कपिलवस्तुका वुद्धस्थलहरु संरक्षण हुन सकेनन्

१२ चैत्र २०६८, आईतवार १५:१६ मा प्रकाशित

कपिलवस्तु, १२ चैत । सरकारले सन् २०१२ लाई लुिम्बनी भ्रमण वर्ष घोषणा गरिसके पनि कपिलवस्तुको बुद्धसँग सम्बन्धित अत्यन्त महत्वपूर्ण मानिएको पुरातात्विक महत्वका ठाउँहरु सिसहनियाकोटको अस्तित्व संकटमा परेको छ । सरकारले आगामी वर्ष २०१२ लाई लुम्बिनी भ्रमण वर्ष घोषणा गर्दै लुम्बिनीका विकासमा मात्र लगानी गरिए पनि कपिलवस्तुमा वुद्धसँग सम्बन्धित दर्जनौं स्थलहरु संरक्षणविहीन भएका छन् । कपिलवस्तुमा रहेका वुद्ध स्थलहरुका बारेमा कुनै प्रचार प्रसार समेत गरेको पाइदैन् । भारतीय सीमा क्षेत्रबाट अत्यन्तै नजिक रहेको बलुहवा गाविसमा पर्ने सिसहनियाकोट राज्य तथा स्थानीय निकायबाट समेत अतिक्रमित बन्दै गएको छ । संरक्षणको जिम्मा पाएको लुम्बिनी विकास कोषले वेवास्ता गर्दा अहिले त्यो ठाउँमा खेतीपाती गर्न थालिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । चितवनमा दैनिक पाँच हजार रुपैयाँ दिएर यौन धन्दामा लगाइएका १० जनाको उद्धार गरिएको छ । प्रहरीका अनुसार चितवनको

काठमाडौं । पूर्वसभामुख कृष्णबहादुर महराले उच्च अदालतबाट पनि सफाइ पाएका छन् । जवर्जस्ती करणी उद्योग मुद्दामा अदालतले सफाइ दिएको हो

बागलुङ । “विगत तीन वर्षदेखि श्रीमान् विदेशमा छन् । देवर सधैँ घरमा आइरहन्थे । मदिराले लठ्ठ भएकाले बेला के–के भयो

उदयपुर जिल्लाको त्रियुगा नगपालिका–८ उत्तराई टोलमा आज बिहान ५ बजे खुुकरी प्रहारबाट एक वृद्धको हत्या भएको छ । जिल्ला प्रहरी