कपिलवस्तुका वुद्धस्थलहरु संरक्षण हुन सकेनन्

१२ चैत्र २०६८, आईतवार १५:१६ मा प्रकाशित

कपिलवस्तु, १२ चैत । सरकारले सन् २०१२ लाई लुिम्बनी भ्रमण वर्ष घोषणा गरिसके पनि कपिलवस्तुको बुद्धसँग सम्बन्धित अत्यन्त महत्वपूर्ण मानिएको पुरातात्विक महत्वका ठाउँहरु सिसहनियाकोटको अस्तित्व संकटमा परेको छ । सरकारले आगामी वर्ष २०१२ लाई लुम्बिनी भ्रमण वर्ष घोषणा गर्दै लुम्बिनीका विकासमा मात्र लगानी गरिए पनि कपिलवस्तुमा वुद्धसँग सम्बन्धित दर्जनौं स्थलहरु संरक्षणविहीन भएका छन् । कपिलवस्तुमा रहेका वुद्ध स्थलहरुका बारेमा कुनै प्रचार प्रसार समेत गरेको पाइदैन् । भारतीय सीमा क्षेत्रबाट अत्यन्तै नजिक रहेको बलुहवा गाविसमा पर्ने सिसहनियाकोट राज्य तथा स्थानीय निकायबाट समेत अतिक्रमित बन्दै गएको छ । संरक्षणको जिम्मा पाएको लुम्बिनी विकास कोषले वेवास्ता गर्दा अहिले त्यो ठाउँमा खेतीपाती गर्न थालिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

गत वर्ष कोरोना सङ्क्रमणको दर तीव्र भएका बेला दैलेखमा आइसीयू र भेन्टिलेटर जडान भयो । तीनवटा आइसीयू र दुईवटा भेन्टिलेटरका

काठमाडौं । ईस्लाम धर्मावलम्वीहरूको महान पर्व रमजान आज धुमधामसँग मनाउने तयारीमा जुटेका छन् । यो पर्वलाई ‘इद उल फित्तर’ भनिन्छ

एक महिनाअघि वैदेशिक रोजगारीका क्रममा खाडी मुलुक दुबई पुगेका झापा, कमल गाउँपालिकाका चार युवा अलपत्र परेका छन् । स्थानीय दलालमार्फत

काठमाडौँ । काठमाडौँ उपत्यकामा निषेधाज्ञा १५ दिन थप भएको छ । मंगलवार उपत्यकाका तीनवटै जिल्लाका प्रमुख जिल्ला अधिकारीको बैठकले निषेधाज्ञा