बालिबालिकालाई शिक्षा दिनुपर्ने राष्ट्रपति कारजाइको भनाइ

१२ चैत्र २०६८, आईतवार ०९:२० मा प्रकाशित

काठमाडौ, १२ चैत । अफगानिस्तानका राष्ट्रपति हमिद कारजाइले आदिवासी तथा धार्मिक नेताहरूलाई बालिबालिकालाई शिक्षा दिन अभिप्रेरित गर्न आह्वान गर्नुभएको छ । अफगानिस्तानका नेताले मुलुकको विद्यालय वर्षको आरम्भका अवसरमा आयोजित एक समारोहमा त्यस्तो आह्वान गर्नुभएको हो । उहाँले विद्रोही समूहलाई शिक्षक तथा विद्यालयका बालबालिकामाथि आक्रमण नगर्न पनि आग्रह गर्नुभयो ।
अफगानिस्तानमा सन् १९९६ देखि २००१ सम्म महिलालाई शिक्षा प्राप्त गर्न तथा काम गर्न प्रतिबन्ध लगाइएको थियो र उनीहरूलाई कसैको साथ नलिकनै घर बाहिर नजान पनि आदेश दिइएको थियो । राष्ट्रपति काराजाइले बालबालिकालाई शिक्षाबाट वञ्चित गर्नु जनताको शत्रु बन्नु भएको बताउनुभयो । सन् २००२ मा अफगानिस्तानका १० लाख बालबालिका विद्यालय जान्थे भने सन् २०१० मा ३० प्रतिशत शिक्षक महिला रहेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

बेइजिङ । कोरोना भाइरसको उद्गमस्थल चीनमा पछिल्लो समयमा नयाँ सङ्क्रमितहरु भेटिने क्रम बढेको बताइएको छ । चीनमा आइतबार कोरोना भाइरसका

सिड्नी । अष्ट्रेलियाको संघीय राजधानी सिड्नीमा संकटकाल घोषणा गरिएको छ । कोरोनाभाइरसको महामारी बढ्दै गएकाले त्यसलाई न्युनिकरण गर्नका लागि शुक्रबार

भारतको मुम्बईमा बाढीले घर भत्काउँदा कम्तीमा २५ जनाको मृत्यु भएको छ । अत्यधिक बर्षाका कारण आएको ठूलो बाढी मुम्बईका बस्तीहरुमा

न्यूयोर्क । विश्वमा कोरोना भाइरसको संक्रमण फेरि बढ्न थालेको छ । संक्रमण उच्च विन्दुमा पुगेर नियन्त्रणमा आएका भारत, बेलायत, अमेरिका