महिमा लोडशेडिङको (लेखनाथ थापा)

११ चैत्र २०६८, शनिबार १६:५२ मा प्रकाशित

लोडसेडिङले सबैलाई दिक्क पारेका बेलामा तलाई मात्र केको खुसी भन्नु होला। मलाई त खुसी नै लागिरहेको छ । किनकि आजसम्म दिनमा आठ घण्टा मात्र न हो । जावो आठ घण्टा बिजुली देख्नल नपाउँदा के भो र । जावो आठ घण्टा नाथे दैनिक नित्यकर्म गर्दा गर्दै बिताउन सकिन्छ । बाँकी सोह्र घण्टा बिजुलीसँग उठबस गर्न पाइएकै छ । मानिसहरु त्यत्तिकै आत्तिएका छन्, कुरा काटेका छन्, काटेका छन् । पोहोरसाल दिनमा सोह्र घण्टा अँध्यारो खेपेको बिर्सनु भो ? यसपाली अहिलेसम्म मात्र आधा याने आठ घण्टा । पुरा र आधाको फरक हिसाव गर्ने हो भने सिधै आधा फाइदा । पछि लोडसेडिङ बढ्जाने कुरा आफ्नै ठाउँमा छ ।

हिजोअस्ति कुन दिन हो मन्त्रीजी प्रष्ट्याउँदै हुनुहुन्थ्यो; लोडसेडिङ अझ बढ्छ भनेर । बढ्दाबढ्दै अठार घण्टा पुग्‌छ रे । यो सुन्दा त मन त्यसै फुरुंग भएर आउँछ । आहा ! आजभोली कत्ति रमाइलो । एकैछिनमा फेरी मन कुँडिएर आउँछ । अठार घण्टा लोडसेडिङ भयो भने ? हुन्छ, नहुने कुरै छैन । मन्त्रीले भनेका कुरा नपत्याए कसका कुरा पत्याउने । तव त बिजुली नानीसँग भेटै नहुने भो । बिहान उठेदेखि राती नसुतेसम्म लोडसेडिङ । अनि कसरी भेट होला त, सपनामा ?

मन्त्रीजी दिक्क हुनुभारछ । जति लोडशेडिङ गरेपनि हुनेखानेका घरमा सँधै उज्यालो । यो वर्गले इन्भर्टर राखेर झन धेरै विद्युत खपत गर्दा रहेछन् । हुँदा खानेहरुलाई झन सास्ती भा छ । मन्त्रीजीले नयाँ उपाय निकाल्नु भो इन्भर्टरको आयात नै किन बन्द नगर्ने । तर आयात बन्द गरेको एक बर्ष भैसक्यो । हुनेखानेहरुका घरमा कहिल्यै अँध्यारो छिरेन । इन्भर्टरको आयात बन्द गर्ने उपायले काम नगरेको हो त भनेर पत्रकारले सोधनी गर्दा वहाँ भन्दै हुनुहुन्थ्यो हामीले हिउँदमा लोडशडिङ गर्दाका बखतमा मात्र इन्भर्टरको आयात बन्द गरेका हौं; बर्षा याममा होइन । धूर्तहरुले वर्षायाममा इन्भर्टरको आयात गरी हिउँदमा बिक्री गर्दारहेछन् त के गर्ने ।

एकताका एउटा यस्ता मन्त्री आउनु भो । अलिक दिन लोडशेडिङ बन्द गराउनु भो । लोडशेडिङ होइन कि बढी भन्दा बढी विद्युत खपत गर्न उपभोक्ताहरुलाई सल्लाहा पो दिनुभो । भरसक सबैले हिटरमा खाना पकाई खेरजाने विद्युत खपत गर्नुपर्छ भन्दै ग्यास र मटितेल भन्दा हिटरमा खाना पकाउँदा सस्तो पर्छ भन्न पनि भ्याउनु भो । त्यसबेला विद्युत प्राधिकरणाले पनि मन्त्रीजीकै भाषामा खोक्यो । तर दुःखको कुरो मन्त्रीजी धेरैदिन टिक्नु भएन । फेरी लोडशेडिङ शुरु भैगो । धेरैलाई बुझ्न गाह्रो भयो । कहिले नपुग्ने कहिले धेरै हुने यो लोड भन्ने चीज कस्तो विचित्रको हुँदोरहेछ । तर मेरो सोझो दिमागले पछि आफैं चित्त बुझायो । विद्युतको लोड भनेको चाहिए अनुसार बढाउन र घटाउन सकिने प्रचुर लचकता भएको इलास्टिक वस्तु रहेछ क्यार ।

