यस्तो छ विश्वको सबैभन्दा रंगीन शहर लस भेगासको इतिहास

१३ असार २०७९, सोमबार ०७:१९ मा प्रकाशित

काठमाडौँ । अमेरिकाको मोजावे मरुभूमिमा अवस्थित एउटा सहर लस भेगास । एक समय थियो जब लस भेगास डाकुहरूको मनपर्ने ठाउँ थियो । तर आज यो प्रत्यक्ष मनोरञ्जनको लागि संसारभर प्रसिद्ध छ । ‘भेगासमा के हुन्छ, भेगासमा रहन्छ’, यो प्रसिद्ध नारा हो, जसको माध्यमबाट लस भेगासले अब ‘एडल्ट प्याराडाइज’ को रूपमा विश्वव्यापी रूपमा आफ्नो पहिचान बनाइरहेको छ । लस भेगास संसारको त्यो सहर हो जहाँ सबैभन्दा महँगो ब्रान्ड, महँगो होटल, सबैभन्दा विलासी रिसोर्ट-क्यासिनोहरू ग्राहकहरूको लागि लाइनमा उभिन्छन् ।

लस भेगासको इतिहास

१८२९ मा, राफेल रिवेरा नामक एक युरोपेलीले लस भेगासको यो उपत्यका भ्रमण गरे । १८औं शताब्दीमा, यहाँ हरियो घाँसहरू थिए । युरोपेलीहरूले तिनीहरूलाई भेगास भन्थे । यी मैदानहरूको कारण, यस उपत्यकाको नाम लास भेगास थियो । लास भेगास १८५५ मा संयुक्त राज्य अमेरिकाको सदस्य भयो । र १९०५ मा यो एक शहरको रूपमा मान्यता प्राप्त थियो । दोस्रो विश्वयुद्ध पछि, लस भेगासमा क्यासिनो, होटल र क्लबहरूको संख्या द्रुत रूपमा बढ्यो । यस अवधिमा यो ‘अवश्य भ्रमण गर्ने ठाउँ’ को रूपमा विकसित हुदै गयो ।

लस भेगास यसको रात्रि जीवन र क्लबहरूको लागि प्रसिद्ध छ । त्यहाँ ‘स्ट्रिप’ नामको ७ किलोमिटर लामो सडक छ, जहाँ धेरै प्रसिद्ध क्यासिनो र क्लबहरू सँगै छन् । त्यस्तै ‘डाउनटाउन’ पनि यहाँको रात्रि जीवनका लागि उत्कृष्ट ठाउँ हो । विश्वका चर्चित कलाकारहरूको लाइभ शो र कन्सर्टहरू यहाँ हुन्छन् । यहाँ ५५० फिट अग्लो फेरीस ह्वील पनि छ । यो पाङ्ग्रा यति ठूलो छ कि यसलाई एक पटक घुमाउन पूरा ३० मिनेट लाग्छ ।

यी तीस मिनेटमा तपाईले उचाइबाट लस भेगासको दृश्य देख्न सक्नुहुन्छ । धेरै जादुई शो, कमेडी शो र संगीत कन्सर्ट यहाँ दैनिक देख्न सकिन्छ । पेन एण्ड टेलर, ब्लू म्यान ग्रुप कस्मोपोलिटन र पूल कन्सर्टहरू यहाँ धेरै लोकप्रिय छन् ।

यो एक शहर हो जहाँ नवीकरण कार्य सधैं चलिरहेको छ। पूर्ण रूपमा राम्रो भवनहरू नयाँ रूपको लागि भत्काइएका छन् । मानिसहरूले रेट्रो डाउनटाउनको यात्रा सन्तोषजनक पाउँछन् । यदि तपाइँ पुरानो विद्यालय, क्यासिनो हेर्न चाहनुहुन्छ भने, त्यसपछि नियोन संग्रहालय भ्रमण गर्न नबिर्सनुहोस् । यहाँ तपाईंले पुरानो भेगासको साथ संरक्षित शहरको इतिहाससँग सम्बन्धित धेरै अनौंठो चीजहरू देख्नुहुनेछ ।

संसारका सबै भागबाट मानिसहरू लस भेगास आउँछन् । त्यसैले चाइनिज, थाई, इन्डियन, टर्की, स्पेनिस सबै प्रकारका खाना यहाँ उपलब्ध छन् । रिजर्भा स्टेक, हट डग, लार्ज बर्गर र स्यान्डविच यहाँका स्वादिष्ट परिकारहरूमा प्रख्यात छन् । लस भेगास भ्रमण गर्ने सबैभन्दा राम्रो समय मार्च र मे बीच हो । किनभने यी महिनाहरूमा लस भेगासमा भीड धेरै कम हुन्छ ।

२०१८ को केहि रिपोर्टहरुको अनुसार, ६ लाख ५० हजार जनसंख्या भएको यो शहरको हरेक वर्ष लगभग ४१ मिलियन पर्यटकहरुले लस भेगासको भ्रमण गर्छन् । लस भेगासलाई लाखौं रोशनीका कारण पृथ्वीको सबैभन्दा उज्यालो ठाउँ मानिन्छ । लस भेगासको हरेक होटलको कोठामा एक रात बिताउन एक व्यक्तिलाई २८८ वर्ष लाग्ने विश्वास गरिन्छ । २०१३ को एक अध्ययनले पत्ता लगायो कि १७ प्रतिशत मानिसहरू भेगासमा जुवा खेल्न मात्र आउँछन् र ७१ प्रतिशत मानिसहरू जो भेगास आउँछन् जुवा खेल्न थाल्छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । देशभर आंशिकदेखि सामान्य बदली रही तीन प्रदेशमा भारी वर्षा हुने भएको छ । जल तथा मौसम विज्ञान विभागका

काठमाडौँ । काठमाडौँको बालाजुमा रहेको जुत्ता कारखानामा आगलागी भएको छ ।काठमाडौँ महानगरपालिका–१६ बालाजु बाइपास नजिकको एक घरमा केहीबेर अगाडि आगलागी

महेन्द्रनगर । पछिल्लो समय सुदूरपश्चिममा कोरोना भाइरसको सङ्क्रमण बढ्दै गए पनि त्यसको नियन्त्रणका लागि सतर्कता भने अपनाइएको छैन । भारतका

काठमाडौँ । राष्ट्रिय सूचना आयोगले सूचना नदिने ३३ कार्यालय प्रमुखलाई कारबाही गरेको छ । आयोगले सूचनाको हकसम्बन्धी ऐन, २०६५ को