यस्तै ढिठ गरिरहे एमाओवादी भन्ने शक्ति थियो भनेर इतिहासमा कथा पढ्नुपर्ने दिन आउँछ – माधव नेपाल

१५ मंसिर २०६९, शुक्रबार ०८:१४ मा प्रकाशित

० राष्ट्रपतिले कदम चालेपछि राजनीतिक समस्या समाधान हुन्छ भन्नुहुन्थ्यो तपाईंहरु, खै त सहमति जुटाउन सक्नुभएन नि ?
– समाधानका निम्ति ढोका त खुल्यो नि राष्ट्रपतिको आह्वानले ।
० कसरी ?
– संवैधानिक रुपमा पहल गर्न राष्ट्रपतिबाहेक अरुलाई अवसर नै छैन । त्यसैले उहाँले आह्वान गर्नैपथ्र्यो–गर्नुभयो । अब दलहरुले नाम चयन गरेर उहाँलाइ दिने हो उहाँले घोषणा गर्ने हो ।
० प्रधानमन्त्री भट्टराई गोली खान तयार छु तर बालुवाटार छोड्दिन भनिरहेका छन्, अनि कसरी सहमतिमा पुग्नुहोला त तपाईंहरु ?
– यही त बिचित्रको कुरा भायो । प्रधानमन्त्रीको कुर्सीमा यस्ता मान्छे पनि पुगे जो काम केही गर्न नसक्ने, सहमतिको वातावरण बिथोल्ने, संविधानसभालाई आर्यघाट पुरयाउने अनि पद छोड भन्दा गोली खान्छु पद त छोड्दिनँ भन्ने ? राष्ट्रपतिमाथि पनि आक्षेप लगाएका छन्, अरु पार्टीहरुलाई पनि निन्दा गरेका छन्, कस्तो मान्छे हाम्रो देशले जन्माएछ ? भनेर हामी पनि छक्क परिरहेका छौँ ।
० तपाईंहरुले पनि त बाबुराम भट्टराई हटेपछि हाम्रो प्रधानमन्त्री यो हो, हाम्रा योजनाहरु यी–यी हुन् भन्ने अवधारणा दिन नसक्ने खाली कुर्सीको मात्र कुरा गर्ने गर्नुभयो नि, होइन र ?
– हामीले अबको समाधान यो हो, यसरी हो भनेर त भनिरहेका छौँ नि । बाबुरामजीको नाममा किन सहमति हुन सक्दैन भने उहाँले सहमतिको सरकारलाई चलाउन सक्नुभएन, सहमतिको एउटा पाटो नेकपा एमालेलाई सरकारबाट निकाल्नुभयो ।
० कांग्रेस र एमालेहरु त आफैं सरकार छोडर निस्किएका होइनन् र रु
– कहाँ हामी आफैं निस्कियौँ ? जेठ १४ गते राती जब उहाँले एकलौटी रुपमा संविधानसभा भंग गर्नुभयो र नयाँ संविधानसभाको निर्वाचनको घोषणा गर्न खोज्नुभयो नेकपा एमालेका प्रतिनिधि ईश्वर पोखरेलसहित अन्य पार्टीका मन्त्री र नेताहरुले पनि प्रतिवाद गर्नुभयो । त्यो प्रतिवादलाई भट्टराईले टेरपुच्छर लगाउनुभएन, आफू त्यसरी नै अघि बढ्ने दम्भ देखाउनुभयो । त्यसपछि उहाँबाट संयुक्त सरकार चल्दैन भन्ने निक्र्योलका साथ एमाले बाहिरिएको हो । एक प्रकारले त्यसरी बाहिरिन प्रधानमन्त्रीले नै बाध्य पारेका हुन् ।
० तर एमाओवादीले नचाहेसम्म त सहमति बन्न सक्दैन र अर्को सरकार गठन पनि हुन त सक्दैन नि ?
– सक्दैन, उसले नाजायज अडान लिइरहन्छ भने, देश रसातलमै पगेपुगोस् भन्छ भने उसलाई जनताले त्यही किसिमको सजाय देलान् नि । मुलुकको अर्थतन्त्रको अवस्था यति जर्जर भइसकेको छ कि अब एक डेग अघि बढ्न नसक्ने भइसकेको छ भनेर विज्ञहरुले रिपोर्ट दिएका छन् । अनि राजनीतिक रुपमा यस्तै हुण्डरी मच्चाइरहने ? देशलाई रसातलमै पुरयाउने त उसले ?
० अहिलेकै स्थितिमा संविधान त परकै कुरा भइसक्यो, चुनाव पनि हुने देखिन्न, देशलाई साँच्चै यस्तो अवस्थामा कतिन्जेल राख्ने त, माओवादीले यस्तो गर्छ भने हामी पनि यस्तै गर्छौं भन्ने कि तपाईंहरुले समाधान दिने ?
– हामीले समाधानको बाटो त देखाइसक्यौँ नि, उ यसमा हिँड्न तयार हुनुपर्छ कि पर्दैन ? बाबुरामजी खुरुक्क हट्नुस्, नयाँ प्रधानमन्त्री राख्छौँ हामी, चुनाव पनि बैशाखमै गराउँछौँ, संविधानका बाँकी कामलाई टुङ्गो लगाउँला, अनि देशले निकास पाउला त भनिरहेकै छौँ नि हामीले ।
