पर्यटक आगमनमा झिनो सुधार

१८ मंसिर २०६९, सोमबार १५:४९ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १८ मंसिर । अक्टोबर महिनामा केही घटेको पर्यटक आगमन नोभेम्बरमा बढेको छ । मुख्य पर्यटकीय सिजनका रूपमा लिइने नोभेम्बरमा हवाई मार्गबाट नेपाल आउने पर्यटकको संख्यामा झिनो वृद्धि भएको हो । त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल अध्यागमन कार्यालयलाई उद्धृत गर्दै नेपाल पर्यटन बोर्डले जनाएअनुसार गत वर्षको नोभेम्बरको तुलनामा यस वर्षको नोभेम्बरमा २ दशमलव दुई।प्रतिशतले पर्यटक बढेका छन् । विभिन्न मुलुकबाट हवाई मार्ग हुँदै नोभेम्बरमा ५९ हजार ४ सय ११ पर्यटक नेपाल आएको बोर्डले जनाएको छ । सन् २०११ को नोभेम्बरमा ५८ हजार एक सय ५६ पर्यटक आएका थिए ।
नोभेम्बरमा सार्क मुलुकबाट आउने पर्यटक गत वर्षको तुलनामा २३ प्रतिशतले घटेका छन् । सार्क मुलुकमध्ये मुख्य बजार भारतबाट आउने पर्यटक २१ दशमलव ६ प्रतिशतले घटेका छन् । गत वर्ष नोभेम्बरमा १० हजार ६ सय भारतीय पर्यटक आएकामा यो वर्षको नोभेम्बरमा ८ हजार तीन सय मात्र आएका छन् । त्यस्तै, बंगलादेशी र श्रीलंकाली पर्यटक पनि घटेका छन् । सार्क मुलुकमध्ये पाकिस्तानी पर्यटक मात्र बढेका छन् । गत वर्षको नोभेम्बरमा सार्क मुलुकबाट १३ हजार दुई सय पर्यटक आएकामा यो वर्ष १० हजार दुई सय मात्र आएका छन् ।
सार्कबाहेक अन्य एसियाली मुलुकबाट आउने पर्यटक भने समग्रमा २१ प्रतिशतले बढेका छन् । चिनियाँ पर्यटक ९ दशमलव ६ प्रतिशतले बढेको तथ्यांक छ । त्यस्तै, मलेसियाली, थाई, सिंगापुरे र जापानी पर्यटक पनि बढेका छन् । यद्यपि, कोरियाली पर्यटक भने केही घटेका छन् । एसियाली मुलुकबाट गत वर्षको नोभेम्बरमा १३ हजार चार सय पर्यटक आएकोमा यस वर्षको नोभेम्बरमा १६ हजार दुई सय आएका छन् ।
युरोपियन बजारतर्फ ३ दशमलव १ प्रतिशतले पर्यटक बढेका छन् । युरोपियन मुलुक बेलायत, जर्मनी, इटली, नेदरल्यान्ड र रसियाबाट आउने पर्यटक नोभेम्बरमा बढेका छन् । तर, फ्रान्सेली र युरोपियन पर्यटक भने केही घटेका छन् । अस्ट्ेरलिया, न्युजिल्यान्ड र अमेरिकाबाट आउने पर्यटक पनि नोभेम्बरमा केही बढेका छन् । तर, क्यानाडेली पर्यटक भने घटेका छन् ।
सन् २०१२ को जनवरीदेखि डिसेम्बरसम्मको ११ महिनामा चार लाख ९४ हजार पर्यटक हवाई मार्गबाट नेपाल भित्रिएको तथ्यांक छ । यो संख्या गत वर्षको यही अवधिको तुलनामा ११ दशमलव ५ प्रतिशतले बढी हो । गत वर्षको जनवरीदेखि डिसेम्बरसम्म चार लाख ४३ हजार पर्यटक नेपाल आएका थिए । नोभेम्बरमा त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलबाट ८४ हजारभन्दा बढी पर्यटक बाहिरिएको पर्यटन बोर्डले जनाएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

मनाङ।मनाङको ङिस्याङ-१, भ्राताङको स्याउ बगैंंचामा यस वर्ष स्याउ उत्पादनमा १० प्रतिशतले वृद्धि हुने भएको छ । ‘हाइडेन्सिटी’ प्रविधिको उक्त फार्मको

काठमाडौँ । चालीस वर्षअघि स्थापना भएको जडीबुटी उत्पादन तथा प्रशोधन कम्पनी लिमिटेड गएको तीन वर्षयतादेखि नाफा कमाउन सफल भएको छ ।

काठमाडौं।अर्थमन्त्री जनार्दन शर्माले नेपालमा स्रोत र साधनको समस्या नभएको बताएका छन् । नेपाल आर्थिक पत्रकार संघ (नाफिज)ले बुधबार आयोजना गरेको

काठमाडौँ । संविधान निर्माणसँगै स्थायित्वतिर लम्केको नेपालको राजनीति पुनः अस्थिरताको दिशामा बढेसँगै विकास पूर्वाधारमा असर परेको छ । गत आमनिर्वाचनमा

आजको प्रमुख समाचार