तर जे होस लोडशेडिङले नेपाललाई एउटा छुट्टै पहिचान दिएको छ । अरु उज्यालो मनपराउँछन् । हामी नेपालीहरु अन्धकार प्रेमी भएकाछौं । सुनको भाउले नयाँ कीर्तिमान कायम गरे झैं लोडशेडिङको मामलामा नेपालले पनि विश्वए किर्तिमान कायम नगर्ला भन्न सकिन्न । यस मामलामा हाम्रा मन्त्रीहरु पनि सचेत छन् । जो मन्त्री आएपनि भरसक लोडशेडिङ कसरी बडाउन सकिन्छ भन्ने विषयमा रातोदिन कसरत गरेकै हुन्छन् । आफ्नो पालामा विश्वभ किर्तिमान कायम गर्न गराउन कसलाई पो रहर हुन्न र । चौबीसमा चौविस नभएपनि कम्तिमा अठार घण्टा लोडशेडिङको समयावधि पुर्यााउने हाम्रो लक्ष्य हो । तर पोहोर परार सालमा पनि यो लक्ष्य हाँसिल गर्न सकिएन । सोह्र घण्टासम्म पुगेर फर्किनु पर्यो् । यो साल के होला भन्न सकिएन तर अर्को साल सम्ममा पक्कैपनि अठार घण्टाको लोडशेडिङ गर्ने लक्ष्यमा कसो नपुगिएला ?
हरेक कुरालाई सकारात्मक सोचबाट हेर्नु पर्दछ । लोडशेडिङ जतिसुकै बढेपनि यसका सकारात्मक पक्षहरु प्रसस्तै छन् । यसबाट धेरै फाइदा पनि लिन सकिन्छ । अथवा यसलाई यसरी भनौं कि नेपालले सालबसाली रुपमा लोडशेडिङबाट धेरै फाइदा लिइरहेको छ । कसरी भन्नुहोला । ल सुन्नुहोस-

लोडशेडिङका कारणले उद्योग कलकारखाना कम चल्ने वा बन्द हुनेहुँदा कामदारहरुको कार्यबोझ घट्छ । कम काम गरेनि तलब पाकिहाल्छ । मालिक वर्गलाई पनि प्रसस्त फुर्सत हुन्छ । मनोरन्जन, खेलकुद, घुमफिर जे जे गरेपनि भो । सन २०११ लाई पर्यटन वर्ष मनाउन हामीहरुलाई फुर्सत पनि त चाहिएको छ । फेरी कल कारखाना बन्द भएपछि प्रदुषण कम हुन्छ नै । प्रदुषण कम हुनु भनेको कार्वन उत्सर्जन कम हुनु हो । यसैपनि नेपालले अन्य विकसित मुलुक भन्दा कम कार्वन उत्सर्जन गरी बायुमण्डल स्वच्छ राख्न मा योगदान पुर्यािएको छ र यसवापत डलर प्राप्त गर्ने गरेको छ । अझ देशका उद्योगधन्दा सबै बन्द हुनेहो भने त कार्वन उत्सर्जन शून्य हुनेछ । यो शून्यताका आधारमा देशले झन् ठूलो धनराशि भित्र्याउन सक्नेछ । के यो हाम्रोलागि खुसीको विषय होइन र ?

जे कुरालाई पनि कम खर्च गरे बचत धेरै हुन्छ । यो सर्वमान्य सिद्धान्त हो । यस अनुसार लोडशेडिङ गरी कम खर्च गर्दा विद्युत धेरै बचत हुन्छ । यसरी बचत गरी राखेमा आवश्यक पर्दा चाहिएजति खर्च गर्न पाइन्छ । पत्याउनु भएन ? प्राविधिक कुरा जेसुकै होस् । तर सोझो हिसाव गर्दा विद्युत प्राधिकरणले लोडशेडिङबाट धेरै विद्युत बचत गर्नेगरेको छ । तिहारमा हेर्नुहोस् त । नेपाल अधिराज्यभरी एकैपटक झिलिमिली बिजुली बल्छ । फारुतिनु गर्दै, बचत गर्दै, गर्जो टार्दै गर्ने विद्युत प्राधिकरणको यो शैली मलाई साह्रै माहान लाग्दछ ।