० सहमतिका कुरा गर्दागर्दै तीनवटा प्रधानमन्त्री फेरिए, तीनवटाले दिन नसकेको समाधान अब चौथो प्रधानमन्त्रीले देन सक्छन् भन्ने आधार के रु एउटा व्यक्ति फेर्दैमा कसरी हुन्छ ?
– हुन्छ । मैले मोरो कार्यकालमा समाधान नदिएको होइन, माओवादीको शिविरलाई नेपाल रिकारको मातहतमा ल्याएकै हुँ, लडाकाहरुलाइस् कसरी नेपाली सेनामा समाहित गर्ने भन्ने टोटल प्रोग्राम मैले नै ल्याएको हुँ । अनमिनलाई मैले नै बिदा गरिदिएँ । त्यसपछि नेपाली सेनाले पहलकदमी गर्न थाल्यो र शान्तिप्रक्रियालाई टुंगोमा पुरयाउने आधार खडा भयो । अब आउने प्रधानमन्त्रीबाट सहमतिका आधारमा अगाडिका थप काम हुनेछन्, यो काम बाबुराम भट्टराई या एमाओवादीबाट भएन, उनीहरुबाट वातावरण बिथोल्ने काम मात्रै भयो ।
० पार्टी नै फटाएर बाबुराम र प्रचण्डजीहरुले शान्तिप्रक्रियालाई टुंगोमा पुरयाएका होइनन् र ?
– होइन । उनीहरुको पार्टी त पहिले नै फुटिसकेको थियो । पुष्पकमल दाहालजीले एउटा कुरामाचाहिँ आँट गरेकै हुन्, त्यो पनि आँट गरेको भन्ने कि परिस्थितिको वाध्यता भन्ने हो– चैत्र ८ गते उहाँले एकैचोटी नेपाली सेनालाई लडाकाको पूरै जिम्मेवारी सुम्पिने काम गर्नुभयो । त्यसका निम्ति उहाँलाई मैले साधुवाद भन्नै पर्छ ।
० यतिबेलाको समस्या भनेको माओवादी मात्रै हो भन्न मिल्छ र ?
– जेठ २ गते भएको सहमतिको पालना कसले गरेन भन्दा माओवादीले । अरु विभिन्न सहमतिको पालना कसले गरेन ? त्यो पनि एमाओवादीले । यसरी सहमति तोडेर समस्या लम्याउँदै जानेमा अरु पाटी कतै जिम्मेवार छैनन् । गल्ती एउटाले गर्ने अनि त्यसको भार अरुले बोक्ने ? त्यसैले तपाईंहामी सबै मिलेर एमाओवादीलाई ठाउँमा ल्याउनु परयो, कसैले फुक्र्याउने कसैले गाली गर्ने गरेर समस्या समाधान हुँदैन भन्ने मलाई लागेको छ । सबै मिलेर उनीहरुको गल्ती–कमजोरीलाई औंल्याइदिएमा उनहाँहरु ठिक ठाउँमा आउनुहुन्छ भन्ने लाग्छ मलाई ।
० त्यति गर्दा पनि ठिक ठाउँमा नआए के हुन्छ नि ?
– त्यसपछि जनतामा आक्रोश हुन्छ, विद्रोह हुन्छ र माओवादीको अवसान हुन्छ । नेपालको इतिहासमा माओवादी भन्ने कुनै एउटा शक्ति पनि थियो अरे भनेर हामीले कथा पढ्नुपर्ने हुन्छ, अरु के हुन्छ ?

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

जगदिश्वर नरसिंह केसी, प्रदेश सभापती पदका उम्मेदवार, नेपाली कांग्रेस, बागमती प्रदेश नेपाली काङ्ग्रेस नुवाकोटको तीनपटक सभापति भइसकेका जगदीश्वरनरसिंह केसी पर्सि १८ गते

नेकपा एमालेका उपाध्यक्ष डा. भीमबहादुर रावलले आजदेखि चितवनमा हुन लागेको दशौं राष्ट्रिय महाधिवेशनमा अध्यक्ष पदमा उम्मेदवारी घोषणा गरेका छन् ।

काठमाडाैँ । लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी (लोसपा) अध्यक्ष महन्थ ठाकुर नेकपा एमालेको दशौं महाधिवेशनमा सहभागी हुन चितवनमा छन् । महाधिवेशन आज

काठमाडौँ । चितवनमा १०–१२ मंसिरसम्म हुन लागेको नेकपा (एमाले)को १०औँ राष्ट्रिय महाधिवेशनको तयारी अन्तिम चरणमा पुगेको छ । केन्द्रीय नेताहरू जिल्ला

आजको प्रमुख समाचार