाफले भनेका छन् ।

यसअघि रुसी रक्षामन्त्री सर्गेई शोइगुले आफ्नो सेनाले लिसिचान्स्क कब्जा गरेको र सम्पूर्ण लुहान्स्क क्षेत्रमा पूर्ण नियन्त्रण कायम गरेको बताएका थिए । युक्रेनी सैनिकलाई त्यहाँबाट हटाइयो । युक्रेनी सेनाका जनरल स्टाफले भने- ‘युक्रेनी सैनिकहरूको जीवन बचाउन उनीहरूलाई फिर्ता गर्ने निर्णय गरियो ।’

उनले रुससँग गोलाबारुद, विमान, मानव संसाधन र अन्य बलहरू धेरै विकसित भएको बताए ।

युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीले युक्रेनी सुरक्षा बल लिसिचान्स्क फर्किने वाचा गरेका छन् । उनले सैनिकहरुलाई धन्यवाद समेत दिएका छन् ।

यसअघि रुसी गणतन्त्र चेचन्याका प्रमुख रमजान कादिरोभले एउटा भिडियो सार्वजनिक गरेका थिए जसमा लिसिचान्स्कको बिचमा चेचेन लडाकुहरू देखिएका थिए । पश्चिम सर्दै, युक्रेनी नियन्त्रित सहर स्लोभियान्स्कमा भारी गोलाबारी जारी छ । यहाँ अहिलेसम्म ६ जनाको ज्यान गएको छ । लिसिचान्स्क डोनेट्स्क क्षेत्रमा पर्छ । डोनेट्स्क र लुहान्स्क मिलेर औद्योगिक डोनबास क्षेत्र बनाउँछन् ।

युक्रेन विरुद्ध युद्ध लड्नुअघि रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले सम्पूर्ण लुहान्स्क र डोनेस्कलाई युक्रेनबाट स्वतन्त्र घोषणा गरेका थिए । रुसको प्रोक्सी सुरक्षा बलले यहाँ सन् २०१४ देखि विद्रोह चलाएको थियो । एक हप्ता अघि, रूसी सेनाले सेभेरोडोनेत्स्क कब्जा गरेको थियो । रुसी बमबारीका कारण यो सहर पुरै ध्वस्त भएको छ ।

लिसिचान्स्क, सेभेरोडोनेत्स्कमाथि सेभेर्स्की डोनेटस नदी नजिकैको क्षेत्र हो । यो उच्च उचाइ क्षेत्रमा युक्रेन बलियो हुनेछ भन्ने केही आशा थियो । तर रूसी सेनाले भित्र र बाहिरबाट पहुँच नियन्त्रण गरेर शहर वरिपरि आफ्नो घेरा कडा पारेको छ ।

युक्रेनी अधिकारीहरू आइतबार शहरमा जारी द्वन्द्वलाई लिएर असामान्य रूपमा शान्त थिए। यो केही हदसम्म सुरक्षा कारणहरूको कारण हुन सक्छ। तिनीहरू कुनै पनि प्रकारको रणनीतिक फिर्ताको समाचार प्रसारण गर्न चाहँदैनन्। तर लिसिचान्स्कको हारलाई पूर्वी भागमा युक्रेनका लागि अर्को धक्काको रूपमा हेरिनेछ ।

लिसिचान्स्कको पराजय स्पष्ट अर्थ अब डोनबास क्षेत्रमा द्वन्द्व समाप्त हुनेछ । युक्रेनले अझै पनि डोनेट्स्क नजिकैको ठूलो सहरी क्षेत्रलाई नियन्त्रणमा राखेको छ ।

युक्रेनी सैन्य बलहरू अब बाख्मात र स्लोभियान्स्क बीचको रक्षा लाइन निर्माण गर्न कोशिस गर्दै छन् किनकि यी क्षेत्रहरूमा भारी रूसी गोलाबारी जारी छ । दुवै पक्षबाट ठूलो जनधनको क्षति भएको छ ।

अब प्रश्न यो छ कि युक्रेनले रुसको बढ्दो पाइलालाई रोक्न सक्छ वा रुसले आफ्नो सफलतालाई कायम राख्न सक्षम हुनेछ । स्लोभियान्स्क र क्रामाटोर्स्क डोनेट्स्क क्षेत्रका दुई ठूला शहरहरू हुन्, जुन अझै पनि युक्रेनको हातमा छ ।

स्लोभियान्स्कका मेयरले आइतवार शहरमा रुसी बमबारीका कारण १५ वटा आगलागी भएको दाबी गरेका छन् । भिडियोमा पूरै सहरबाट धुवाँको मुस्लो निस्किरहेको देखिन्छ । मेयर वादिम ल्याखले हालैका दिनहरूमा यो सबैभन्दा भयानक बम विस्फोट भएको बताए ।

यसैबीच रुसले युक्रेनले सीमावर्ती सहर बेलगार्डमा जानाजानी क्षेप्यास्त्र प्रहार गरी सर्वसाधारणलाई निशाना बनाएको आरोप लगाएको छ । रुसको यो सहर युक्रेनको उत्तरी सिमानाबाट ४० किलोमिटर मात्र टाढा छ ।

सहरका गभर्नरले आक्रमणमा चार जनाको मृत्यु भएको बताएका छन् । यसै क्रममा रुसका रक्षामन्त्रीले युक्रेनका तीनवटा तोचका–यू मिसाइल खसालेको तर त्यसको मलबा आवासीय भवनमा खसेको बताए । युक्रेनी अधिकारीहरूले रुसी दाबीलाई अस्वीकार गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । देशभर आंशिकदेखि सामान्य बदली रही तीन प्रदेशमा भारी वर्षा हुने भएको छ । जल तथा मौसम विज्ञान विभागका

काठमाडौँ । काठमाडौँको बालाजुमा रहेको जुत्ता कारखानामा आगलागी भएको छ ।काठमाडौँ महानगरपालिका–१६ बालाजु बाइपास नजिकको एक घरमा केहीबेर अगाडि आगलागी

महेन्द्रनगर । पछिल्लो समय सुदूरपश्चिममा कोरोना भाइरसको सङ्क्रमण बढ्दै गए पनि त्यसको नियन्त्रणका लागि सतर्कता भने अपनाइएको छैन । भारतका

काठमाडौँ । राष्ट्रिय सूचना आयोगले सूचना नदिने ३३ कार्यालय प्रमुखलाई कारबाही गरेको छ । आयोगले सूचनाको हकसम्बन्धी ऐन, २०६५ को