अन्तरिम संविधान विपरित राष्ट्रपतिले सरकारको आयु आठ महिना थपिदिएः वैद्य

६ मंसिर २०६९, बुधबार १५:०३ मा प्रकाशित

काठमाडौं, ६ मंसिर । नेकपा–माओवादीले दुई तिहाई अंश बराबरको खर्च गर्न सक्ने गरी अध्यादेश अनुमोदन गरेर राष्ट्रपतिले असंवैधानिक सरकारको आयुलाई थप आठ महिनाका लागि विस्तार गरिदिएको आरोप लगाएको छ । नेकपा–माओवादीका अध्यक्ष मोहन वैद्य र महासचिव रामबहादुर थापाले आज संयुक्त विज्ञप्ति जारी गरेर राष्ट्रपतिले बजेट अध्यादेश हठातमा स्वीकृत गरेकोप्रति आफ्नो गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको जनाएका छन् ।
वर्तमान सरकारले जेठ–१४ गते मध्यरात संविधानसभाको विघटन र मंसिर ७ गते निर्वाचनको घोषण गरेर अन्तरिम संविधान, २०६३ को गम्भीर उल्लंघन गरी असंवैधानिक बनिसकेको नेकपा–माओवादीले आरोप लगाएको छ । उसले प्रधानमन्त्री बाबुराम भट्टराई नेतृत्वको सरकारले ल्याएका कुनै पनि अध्यादेश राजनीतिक र संवैधानिक हैसियत नरहेको यथार्थता सर्वविदीतै रहेको दाबी गरेको छ ।
‘यस्तो अवस्थामा राजनीतिक दलहरुको सहमतिबिना संविधानको संरक्षक र पालकको जिम्मेवारी रहेको राष्ट्रपतिबाट असंवैधानिक सरकारको अध्यादेशलाई स्वीकार गर्नु गम्भीर गल्ति भएको छ,’ विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘राष्ट्रपतिले नेपालको अन्तरिम संविधान २०६३ धारा ९६(क)को पनि गम्भीर उल्लंघन भएको छ ।’ नेकपा–माओवादीले राष्ट्रपतिबाट कामचलाउ सरकार भनी दिएको वैधानिक हैसियत पनि मंसिर–७ गते समाप्त हुँन लागेको पनि जनाएको छ ।
‘संवैधानिक हैसियत नरहेको सरकारले फेरि बैशाखमा चुनाव गर्ने भनेर मन्त्रिपरिषद्बाट गरेको निर्णय र निर्वाचनको राजनैतिक तथा संवैधानिक औचित्य छैन ।’ उसले सरकारको सो निर्णयबाट निरंकुश चरित्र उजागर हुन पुगेको जनाएको छ ।
नेकपा–माओवादीले आफूहरुसँग राजनीतिक परामर्श नगरेकोमा राष्ट्रपतिसँग असन्तुष्टि जनाएको छ । ‘एक सिटे दलहरुलाई काखी च्याप्दै कथित चार ठूला दलको नाममा पटक पटक बैठकको आयोजना गरिनुले राष्ट्रपतिको भूमिकामा गम्भीर आशंका बढेको छ,’ विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘असफलसिद्ध भइसकेका चार दलका नेताहरुबाट गरिने जनभावना विपरीतका कुनै पनि निर्णयहरु अस्वीकार्य छन् ।’

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवालाई आफ्नो समूहबाट पदाधिकारीमा व्यवस्थापन गर्न सकस परेको छ । संस्थापन पक्षमा उपसभापतिका लागि विजयकुमार गच्छदार र

काठमाडौं । एमाले महाधिवेशनबाट केपी शर्मा ओलीलाई सर्वसम्मति अध्यक्ष घोषणा गर्न नदिएका पात्र हुन, डा. भीम रावल । रावलले एमालेको

काठमाडौं । राप्रपाको महामन्त्रीमा कुन्ती शाही र रेखा थापा आमनेसामने हुने भएका छन्। काठमाडौंको भृकुटीमण्डपमा राप्रपाको एकता महाधिवेशन जारी छ।

काठमाडौं।राप्रपा अध्यक्षमा उम्मेदवारी दिएका राजेन्द्र लिङ्देनले आफ्नो प्यानललाई टुंग्याएका छन् । बुधबारबाट सुरू भएको महाधिवेशनमा अध्यक्षको उम्मेदवारी दिन लागेका लिङ्देनको

आजको प्रमुख समाचार