आफ्नो घर नजिकैको एउटा डान्सबारको आवाजले दिक्क भएर कुलेश्व्रका एक महानुभावले एकदिन रातको एक बजे आफ्नो बन्दुक झिकेर गई त्यस डान्सबारको साइनबोर्डमा दशौं गोली बर्षाएका थिए । पाँचसात वर्ष अघि लोडशेडिङ नहुँदाका बखत आएको एउटा समाचार हो यो । सबैले सुन्नु/पढनु भएकै हुनुपर्छ । तर लोडशेडिङ हुँदा यस्तो सास्ती कसैले बेहोर्नु पर्दैन । रात्रि व्यवसायहरु होटल, रेस्टुँरा, डान्सबार, गजल, दोहोरी सबै बन्द । मसाज पार्लर, डिस्को, क्यासिनो सबै बन्द । न हुल्याहा फटाहाहरुको बिगबिगी । न यातायातको घाइँघुईं । अनि चकमन्न शान्त रात । सहरबासीलाई आनन्दको निन्द्रा । धन्य लोडशेडिङ ।

लोडशेडिङले नयाँ आयोजनाहरु ल्याउन प्रेरित गर्दछ । निर्माणाधिन विद्युत आयोजनाहरु पनि चाँडो सम्पन्न गर्न दवाव सृजना हुन्छ । यसबाट आधिकारी वर्गलाई कुन आयोजना ल्याउँदा कसरलाई कति र आफुलाई कति फाइदा पुग्छ भनेर गृहकार्य गर्न सजिलो हुन्छ । यस्तो दवावका अवसरमा ठेकेदारलाई पनि झटपट लटपट गरी आयोजना हस्तान्तरण गर्न ठूलो सहयोग पुग्दछ ।

आजकाल काठमाडौंमा ट्राफिक जामको उस्तै समस्या भएको छ । लोडशेडिङ हुँदा यो समस्या पनि स्वतः समाधान हुन्छ । नरहे बाँस नबजे बाँसुरी भनेझैं न रातो बत्ति बल्छ न अनावश्य क गाडिहरु रोकिन्छन् । त्यसैगरी लिफ्टहरु बन्द हुन्छन् । मानिसहरु स्वतः भर्‍याङ चड्छन् ओर्लन्छन् । यसले शारीरिक कसरत बड्छ । मानिसहरु निरोगी हुन्छन् । औषधीको आयात घट्छ । व्यापार घाटा कम हुन्छ । देशमा आर्थिक क्रान्ति गर्नुनै छ । जव देशको ब्यापार घाटा कम हुन थाल्छ तव आर्थिक क्रान्तिको श्रीगणेश हुन्छ ।

विद्यार्थीहरुको पढाई बिगार्ने प्रमुख कारक तत्व टिभी नै हो । लोडशेडिङले टिभी नचलेपछि पढाई बिग्रिने कुरै भएन । विद्यार्थीको पढाई सप्रनु भनेको कसैका छोराछोरी नबिग्रनु हो । छोराछोरी नबिग्रनु भनेको आमाबाबुका नगद, गरगहना, हाँडाभाँडा आदि सुरक्षित हुनु हो । विद्यार्थीहरु मात्र किन, हरेक मानिसको बौद्धिक स्तर बढाउन पनि लोडशेडिङले मद्दत पुर्यााउँछ । कसरी भन्नुहोला । जव हातको रिमोटले काम गर्दैन तब उ फुर्सत हुन्छ । फुर्सत भएपछि केहिन केही गर्न अग्रसर हुन्छ । मइनबत्ती बालेरै भएपनि पढ्न लेख्नउ कोशिस गर्दछ । पढन लेख्नछ नसके उ सोचमग्न हुन्छ । जव मानिसलाई सोचने फुर्सद हुन्छ तव उसको बौद्धिक विकास हुन्छ हुन्छ । अब भन्नुहोस् त के लोडशेडिङ गर्नु खराव काम हो ?

बहुउपयोगी, बहुजन हिताय, धन्य लोडशेडिङ !
सबैले गुणगान गाउनै पर्ने, धन्य लोडशेडिङ !

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । मदन पुरस्कार २०७७ को प्रारम्भिक सूचीमा ९ वटा पुस्तक परेका छन् । मदन पुरस्कार गुठीले शुक्रबार ९ वटा

काठमाडौं । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नेपाली वाङ्‍मय क्षेत्रका विभिन्न व्यक्तित्वलाई विभिन्न प्रज्ञा पुरस्कार प्रदान गर्नुभएको छ । नेपाल प्रज्ञा-प्रतिष्ठानद्वारा राष्ट्रपति

काठमाडौं । नेपाली साहित्यका आदिकवि भानुभक्त आचार्यको २०८औँ जन्मजयन्ती आज देश तथा विदेशका विभिन्न स्थानमा समेत विविध कार्यक्रमको आयोजना गरी

काठमाडौं । साहित्यकार डा वानीरा गिरिको गए राति कोरोना सङ्क्रमणले निधन भएको छ । काठमाडौँ बानेश्वरस्थित निजामती अस्पताल पु¥याइएको आधा