बालिबालिकालाई शिक्षा दिनुपर्ने राष्ट्रपति कारजाइको भनाइ

१२ चैत्र २०६८, आईतवार ०९:२० मा प्रकाशित

काठमाडौ, १२ चैत । अफगानिस्तानका राष्ट्रपति हमिद कारजाइले आदिवासी तथा धार्मिक नेताहरूलाई बालिबालिकालाई शिक्षा दिन अभिप्रेरित गर्न आह्वान गर्नुभएको छ । अफगानिस्तानका नेताले मुलुकको विद्यालय वर्षको आरम्भका अवसरमा आयोजित एक समारोहमा त्यस्तो आह्वान गर्नुभएको हो । उहाँले विद्रोही समूहलाई शिक्षक तथा विद्यालयका बालबालिकामाथि आक्रमण नगर्न पनि आग्रह गर्नुभयो ।
अफगानिस्तानमा सन् १९९६ देखि २००१ सम्म महिलालाई शिक्षा प्राप्त गर्न तथा काम गर्न प्रतिबन्ध लगाइएको थियो र उनीहरूलाई कसैको साथ नलिकनै घर बाहिर नजान पनि आदेश दिइएको थियो । राष्ट्रपति काराजाइले बालबालिकालाई शिक्षाबाट वञ्चित गर्नु जनताको शत्रु बन्नु भएको बताउनुभयो । सन् २००२ मा अफगानिस्तानका १० लाख बालबालिका विद्यालय जान्थे भने सन् २०१० मा ३० प्रतिशत शिक्षक महिला रहेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

नयाँ दिल्ली । कोरोना महामारीको नयाँ प्रकारले आक्रान्त बनेको भारतमा पछिल्लो केही दिनयता भने संक्रमितको संख्यामा केही कमी आएको छ

जेनेभा । विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) का प्रमुख एवं महानिर्देशक टेड्रस अधानोम गेब्रेयससले कोभिड–१९ सङ्क्रमणको दर बढ्दै जाँदा र धेरै

छिमेकी मुलुक भारतमा कोरोना संक्रमणको गतिले आज पनि नयाँ रेकर्ड कायम गरेको छ । भारतमा पछिल्लो २४ घण्टामा ४ लाख

इजरायलको एक धार्मिक समारोहमा भागदौड मच्चिंदा ३८ जनाको मृत्यु भएको छ । इजरायली अधिकारीहरुका अनुसार इजरायलको पुर्व पश्चिम क्षेत्र माउण्ट