क्यान्सरबाट यसरी मुक्ति दिलाउँदै छ किमो–बाथ

२१ मंसिर २०६९, बिहीबार १४:०१ मा प्रकाशित

क्यान्सरबाट बच्नका लागि विश्वभर अनेक किसिमका उपायहरूको खोजी जारी छ । यसक्रममा हालै पत्ता लागेको ‘किमोबाथ’ क्यान्सर उपचारका लागि प्रचलनमा रहेको किमोथेरापीभन्दा धेरै प्रभावकारी रहेको र यसबाट क्यान्सररोगीहरूलाई ठूलो राहत मिल्ने अनुमान गर्न थालिएको छ । किनकि, किमोथेरापीको मद्दतले शरीरमा तीव्र गतिमा बढिरहेको क्यान्सरलाई नष्ट त तुल्याइन्छ तर यसबाट शरीरको अन्य भागमा अत्यन्त ठूलो नोक्सानी पुग्छ ।
यसक्रममा बेलायतमा पहिलोपटक लिभर क्यान्सरबाट पीडित एक व्यक्तिलाई ‘किमोबाथ’को माध्यमबाट ठीक पारिएको र उक्त विधि किमोथेरापीको तुलनामा निकै प्रभावशाली र कम हानिकारक रहेको सम्बन्धित चिकित्सकहरूले दाबी गरेका छन् ।
‘साउथैम्पटन जनरल हस्पिटल’का चिकित्सकहरूका अनुसार किमोबाथमा शरीरको जुन अङ्गमा दबाईको प्रयोग गरिन्छ त्यसबाट दोस्रो हिस्सामा कुनै प्रभाव पर्दैन, जसले गर्दा किमोथेरापीका कारण उत्पन्न हुने कष्टबाट रोगीलाई पूरै राहत मिल्दछ । यस विधिबाट औषधि पनि कम लाग्ने बताइएको छ । सामान्यतया किमोथेरापीमा औषधिको प्रयोग सुईमार्फत नसामा पठाइन्छ जसले सोझै ट्युमरलाई प्रभावित गर्नुको साटो सिङ्गै शरीरमा पुग्छ । यसले क्यान्सररोगीलाई हरदम थकित अनुभूति गराइदिन्छ, रोगीको कपाल झारिदिन्छ र बाँझोपनको खतरा पनि बढाइदिन्छ । तर, किमोबाथले यो सबै खतराबाट जोगाउँछ ।
किमोबाथअन्तर्गत उपचार गर्नुपर्ने अङ्गलाई शरीरबाट अलग गरिन्छ, त्यसलाई औषधिमा भिजाएर एक घन्टासम्म राखिन्छ र फेरि पुरानै ठाउँमा त्यसलाई फिट गरिन्छ । आश्चर्य त यो छ कि त्यति गरेपछि पनि पूर्ववत् रूपमा उक्त अङ्गमा पूर्ण रूपले स्वच्छ रगत प्रवाहित हुन थाल्दछ । यसलाई उक्त उपचारसँग सम्बन्धित डाक्टर ब्रिआन स्टेडम्यानले एक आश्चर्यजनक उपलब्धिका रूपमा व्याख्या गरेका छन् ।
किमोबाथ उपचार पद्धतिमाथि युरोपका साथसाथै अमेरिकामा पनि थप प्रयोग भइरहेको र छिट्टै यो आमउपचारका रूपमा आउने बताइएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

बेइजिङ । ट्विटरले चीन र रसियासहित छ देशका विभिन्न संघ संस्थाकाे अकाउन्ट हटाएकाे छ । सरकारकाे अनावश्यक प्रचार गरेकाे भन्दै

काठमाडौँ । राजधानीको पूर्वोत्तर भेगमा नेपाल टेलिकमले बाँडेको एडिएसएल इन्टरनेट सेवामा पटक–पटक समस्या आउँदा पनि समाधान नभएपछि ग्राहक मर्कामा पर्ने

काठमाडौँ । सरकारले नेपाल स्याटेलाइट प्रालि (हेलो नेपाल) लाई दिएको अनुमतिपत्र खारेज गरेको छ । शुक्रबार बसेको नेपाल दूरसञ्चार प्राधिकरण

काठमाडौँ । नेपालको आफ्नै भू–उपग्रह (स्याटेलाइट) राख्न आवश्यक अध्ययनका लागि चार कम्पनी छनोट भएका छन् । अन्तरिक्षमा आफ्नै भू–उपग्रह (स्याटेलाइट)

आजको प्रमुख समाचार