कपिलवस्तुका वुद्धस्थलहरु संरक्षण हुन सकेनन्

१२ चैत्र २०६८, आईतवार १५:१६ मा प्रकाशित

कपिलवस्तु, १२ चैत । सरकारले सन् २०१२ लाई लुिम्बनी भ्रमण वर्ष घोषणा गरिसके पनि कपिलवस्तुको बुद्धसँग सम्बन्धित अत्यन्त महत्वपूर्ण मानिएको पुरातात्विक महत्वका ठाउँहरु सिसहनियाकोटको अस्तित्व संकटमा परेको छ । सरकारले आगामी वर्ष २०१२ लाई लुम्बिनी भ्रमण वर्ष घोषणा गर्दै लुम्बिनीका विकासमा मात्र लगानी गरिए पनि कपिलवस्तुमा वुद्धसँग सम्बन्धित दर्जनौं स्थलहरु संरक्षणविहीन भएका छन् । कपिलवस्तुमा रहेका वुद्ध स्थलहरुका बारेमा कुनै प्रचार प्रसार समेत गरेको पाइदैन् । भारतीय सीमा क्षेत्रबाट अत्यन्तै नजिक रहेको बलुहवा गाविसमा पर्ने सिसहनियाकोट राज्य तथा स्थानीय निकायबाट समेत अतिक्रमित बन्दै गएको छ । संरक्षणको जिम्मा पाएको लुम्बिनी विकास कोषले वेवास्ता गर्दा अहिले त्यो ठाउँमा खेतीपाती गर्न थालिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ ।सरकारले पेट्रोलको २० र डिजेलको २९ रुपैयाँ मूल्य घटाउने घोषणा गरेको छ । शनिबार अयोजित आकस्मिक पत्रकार सम्मेलनमा उद्योग

गत जेठ २३ गते बर्दियाको मधुवन नगरपालिका–२ छोट्की सोनाहा गाउँकी ४१ वर्षीया अस्मिता थारुलाई चितुवाले आक्रमण गरी घाइते बनाएपछि आक्रोशित

काठमाडौँ। प्रहरीले पछिल्लो समयमा सामाजिक सञ्जाल तथा विभिन्न माध्यम प्रयोग गरी प्रलोभन दिएर ठगी गर्ने कार्य बढिरहेको भन्दै त्यसतर्फ सचेत

बाँके । नेपालगञ्ज-१० स्थित बाँके जिल्ला कारागारमा क्षमताभन्दा बढी कैदीबन्दी रहेका छन् । क्षमताभन्दा बढी राखिएपछ उनीहरुको सुरक्षा चिन्ता र