मध्यभोटेकोसी जलविद्युत् आयोजना सुरु नहुदै स्थानीयको विरोध

११ चैत्र २०६८, शनिबार ०९:४९ मा प्रकाशित

काभ्रे, ११ चैत । स्थानीय बासिन्दाहरुको समेत लगानीमा सिन्धुपाल्चोकमा निर्माण हुन लागेको हालसम्मकै ठुलो जलविद्युत आयोजना प्रभावित क्षेत्रका स्थानीयले व्यापक विरोध गरेपछि आयोजनाको भविष्य अन्यौलमा परेको छ । चिलिमे जलविद्युत आयोजनाको अग्रसरतामा निर्माण हुन लागेको १ सय २ मेघावाटको मध्य भोटेकोशी जलविद्युत आयोजनाबाट प्रभावित गाती, मार्मिङ, मानेश्वार लगायत अधिंकाश गाविसका स्थानीयहरुले जलविद्युत आयोजनाले आफुहरुलाई पुरै वेवास्ता गरेको आरोप लगाएका छन् । माओवादीको सिन्धुपाल्चोक हाइड्रोपावर, एमालेको अरनिको हाइड्रोपावर र काँग्रेसको सिन्धुपाल्चोक इनभेष्टमेन्ट कम्पनीलाई एक÷एक प्रतिशत शेयर दिएर राजनीतिक दलको मुखमा बुजो लगाउने प्रयास आयोजनाले गरेको स्थानीयको दाबी छ । भोटेकोशी नदी विश्वको १० उत्कृष्ट नदीमा पर्ने भएकाले नदीको पानी सुरुङमा छिराउन नहुने भन्दै पर्यटन व्यवसायीहरु पनि आन्दोलनमा उत्रिएका छन् । ¥याफटिङ र क्याकिङको लागि उत्कृष्ट नदी भएकाले जलविद्युत भन्दा पर्यटन व्यवसायलाई बढी महत्व दिनु पर्ने पर्यटन व्यवसायी मेघ आलेको भनाइ छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । चालु आर्थिक वर्षको नौ महिनामा कूल रु सात खर्ब २९ अर्ब दुई करोड बराबरको विप्रेषण स्वदेश भित्रिएको छ

काठमाडौं । चालु आर्थिक वर्षमा नेपालको आर्थिक वृद्धिदर ३.९८ प्रतिशत हुने केन्द्रीय तथ्यांक विभागको प्रारम्भिक अनुमान छ । चालु आर्थिक

नक्कली मूल्य अभिवृद्धि कर (भ्याट) बिल प्रयोग गरी राजस्व छलेका अभियोगमा राजस्व अनुसन्धान विभागले १३ फर्मसहित १६ जनाविरुद्ध मुद्दा दायर

कृष्णपुर नगरपालिका–६ बालुवाफाँटामा स्वदेशी कच्चा पदार्थमा आधारित रासायनिक मल काराखाना सञ्चालन गरिने भएको छ । निजी क्षेत्रको रु १३ करोड